Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nová nočná mora USA: Indočína a Rusko - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

Nová nočná mora USA: Indočína a Rusko - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

2020-02-23  (03:45)

 - Nová nočná mora USA: Indočína a Rusko  - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

18.5.2015

Trojuholník  Peking - Dillí -Moskva sa stal geopolitickou realitou

Vo štvrtok 14 mája premiér Indie Narendra Modi odcestoval do Číny na rokovania s predsedom ČĽR Xi Jinpingom. Počas trojdňovej návštevy Modi chce dosiahnuť prielom vo vzťahoch s Čínou, ktorému doteraz bránili vzájomné územné nároky. Súdiac na základe nepriamych príznakov, návšteva môže radikálne zmeniť situáciu vo vzťahu Dillí a Pekingu.

Posúďte sami. Doba trvania programu v Číne je  plánovaná tak, aby prijali Modiho na najvyššej úrovni. Summit sa bude konať v Xi'an - rodisku Chu Ťin-tchao, čo je  možné považovať za prejav otvorenosti. Potom indický premiér odcestuje do Pekingu na stretnutie s premiérom ČĽR Li Keqiangom. Kompletná návšteva sa zavŕši v Šanghaji, kde indická delegácia bude rokovať s predstaviteľmi čínskej podnikateľskej sféry.

"Dávno som s netrpezlivosťou očakával cestu do Číny. XXI. storočie patrí  Ázii. Dúfam, že moja návšteva nielen posilní čínsko-indické priateľstvo, ale tiež sa stane nový míľnikom vo vzťahoch  rozvíjajúcich sa krajín Ázie a celého sveta, " povedal Modi v predvečer svojho turné. 

Pre Rusko je zblíženie Indie a Číny tiež prvoradou otázkou. Dávna myšlienka strategického trojuholníka Rusko - Čína a India, až do poslednej chvíle nevyzerala príliš životaschopnou: čínsko-indické protirečenia sa zdali neriešiteľné. V súčasnosti hlavná prekážka pre ekonomickú integráciu v Euroázii sa zdá, že bude odstránená. To znamená, že pre Moskvu sa na východe otvárajú nové perspektívy .

Je zjavné, že za menej ako jeden deň pred návštevou Číny sa uskutočnil telefonický rozhovor indického premiéra s prezidentom RF Vladimírom Putinom. Podľa tlačovej agentúry Kremľa, Modi potvrdil svoju účasť na nadchádzajúcom summite BRICS v júli a SCO v Ufe, a taktiež prediskutoval s ruským lídrom otázky rozšírenia rusko-indického privilegovaného strategického partnerstva. A pár dní pred Putin prijal v Moskve predsedu ČĽR Xi Jinpinga: kde sa následne podpísalo viac ako 30 dohôd.

Stručne povedané, geopolitická situácia vo svete sa dramaticky mení. Čo to znamená pre Rusko, zblíženie dvoch popredných ázijských ekonomík Ázie?

- Ideu trojuholníka Rusko - Čína - India vyzdvihoval Jevgenij Primakov na konci 90 – tych rokov, pripomína riaditeľ Centra pre strategické štúdie Číny Ruskej univerzity priateľstva národov (RUPN), vedúci katedry orientálnych štúdií NIU Alexej Maslov. Uvažovalo sa vtedy, že Rusko bude mať v trojuholníku vedúcu úlohu.. Teraz je zrejmé, že vedúca úlohu má  Čína, a to zmení celkovú situáciu.

Je  potrebné chápať: posilnenie "trojuholníka" sa koná pod záštitou novej čínskej koncepcie Veľkej hodvábnej cesty. Inými slovami, ČĽR spája krajiny na základe vzájomného záujmu, najmä ekonomického..

SP: - Aké konkrétne projekty by mohli zjednotiť Indiu, Čínu a Rusko?

- V prvom rade to je prechod na platby v jednotnej mene. Je pochopiteľné, že takáto mena nevzniká hneď, v lepšom prípade o 5-6 rokov, ale to je veľmi atraktívny projekt. Okrem toho, naše tri krajiny môžu vniesť preferencie v oblasti vzájomného obchodu aj pri vytvorení spoločných podnikov. Určite môžeme rozvíjať spoločnú sieť leteckej a železničnej dopravy.

V skutočnosti, Čína v súčasnosti vytvára novú politickú realitu, osobitne Peking je moderátorom tejto reality. Na  tejto ceste mnoho záleží od toho, ako dokáže Čína normalizovať vzťahy s Indiou. Nie je to jednoduché, vzhľadom k územným nárokom strán a tým vyvolanie niektorých vzájomných vylúčení, ktoré sa prejavili v priebehu predchádzajúcich Indo - čínskych rozhovorov.

SP: - Myslíte si, že sa to Pekingu podarí ?

- Myslím, že počas návštevy Modi bude uskutočnený súhlas, ktorý zmrazí územné spory. Myslím si, že Čína uskutoční ústretové ekonomické kroky, poskytne Indii úvery pre rozvoj priemyslu.

Je potrebné povedať, že dnes India je prirodzeným konkurentom Číny v sebestačnosti produkcie. Je možné, že  Čína umiestni na indickom území niektoré zo svojich podnikov. V krátkej dobe sa začne stavba ciest a železníc  prostredníctvom čínskych investícií na severe Indie.

V skutočnosti, v rámci "Veľkej hodvábnej cesty" Peking dúfa, že získa kontrolu nad rozsiahlym územím - od juhovýchodnej Ázie až po Zakaukazko. Poznamenávam: toto poňatie znamená ekonomickú integráciu, finančnú a politickú angažovanosť, celkové logistiku a infraštruktúru.

Toho času tento pojem zahŕňa vnútornú časť Číny a susedné krajiny, stredoázijské republiky a rad krajín  juhovýchodnej Ázie. Rusko sa zatiaľ nepripojilo k tejto koncepcii, ale oznámilo, že je pripravené na spoluprácu v rámci dvoch zväzkov - Hodvábnej cesty a Eurázijskej ekonomickej únie.

SP: - Je možné povedať, že v tejto situácii je pre Rusko zvlášť výhodný smer na východ?

- V súčasnej dobe je Rusko  najväčšou krajinou, ktorá podporuje politiku rozširovania Číny. Na jednej strane, to posilňuje naše politické a ekonomické postavenie, na druhej strane existuje v budúcnosti rad rizík a konfliktov, ktoré môžu byť vyriešené len vtedy, ak Rusko dokáže rovnomerne spolupracovať so západom aj východom ...

- Medzi Pekingom a Dillí sú územné problémy po Čínsko -  Indickej vojne v pohraničí v roku 1962, ktorá sa skončila porážkou Indie,  poznamenáva  námestník riaditeľa Ústavu Ďalekého východu, štúdií, člen Európskej asociácie sinológ Andrej Ostrovskij. Koniec koncov India teraz zaberá časť čínskeho územia - štát Arunáčalpradéš, a Čína - časť indického územia Aksai Chin náhornej plošiny. Kým územné problémy nebudú vyriešené, dosiahnuť normálne vzťahy medzi oboma krajinami nie je jednoduché..

Avšak, takéto problémy môžu byť riešené postupne, prostredníctvom rokovaní. Zoberme si napríklad, rusko-čínske vzťahy. Keď v roku 1964, Mao Ce-tung prvýkrát vzniesol otázku osudu 1.500.000 km2, ktoré obsadilo cárske Rusko v Číne, tento problém bol zďaleka neriešiteľný. Ale už v roku 2004 o 40 rokov neskôr, bolo uskutočnené vymedzenie rusko-čínskej hranice. To naznačuje, že pri dobrej vôli, krajiny môžu úplne vyriešiť problémy hraníc. Ako náhle budú vyriešené územné spory medzi Čínou a Indiou, budú vyriešené aj všetky politické otázky.

Musím povedať, že problém vysporiadania  už dávno dozrel, pretože ekonomické väzby medzi Indiou a Čínou sa rozvíjajú dostatočne rýchlo. Objem indo - čínskeho zahraničného obchodu je už porovnateľný s rusko - čínskym objemom zahraničného obchodu - asi 100 miliárd dolárov. Čo je dôležité, problémy Indie a Číny sa budú riešiť nielen vo formáte BRICS, ale aj v rámci Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO), v ktorých dôležitú úlohu hrá Rusko.

Ako je známe, Dillí požiadal o prijatie do radov členských štátov SCO. Je celkom možné, že na summite SCO v Ufe, v júli 2015 žiadosť Indie bude potvrdená.

SP: - Čo je základom vzájomných ekonomických záujmov Indie a Číny?

- Zaujímavé sú trhy oboch krajín - sú obrovské. V skutočnosti, takmer všetka výroba, ktorá sa vyrába v Číne, môže byť realizovaná v Indii a naopak. Sú to produkty a služby, ktoré sú vyrábané iba v Indii alebo v samotnej Číne. V Indii sú to  predovšetkým informačné služby - softvér. A Čína je schopná postaviť v Indii sieť vysokorýchlostných železníc.

SP: Aké je miesto Ruska v oboch ekonomikách?

- Naše miesto v čínskej ekonomike sa zdá byť vykryštalizované  z 32 zmlúv podpísaných počas májovej návštevy  v Moskve prezidenta ČĽR Xi Jinpinga. Podľa týchto dokumentov Čína bude investovať do našich programov rozvoja infraštruktúry. Okrem vysokorýchlostnej železnice z Moskvy do Pekingu, ktorá má byť postavená v roku 2023, hovoríme o projektoch v oblasti infraštruktúry Ázie: výstavba železničnej trate Kyzyl - Kuragino a Ďaleký východ morský prístav. Plus Čína poskytuje Rusku úvery. Na druhej strane sa bude dodávať plyn do Číny západným tokom a lietadlá Suchoj Superjet 100.

Ruský plyn je zaujímavý aj pre  Indiu: má veľké územie, energie nestačia. Áno, sú aj problémy v dodávkach, napríklad, obtiažny terén. Ale ako ukazujú čínske skúsenosti v budovaní vysokorýchlostnej železnice do Tibetu, sú to prekonateľné problémy ...


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/121764/?rpop=1


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |