Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nový integračný projekt pre Euráziu - „Kto strieľa do minulosti z praku, bude do budúcnosti strieľať z pištole“ - chelemendik.sk

 

Nový integračný projekt pre Euráziu - „Kto strieľa do minulosti z praku, bude do budúcnosti strieľať z pištole“

2020-07-31  (17:08)

 - Nový integračný projekt pre Euráziu - „Kto strieľa do minulosti z praku, bude do budúcnosti strieľať z pištole“Súčasné myslenie západného človeka, orientované na úspech a sústredené výlučne na materiálne záujmy, zisk moc a pôžitky, sa dostáva do stavu podráždenia a existenčných obáv, narážajúc na iracionálnu (z jeho hľadiska) reakciu prívržencov kresťanských a hodnotovo inak orientovaných ľudí na „neškodné“ (podľa názoru západného človeka) výstrelky“ karikaturistov a šoumenov. Tí sú pobádaní k tomu, aby sa dopúšťali deštruktívnych symbolických útokov na duchovné základy stáročnej všeobecnej ľudskej civilizácie.
„Kto strieľa do minulosti z praku, bude do budúcnosti strieľať z pištole,“ povedal kedysi známy avarský básnik Rasul Gamzatov. Hlboká je múdrosť týchto slov, ale „sen rozumu rodí obludnosti“. Hoci sa dá veľa hovoriť o „demokracii“, „hodnotách a zásadách“, jasné je jedno: začiatok 21. storočia sa odohrával v znamení špirálového rozkrútenia novej silnej eskalácie  globálnych, sociálnokultúrnych, demografických a geopolitických konfliktov.
Čo stojí za celým tým pseudokarnevalovým pokusom o výsmech  a diskreditáciu starých symbolov a myšlienok? Nepochybne strach zo znovuzrodenia v svetovom geoekonomickom a geokultúrnom atlase zobúdzajúcich sa z letargického sna ekonomík starých svetov, zastúpených vôbec nie  „zbytočnými“ ľuďmi a  „zbytočnými“ kultúrami – zbytočnými iba z hľadiska predstaviteľov „zlatej miliardy“, ktorí existenciu týchto ľudí a kultúr považujú za „stredoveký anachronizmus“.
Jeden z najhlbších svetových filozofov 20. storočia Fernand Braudel poukazoval na to, že veľké svetové ekonomiky minulosti vždy vznikali, rozvíjali sa a vzájomne spolupracovali práve vďaka ďalšej vlne rôznych nadlomov  a krízy. Navyše, mnohé veľké integračné idey neraz povstávali z popola dejín a vzápätí, ako sa zmodernizovali, vstupovali do nových cyklov vývoja, opierajúc sa o vlastné tradície a historickú pamäť svojich nositeľov – národov a civilizácií.
Veľká myšlienka jednoty národov Eurázie sa nie raz rodila na šírych priestoroch medzi Atlantickým a Tichým oceánom od čias perzských a helenistických dynastií, dynastií čingizidov a timuridov, od čias Petra Veľkého, pokúšajúc sa stále zaplniť tento zemepisný priestor  životaschopným nadnárodným systémom výrobných centier, obchodných a kultúrnych komunikácií.
Stačí nepredpojatým pohľadom prebehnúť mapu sveta, aby ste sa presvedčili, že teraz tento obrovský eurázijský priestor zíva akousi logicky nepostihnuteľnou „dierou“ medzi presne definovanými a vzájomne pôsobiacimi Atlantickým a Tichooceánskym priestorom. Stará tradičná sieť pozemných „hodvábnych ciest“ takmer úplne ustúpila svoje miesto tradičnej sieti námorných „hodvábnych ciest“, doplnených teraz o modernú sieť leteckých prepráv a pavučinu internetu. Stačí upriamiť pozornosť na to, že súčasné objemy transportov po Transsibírskej magistrále predstavujú iba 1(!) percent v pomere k námornej preprave medzi Tichooceánskym a Atlantickým centrom svetového obchodu.
Ako je známe, rozklad a krízy v štátnych systémoch sa začínajú „rozkladom v hlavách“, a zdá sa, že ním sa ja končia. V každom prípade sa skončia, ak lekcie kríz a ideového rozkolísania vyčistia základ pre nový historický stupeň znovuzrodenia a realizácie veľkej eurázijskej myšlienky, ktorá sa hlboko zakorenila v historickej pamäti národov.
Chabá eurocentristická myšlienka Karla Veľkého, ktorá je doteraz zakorenená v myslení architektov „eurointegrácie“, myšlienka, ktorá svojím agresívnym ostrím mieri proti Východu  (Drang nach Osten)  neprežíva práve najlepšie časy. Napriek tomu západoeurópski a napodobňujúce ich  postsovietski eurintegrátori robia všetko možné, aby pomýlili, zmiatli historickú pamäť národov eurázijského priestoru.
Navyše, za uplynulý čas skorumpované politicko-oligarchické elity v mnohých postsovietskych krajinách sadli na „dlhový lep“ MMF a iných finančných organizácií a dovolili, aby ich sputnali pochybnými a zaťažujúcimi záväzkami pred vojensko-politickými euroatlantickými štruktúrami.
Úmerne s rastom systémovej krízy západnej „Atlantídy“ začal ich vplyv slabnúť a príťažlivosť ich myšlienok v očiach obyvateľstva – klesať.
Ľudia si začínajú uvedomovať, že integrujúci potenciál súčasnej západnej Európy je vyčerpaný, že u Európanov nastala kríza „trávenia“ že nikoho už do EÚ, ani do Šengenu nevpustia. Cieľ eurointegrátorov je celkom iný – vytvoriť medzi EÚ a budúcim Eurázijským zväzom nárazníkovú zónu alebo sanitárny kordón. Urobiť všetko, čo sa dá, len aby sa nepripustila možnosť zapojenia štátov bývalej ruskej ríše do nového integračného projektu pre Euráziu...
Prirodzene, nedá sa apelovať iba príťažlivosťou eurázijského projektu, ale treba preukázať premyslenú a účinnú podporu tých, ktorí sa vyznačujú pevnou historickou pamäťou na území bývalého Sovietskeho zväzu a pre ktorých je veľká eurázijská idea životnou potrebou na ceste k tomu, aby naše národy znovu opäť našli svoju národnú tvár a svoje dôstojné miesto vo svete. Pre ľudí zmýšľajúcich  podobným spôsobom otázka stojí takto: „Európska únia, ktorá nás nechce, neprežije bez Eurázijského zväzu, v ktorom máme svoje miesto“.
Taká je logika dejín a tých, ktorí sa zriekajú skúseností a pamäti svojich predkov, čaká osud „zbytočných ľudí“ a „zbytočných ekonomík“. Na to, aby si vybojovali a obnovili dôstojné miesto v svetovom geosystéme,   treba zbaviť psychologického komplexu „zbytočného“. Hlavné je nepremárniť čas, neskompromitovať (už po koľký raz!) túto veľkú myšlienku nového integračného projektu pre Euráziu – skvelý a unikátny produkt spoločnej hrdinskej skúsenosti mnohých desiatok  národov.


Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |