Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nové perspektívy Európy - chelemendik.sk

 

Nové perspektívy Európy

2019-11-25  (15:18)

 - Nové perspektívy Európy

 

Krajiny Strednej a Východnej Európy demonštrujú silné zaostávanie za západnými susedmi v EÚ. Podľa predpovede časopisu Forbes, ak zostane tempo hospodárskeho rastu v týchto krajinách na súčasnej úrovni, dobehnúť bohatšie krajiny EÚ v životnej úrovni budú môcť len o 100 rokov. Budú to chcieť v Bruseli a budú môcť vyrovnať toto rozdelenie na chudobných a bohatých?

Optimisti v Európskej komisii si myslia, že zaostávajúce krajiny EÚ nakoniec budú lokomotívami rastu pre Úniu celkovo. Vyzerá do divné, ale argumentujú to tým, že hospodársky rast v Strednej Európe bude rýchlejší ako v Západnej. A lacná pracovná sila z týchto krajín zvýši konkurencieschopnosť západných podnikov. A už o niekoľko desaťročí Východ konečne prekoná dedičstvo riadiacej administratívnej ekonomiky a dobehne Západ. Ale metóda pomoci zaostávajúcim, ktorá v EÚ nazvali ako „politiku zjednotenia“, nie vždy pomáha. Írsko sa pomocou nej vytiahnuť podarilo, ale len po 30 rokoch napätého úsilia.

Ale ak sa s Írskom európska regionálna politika, alebo „politika zjednotenia“ podarila, tak s krajinami Južnej a predovšetkým Východnej Európy je všetko zložitejšie kvôli kríze v eurozóne. Okrem toho pomoc pomocou, ale aj samotná krajina musí vytvárať vnútorné zdroje pre vlastný rozvoj, hovorí politológ Alexej Kuznecov:

- Nadnárodná regionálna politika - to je nielen pomoc zaostávajúcim, ale aj vytvorenie určitých podmienok, ktoré v budúcnosti umožnia týmto regiónom dynamicky sa rozvíjať.

Pracovná migrácia z Východu už vyvoláva vážne obavy Starej Európy. Všetky krajiny sú zainteresované na vyrovnaní zaostávajúcich, je presvedčený expert Vladislav Belov. Hoci im aj nebyť nikdy absolútne monolitným mechanizmom:

- Spoločná ekonomika z hľadiska hospodársko-politických priestorov, za ktoré môžeme považovať nielen štátne únie, ale aj makroregióny, nebude. Budú rozdiely podľa línie sever-juh, západ-východ. Ale celková úroveň sa zvýši a Brusel má o to záujem.

Podľa experta vysoko vyspelé ekonomiky formujú nielen dopyt o import tovarov, ale aj vnútorný dopyt. A práve vnútorný dopyt je jedným z hlavných motorov rozvoja ekonomiky EÚ celkovo. Čím silnejší je vnútorný trh, tým vyššie sú šance vzniku nových ekonomických subjektov na úrovni malého a stredného biznisu a vytvorenie pracovných miest. A pravdaže je vyššia aj pôrodnosť. Blahobyt pre všetkých funguje. Ostalo len počkať. Od 30 do 100 rokov.

Zdroj: ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |