Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nové bulharské politické predstavenie bude mať nových hercov - chelemendik.sk

 

Nové bulharské politické predstavenie bude mať nových hercov

2020-08-08  (21:45)

 - Nové bulharské politické predstavenie bude mať nových hercov

15.12.2014

  
Jedenásteho decembra 2014 Eurokomisia dostala z Moskvy oficiálne vyrozumenie ruskej strany o tom, že projekt Južný potok, ktorého trasa bola plánovaná po území Bulharska, je zastavený. Budúci plynovod, určený na dodávky ruského plynu, má prechádzať cez Turecko. Hoci sa v Bulharsku  môžu tváriť, akoby sa nič nestalo, koaličný kabinet Bojka Borisova, lídra strany Občania za európsky rozvoj Bulharska, zrejme nedokáže čeliť vzniknutej situácii. V novom politickom predstavení na bulharskej scéne sa objavia noví herci.

Profesor Atanas Tasev, expert v oblasti energetiky mimovládnej organizácie Bulharské atómové fórum, si myslí, že zastavenie Južného potoka je dôkazom „investičnej impotencie Bulharska“. Približne stovka bulharských spoločností, ktoré svoju budúcnosť spájali s ruským projektom  a v ktorých boli zamestnaní tisícky bulharských robotníkov a odborníkov, teraz nezískajú naspäť očakávané investície.

Netreba veriť absolútne nikomu z bulharských politikov, hovorí Atanas Tasev, pretože podľa neho „v Bulharsku sa vlastne o ničom nerozhoduje“. Teraz si už všetci uvedomujú, že je to tak.

Rumen Ovčarov a Dragomir Stojnev, ktorí boli na postoch ministrov hospodárstva a energetiky v predchádzajúcich bulharských vládach hovoria o veľkých finančných stratách  v dôsledku zastavenia projektu Južného potoku. Pre malé Bulharsko straty vyzerajú dosť hrozivo. Ovčarov považuje  číslo 400 miliónov eur ročne, o ktorom hovoril Vladimir Putin, za nižšie a neodrážajúce rozsah všetkých strát, ktoré bude Bulharsko niesť. Poukazuje na to, že v skutočnosti toto číslo prevyšuje  750 miliónov. D. Stojnev zdôrazňuje, že Bulharsko stratilo úver, ktorý malo dostať na 22 rokov, ako aj tranzitné platby,  20% ktorých by cez Južný potok  - Bulharsko  by putovali priamo do štátneho rozpočtu. V dôsledku zastavenia budovania plynovodu sa hovorí aj o 60- tisícoch stratených pracovných miest. K tomu dodajme, vyhlásenie predsedu Eurokomisie Jeana-Clauda Junckera o tom, že Bulharsko nedostane výmenou za stopnutie projektu Južný potok nijaké kompenzácie.

Predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Sergej Naryškin, ktorý 11. decembra vystúpil na zasadaní Otvorenej tribúny v Dume, komentujúc situáciu okolo Južného potoka  povedal: „S Bulharskom prakticky naložili ako s kolóniou. Jednoducho hanba“. Naryškin povedal, že Južný potok bol zastavený z rozhodnutia Eurokomisie  a vnúteným Washingtonom a Bruselom rozhodnutím Bulharska“.

Nedôsledná a nesamostatná politika bulharskej vlády, ktorej výsledkom je zastavenie vyššie uvedeného projektu výstavby plynovodu, pre dodávky ruského plynu do Európy už prináša prvé citeľné výsledky. Dňa 12. decembra medzinárodná ratingová agentúra S&P oznámila, že dlhodobý úverový rating Bulharska v cudzej a národnej mene bol znížený z investičnej úrovne BBB na špekulatívnu úroveň BB+. Analytici  agentúry S&P hovoria o tom, že zníženie ratingu Bulharska svedčí o oslabení národného bankového systému, ktorý potrebuje priamu aj vedľajšiu podporu zo strany štátu.

Lavírovanie premiéra Bojka Borisova, ktorý najprv podporoval  budovanie Južného potoku,   neskôr bol proti nemu a teraz, čeliac vládnej kríze a rozpadu ním vedenej koalície tvrdí, že Južný potok Bulhari predsa len potrebujú, už seriózne neberú ani v Bruseli, ani v Moskve.

Dozrievajúca politická kríza v Bulharsku môže prevýšiť všetky predchádzajúce krízy takéhoto druhu. Nielenže môže zlikvidovať rôznorodú vládnu koalíciu a viesť k pádu Bojka Borisova, ale môže si vyžiadať zmenu celého bulharského politického systému.

Autor: Georgij Kolarov
Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |