Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nový nepriateľ pri dverách: Islamský štát... - chelemendik.sk

 

Nový nepriateľ pri dverách: Islamský štát...

2020-07-31  (17:08)

 - Nový nepriateľ pri dverách: Islamský štát...

17.12.2014


Minulý rok boli internet, televízia a stránky novín zaplavené informáciami o Islamskom štáte (IS). Hovorí sa o bezhraničnej krutosti tejto organizácie, popravách cudzincov, obsadení ropných oblastí v Iraku a Sýrii a  krutých konfliktoch na Blízkom východe. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Islamský štát je niečo, čo je veľmi vzdialené a nemá nič spoločné s Ruskom. Navyše, sú ruskí experti, ktorí hovoria o tom, aby sa nadviazali vzťahy s Islamským štátom, v duchu zásady: nepriateľ môjho nepriateľa je mojím priateľom.

Udalosti posledného  mesiaca nás nútia, aby sme   pozornejšie preskúmali Islamský štát, riziká a hrozby, ktoré táto štruktúra prináša ruskému štátu, spoločnosti a celkovej jeho bezpečnosti a stabilnosti.

Pozrime sa na posledné informácie, ktoré nejakým spôsobom súvisia s Islamským štátom. Dňa 4. decembra skupina teroristov prenikla do mesta Groznyj a zaútočila  na Tlačový dom v centre mesta a na niekoľko iných objektov. Teroristi vďaka tvrdému zásahu poriadkových síl boli zlikvidovaní. Pri zrážke zahynulo desať policajtov a deväť teroristov.  Pozoruhodný je dátum útoku. Udial sa v deň vopred ohláseného vystúpenia prezidenta Putina pred Federálnym  zhromaždením.

Útok mal nepochybne  najmä demonštratívny charakter a nebol zameraný na dosiahnutie vojenských cieľov, ale na mediálny a psychologický efekt. Teroristická operácia, nebola prvkom tradičnej vojny, ale nástrojom demonštratívnych a mentálnych vojen. Navyše, cieľom operácie bola aj demonštrácia možnosti IS pomstiť sa Ramzanovi Kadyrovi za likvidáciu jedného z vodcov tejto štruktúry Umara al Šišaniho.

Pokračujú aj vojenské akcie okolo sýrskeho mesta Kobané na tureckých hraniciach. Oddiely IS tu  naďalej kladú odpor sýrskym vojskám a kurdským opolčencom. V poslednom čase sa Sýrčanom a Kurdom podarilo vytlačiť bojovníkov Islamského štátu z centra mesta. Surové vojenské akcie však pokračujú. Keď hovoríme o zrážkach v tejto oblasti, musíme povedať, že výber miesta zo strany Islamského štátu opäť nie je náhodný a má ani nie tak vojenský ako informačný charakter.

Iba málo ľudí vie, že kraj okolo Kobané ležiaceho na tureckých hraniciach umožnil umiestniť na tureckom území televízne štáby hlavných svetových agentúr a televíznych staníc. Z mesta sa online vysielajú reportáže v  režime nonstop. Útoky oddielov Islamského štátu, ktorého členmi sú vycvičení bojovníci, tzv. potrava pre delá, viedli Američanov a Angličanov  na základe prosby tureckej vlády k tomu, aby začali masívne bombardovať oddiely Islamského štátu v oblasti Kobané. Bombardovanie určite prinášajú teroristom straty a uľahčujú úlohy kurdských opolčencov a sýrskej armády.

Reportáže o amerických útokoch proti Islamskému štátu vysielajú všetky svetové televízne stanice, vrátane moslimských štátov. Značná časť obyvateľstva, sledujúc   letecké údery proti Islamskému štátu, vníma  Islamský štát ako bojovníka proti americkým okupantom, ktorých už aj bez toho v arabskom svete nenávidia. Inými slovami, každý deň  vďaka televíznemu vysielaniu  z Kobané Islamskému štátu pribúdajú desiatky nových regrútov a doplňujúce toky finančnej a inej pomoci, poskytovanej aj na mimovládnej úrovni. Takéto vysielania súčasne umožňujú mnohým štátom Perzského zálivu podporovať Islamský štát, prikrývajúc sa ideami arabskej solidarity.

Osobitne treba niečo povedať o bojovníkoch IS. Štruktúra oddielov Islamského štátu je zložitá a hierarchická. V jej vojenských oddieloch a teroristických skupinách sú účastníci, ktorí sa líšia úrovňou prípravy.  V súčasnosti v oddieloch Islamského štátu  bojuje asi 15-tisíc cudzincov. Približne 5-tisíc z nich má európske a americké pasy. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí má informácie  približne o tisícke svojich občanov, ktorí bojujú v oddieloch Islamského štátu. Podľa nemeckých zákonodarných orgánov, v Islamskom štáte k aktívnym účastníkom bojových akcií a špecialistom, ktorí pracujú vo finančnej, logistickej a informačnej infraštruktúre organizácie  sa radí asi 800 osôb s nemeckým pasom. Briti hovoria o približne päťsto britských  občanov.

Chýbajú presné údaje o Rusku. Je ale známe, že na jeseň minulého roku prvý námestník riaditeľa Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) informoval o tom, že 300 až 400 žoldnierov z Ruska,   zúčastňujúcich sa v sýrskom konflikte, sú pripravení vrátiť sa späť do Ruska, aby uskutočňovali teroristické akcie a nepokoje. Podľa viacerých výskumných inštitútov, ktoré sa špecializujú na problematiku Blízkeho východu, počet osôb s ruskými pasmi, pochádzajúcich najmä z oblastí Severného Kaukazu a Povolžia v rámci IS môže dosahovať približne tisíc osôb.

Súčasne je známe, že do riadiacich orgánov IS patrí dosť veľký počet osôb, bojujúcich proti ruskej armáde v Čečensku a v Afganistane. Stručne povedané, v štruktúre vedenia IS a jeho oddieloch je veľký podiel, takpovediac „ideových“ nepriateľov Ruska. Navyše. existujú všetky predpoklady, že každý mesiac sa bude zvyšovať počet brancov IS z Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu, ktorí v istom období života boli pracovnými imigrantmi v Rusku.

Pod zámienkou nutnosti koordinácie vzdušných a pozemných operácií proti IS, USA v decembri vytvorili špeciálne velenie pre Irak a Sýriu. V skutočnosti to, de facto, znamená priznanie Sýrie za miesto bojových akcií a za miesto s neobmedzeným   využitím amerických vojenských síl. Médiá informujú o tom, že v súčasnosti jednotliví americkí inštruktori a oddiely pôsobia nielen na území Iraku, ale aj Sýrie, pod vlajkou boja s IS. Pred časom bolo zverejnené, že sa k nim pripojili aj inštruktori a bojovníci špeciálnych oddielov v počte asi sto osôb. Briti hovoria o tom, že budú pôsobiť na irackom území. Islamský štát však neuznáva hranice, a teda zapojenie britských špeciálnych oddielov do bojových akcií sa sotva obmedzí iba na územie Iraku.

Tieto rozhodnutia sú veľmi nebezpečné vzhľadom na priateľské rusko-sýrske vzťahy a súčasnú konfrontáciu medzi Ruskom a Západom. Ak by sa vnímali v kontexte širokej medzinárodnej koalície a pri koordinácii vlád Sýrie a Ruska, potom by sa takéto rozhodnutia dali vyložiť ako zamerané na boj s Islamským štátom. Pretože ale rozhodnutie o vytvorení velenia, a útokoch a možnom nasadení pozemných skupín majú jednostranný charakter, perspektívne to môže znamenať prológ k otvoreniu sýrskeho frontu.

Hoci sa pozornosť svetových médií upriamuje na Kobané, najkrutejšie boje sa v súčasnosti vedú na leteckej základni v Deir ez-Zur. V okolí mesta sa okrem základne nachádzajú, na sýrske pomery veľké ropné náleziská, ktorých sa zmocnil IS. Tu bojujú špeciálne oddiely Islamského štátu a bojuje tu 104. brigáda vedená populárnym sýrskym generálom Issamom Zahreddinom.

Informácie v súvislosti s udalosťami v Sýrii, Iraku svedčia o tom, že prinajmenšom vznikol sýrsky front nevyhlásenej tvrdej konfrontácie a   uskutočnila sa skúšková operácia na prenesenie pôsobenia IS bezprostredne na územie našej krajiny. Preto IS  nie je niečo vzdialené, čo nemá nič do činenia s našou bezpečnosťou nášho štátu a každodenným životom, niečo, na čo sa dá pozerať iba tak a vymieňať si o tom názory na internete, ale nebezpečný a najmä neobyčajný nepriateľ. Tohto nepriateľa treba čo najrýchlejšie spoznať, pochopiť, určiť jeho silné a slabé stránky. Je to nevyhnutné na preventívne odrazenie možnej hrozby.

Autor: Jelena Larinová  
Zdroj: IA Regnum
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |