Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Novembrové zdražovanie potravín začalo - chelemendik.sk

 

Novembrové zdražovanie potravín začalo

2020-05-25  (11:49)

 - Novembrové zdražovanie potravín začalo
Novembrové zdražovanie potravín sa potvrdilo

5.11.2010

Najvýraznejší rast cien potravín za posledné dva roky očakávaný v novembri už ľudia začínajú pociťovať.

Po miernom medzimesačnom zdražovaní o necelé percento začiatkom jesene sa tak od novembra už výraznejšie zdvihli ceny múky, oleja či mliečnych výrobkov. "Pri mliečnych produktoch sa ceny zvýšili do ôsmich percent, pri múke o 20 až 30 percent, olej zdražel o 10 až 15 percent. Tieto nové ceny sú už reálne v obchodoch, niektoré sa pohli už v priebehu septembra, zvyšok od začiatku novembra," potvrdil Ján Bilinský, vrchný riaditeľ sekcie obchodu COOP Jednota.


Ľudia už pocítili vyššie ceny potravín v obchodoch.
Ľudia už pocítili vyššie ceny potravín v obchodoch.
Autor: Ivan Majerský, Pravda

Nasledovať by ich mohol podľa neho cukor, kde výrobcovia ohlasujú zdraženie o päť percent, s vyššími cenami treba pre zdraženie múky rátať aj pri pečive. Obchodníci sa bránia, že zdražovať museli, pretože po nesúhlase s vyššími cenami by im podľa predsedu Jednoty Gabriela Csollára hrozila strata dodávateľov. COOP Jednota tvrdí, že sa snažila udržať ceny do poslednej chvíle. Obchodníci pred zdražovaním prehodnotili ešte vlastné rezervy.

Niekde je proces zdražovania ďalej a inde by mal ešte len prísť. "Rezervy na tvorbu priaznivých cien hľadáme nielen v marži, ale aj v optimalizácii procesov a logistiky," uviedol Martin Gärtner, hovorca Kauflandu. Zdražovanie pripustil napríklad pri ovocí, zelenine či v prípade mäsa.

Dôvodom zdražovania je pritom podľa výrobcov a obchodníkov najmä celosvetová neúroda pre extrémne výkyvy počasia na jar a v lete. "Priama úmera medzi vývojom na komoditných trhoch a cenami pre spotrebiteľov v horizonte niekoľkých mesiacov neexistuje. Ceny v obchodoch sa menia pomalšie a v krátkodobom horizonte obchody zdražujú menej oproti rastúcim cenám základných komodít na burze," povedal Boris Tomčiak, analytik Colosseum. Potravinárske firmy podľa neho dodržiavajú vyčkávaciu taktiku a až keď ceny stúpajú dlhodobo, začnú zdražovať. V súčasnosti pritom zmierňuje zdražovanie slabý dolár, keď za jedno euro dostanú obchodníci viac tovaru. Vyššie ceny na komoditných trhoch sa tým pre nakupujúcich z Európy znižujú. Zdražovanie sa však nakoniec môže dotknúť aj výrobkov, ktoré by si inak zachovali rovnakú cenu. "Treba uvažovať, či je dvíhanie niektorých cien v atmosfére zdražovania naozaj potrebné, alebo ide iba o fámu. Niekedy v takýchto prípadoch zdražie aj tovar, pri ktorom nie je úprava cien nevyhnutná," myslí si Ľubomír Drahovský, analytik agentúry pre prieskum trhu Terno.

Neúrodu na Slovensku pritom obchodníci dokážu v určitej miere regulovať aj nákupom výrobkov zo zahraničia, kde je vo väčších krajinách aj neporovnateľne väčší trh. "V rámci cenového monitoringu skúmame aj ceny v zahraničí. V Maďarsku a Česku sú ceny pri základných potravinárskych článkoch vyššie. Preto aj keby sme chceli nakúpiť výhodnejšie, tak ani v Česku, ani v Maďarsku sa nám to neoplatí," uviedol Bilinský.

Možnou alternatívou tak zostáva Poľsko, prípadne medzinárodné kontrakty veľkých obchodných sietí. Či tieto možnosti obchodníci využijú, zatiaľ nie je isté. "Do akej miery sa zvýši počet zahraničných výrobkov, závisí aj od daňových úprav v zahraničí, ktoré sa môžu odraziť v cenách potravín, či ochota obchodníkov nakupovať zahraničí," doplnil Drahovský.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


nika   |   2010-11-05  (13:54)
50%  
mínus plus
  V konečnom dôsledku na zdražovanie doplatia aj tak obchodné reťazce a štát, pretože ľudia majú ešte stále rezervy - budú kupovať menej, len to nutné - ešte viac sa uskromnia a budú si navzájom viac pomáhať /mladí svojim rodičom./


Mg   |   2010-11-06  (08:59)
50%  
mínus plus
  Ceny sa zvyšujú, ale mzdy nie, ak áno tak len veľmi úzkej časti obyvateľstva. Je to jednoduchá rovnica. Drahšie tovary a služby spôsobia zníženie spotreby u majoritnej časti obyvateľstva, čo bude príčinou menších príjmov štátneho rozpočtu, nastane rast inflácie a pokles ziskov obchodných reťazcov, teda dôvody opätovného navýšenia cien, pričom mzdy pracujúceho obyvateľstva zostanú na rovnakej úrovni. Na to všetko doplatí každý s vínimkou horných 10 000. Typický príklad kapitalistickej sociálnej spravlivosti, t. j. novodobého otrokárstva na demokratický spôsob.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |