Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nový svetový poriadok - chelemendik.sk

 

Nový svetový poriadok

2021-12-02  (19:20)

 - Nový svetový poriadok

Na summite G20 v Pittsburghu začalo byť jasné: finančná kríza –  to je problém Západu, ostatnému svetu je krach bánk na Wall Street ľahostajný. Bilancia politických síl sa posúva smerom k budúcemu dominovaniu Číny a Indie.

Keď o niekoľko rokov sa historici pozrú z odstupu na finančnú krízu, možno si všimnú jej nielen ekonomické následky. Finančná kríza, podľa všetkého, výrazne zmenila geopolitickú rovnováhu. A zrejme krízu budú považovať za skok smerom k novému svetovému poriadku. Mnohé svedčí o tom, že tieto predpoklady sú správne. A náznaky  toho boli veľmi  viditeľné na summite Veľkej dvadsiatky v Pittsburghu. Aby pochopil zjavný vývoj udalostí, Západ  sa musí zbaviť skresleného  pohľadu na vlastný dvor, a takto sa zriecť niektorých klišé.

Po prvé – finančná kríza – to nie je globálna kríza, aj napriek tomu, že v novinách každý deň píšu opak. Obrovské národné ekonomiky, také ako Čína a India, teraz hoci aj prežívajú pokles rastu, ale v porovnaní s krachom ekonomík západných štátov s ich rozvinutým finančným sektorom   - to je iba maličkosť. To isté sa týka aj Brazílie, Argentíny, JAR a dokonca aj  Austrálie.

Väčšiny krajín G20 sa kríza dotkla iba čiastočne. Predstaviteľ Indonézie  nedávno vyhlásil nemeckému delegátovi: „Krízu  sme si prakticky nevšimli, – povedal. „Náš finančný  systém je jednoducho nedostatočne rozvinutý – preto banky našej krajiny nekupovali všetky tie nebezpečné produkty.“

Chudoba pre mnohé štáty predstavuje oveľa dôležitejšiu tému, než prémie bankárov

Ale z toho nutne  vyplýva, že finančná kríza v žiadnom prípade nepredstavuje prioritný problém  pre celý svet. Pre Indiu a Čínu, rovnako ako aj pre iné rozvojové štáty, sú oveľa nebezpečnejšie zo sociálneho a politického aspektu vysoké ceny energetických surovín a potravín, ako platy managerov. To isté sa týka aj otázky, koľko vlastného kapitálu musí mať banka: pre mnohé krajiny je to druhoradý problém v porovnaní  s trpkou biedou  v mnohých častiach sveta.

Spočiatku na Západe nikto nevidel, nakoľko bezvýznamná je finančná kríza pre ostatný svet. Namiesto toho stále prevládal názor, že bankrot Lehman Brothers sa stal „šokom pre celý svet“. Ale šokom to bolo iba pre finančné centrá New Yorku, Londýna, Franfurktu, Zürichu a možno Tokia.

Takzvané nebezpečenstvo „pre celý svet“, podľa všetkého, sa už viac nedá posudzovať v rámci tradičných najdôležitejších priemyselných štátov (G8). Namiesto toho hlavy štátov a vlád po prvý raz minulý november prebrali iniciatívu riešenia týchto otázok ministrom financií krajín Veľkej dvadsiatky. Na novembrovom stretnutí vo Washingtone mnohé „nové“ členské krajiny tejto potenciálnej svetovej vlády boli ešte opatrní. Čo-to sa dozvedeli o kríze, ktorá  sa ich dokonca ani nedotkla. Na stretnutí Veľkej dvadsiatky v Londýne, v apríli tohto roku,  rozvojové krajiny boli tiež zaujatí poslucháči.

Rozvojové krajiny plne využívajú svoju silu

Ale teraz veľké krajiny držia spolu, obzvlášť Čína, India a Brazília. „Dohadujú  sa medzi sebou, vystupujú veľmi profesionálne, a to nerobí náš život ľahším,“ – vyhlásil pred summitom predstaviteľ Nemecka. Rozvojové krajiny sa už nechcú uspokojiť s rolou pomocníka pri prekonávaní krízy, ktorá  sa ich prakticky nedotkla. Namiesto toho celkom oprávnené  a úspešné požadujú viac moci a vplyvu. Iba pod nátlakom týchto krajín G20 bola na summite v Pittsburghu uznaná za poprednú neoficiálnu komisiu, zaoberajúcu sa problémami celého  sveta. Celého sveta, je treba zdôrazniť, nie Západu. A iba pod nátlakom týchto krajín začali reformy medzinárodného menového fondu, ktoré dozrievali už dávno. Preto krajiny, ktoré počas posledných rokov preukázali najväčší rast, a tým vniesli značný vklad do zväčšenia celosvetového blahobytu, získali väčšiu váhu.

“Tentokrát sme narazili na múr,“ – myslí si nemecká rokujúca strana. Vyhlásenie rozvojových krajín znelo nasledovne: „Alebo spravíte veľké ústupky pri reforme medzinárodných organizácií, alebo  zmaríme summit.“

Západ sa musí zmieriť s novou situáciou

Je tu však aj jedna nepríjemnosť: veľké rozvojové krajiny nepristali na žiadne ústupky v otázkach boja s globálnym otepľovaním. Podľa mienky nemeckej delegácie, výsledok summitu predstavoval skôr krok späť. Iba kancelárka Angela Merkelová ukľudňuje: „Koniec koncov, tu je reč predovšetkým o ekonomických a finančných otázkach. Tí ľudia, ktorí  budú  viesť rokovania o globálnom otepľovaní, ešte ani nedorazili.“

Ale či sa to páči, alebo nie západným priemyselným krajinám, Veľká dvadsiatka   sa v budúcnosti stane hlavnou komisiou. A predstava o tom, že sa  G20 aj naďalej bude sústreďovať na otázky finančnej a ekonomickej politiky je príliš naivná. Ak niekedy bude nutné viesť rokovania o otázkach bezpečnostnej politiky -  hoci dúfame, že sa to nestane – cesta späť k Veľkej osmičke už existovať nebude.

Veľká osmička bola predsa len vytvorená už v šesťdesiatych rokoch a dokonca aj vo veľkej skupine bude držať spolu. Ale industriálne krajiny stratia časť svojho vplyvu. Pre Západ je to nezvyčajná situácia: časom bude čoraz viac strácať možnosť presadzovať svoje témy do agendy.

Pre ľudstvo to nie je to najhoršie. Všetci by sa mali učiť pozerať na svet širšie: všímať si nielen platy managerov, ale vidieť aj hlad, biedu a núdzu  v ostatnom svete.

Zdroj: Spiegel online

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |