Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nikolaj Starikov: Podstata súčasného momentu v geopolitike - chelemendik.sk

 

Nikolaj Starikov: Podstata súčasného momentu v geopolitike

2020-05-26  (13:44)

 - Nikolaj Starikov: Podstata súčasného momentu v geopolitike

16.9.2015

Dnešné horúce miesta vo svete nie sú iba konflikty, ale aj miesto zápasu svetových síl. Je to odraz globálneho zápasu. V Sýrii. Na Donbase. Tam, aj tam USA atakujú Rusko a Čínu v snahe zachovať si svoju hegemóniu. Pritom svojho „mladšieho brata a spojenca“ – Európu, chcú USA oslabovať a kontrolovať. Aby európsky spojenec Anglosasov nemohol naplno rozvinúť svoju vlastnú hru. Dostať namiesto mladšieho partnera ďalšieho súpera si Anglosasi určite neželajú. Spôsob ako si zachovať v tejto situácii kontrolu je pre nich – útok na najsilnejší európsky štát. Na Nemecko.

A teraz sa spýtajme sami seba: do akej krajiny dnes putuje nebývalý prílev utečencov v Európy? Do Nemecka. A takmer LEN do Nemecka.

Neočakávané? Vôbec nie, veľmi očakávané.

O tom ako sa USA chystajú  oslabovať svojich európskych „partnerov“ som písal v sérii článkov Zlatá akcia, ktoré vyšli vo februári 2011. Teda pred viac než štyri a pol rokmi.

„Zo všetkých troch centier sily, ktoré sú v rozpore k Anglosasom je najsilnejšia Čína. Tvrdá moc, rastúca ekonomika, bez piatich minút svetová rezervná mena jüan.  Preto boj s najsilnejším súperom USA odložili na neskôr... Hoci je dnes Rusko najslabšie z centier sily, najzraniteľnejšie nie je  ono, ale Európa. Berlín. Paríž. Rím a Brusel iba začali zápasiť za  svoju vlastnú nezávislú politiku. V tomto smere urobili iba veľmi málo krokov, nie sú pripravené niesť seriózne straty a obete, mentálne a civilizačne majú veľmi blízko k Anglosasom. Európanov treba jednoducho „vrátiť naspäť“, znova vytvoriť taký jednotný a monolitný Západ, akým vystupoval pred celým svetom ešte pred asi desiatimi rokmi.

Ako to urobiť? Využiť reálne existujúce v Európe rozpory a problémy, doviesť ich do maximálneho bodu varu. Hlavnou zbraňou vplyvu na Európu zo strany USA a Veľkej Británie sa stáva destabilizácia moslimských štátov a radikalizácia islamu v týchto krajinách. Treba si uvedomiť, že Anglosasi takto nepostupujú preto, lebo nevedia čo od dobroty. Je to dlhá a zložitá cesta namiesto jednoduchej vojny. Nemajú ale na výber. Ak neurobia nič, môžu rýchlo  stratiť kontrolu nad situáciou.

Ako môžu revolúcie v Egypte, Tunise a iných štátoch zasiahnuť Európu? V rozvíjajúcich sa udalostiach  ropa a plyn sú, čuduj sa svete, až druhoradé. Pozrite sa na mapu. Stredozemné more. Na jednej strane jeho pobrežie, s pracovným označením „revolučná Afrika“ a na druhej strane – pokojná Európa. Najdôležitejšie je   –  destabilizovať celý región. Chaos a nepokoje  v rozsahu  celých regiónoch. Radikalizácia islamských kruhov.

Ktorá sa nevyhnutne presunie kam? Čisto geograficky?

Destabilizácia arabského sveta – to sú desiatky tisíc utečencov. Kam budú smerovať? Do Európy. Do USA utekať nebudú. A ak ich bude MILIÓN? A to je iba začiatok“.

Koncom roku 2010 a začiatkom 2011 USA začali realizovať svoj plán. Jeho záver vidieť dnes. Celý Blízky východ, kde „národ zosadil diktátorov“ je more  streľby a vojny. Vojna sa začala na Ukrajine, čo uviedlo Európu do veľmi zložitého postavenia. Čoraz očividnejší je PRE VŠETKÝCH vo svete ten fakt, že USA ako východisko zo slepej uličky súčasného svetového finančného systému (teda orientácia na dolár) búrajú a likvidujú svetový poriadok: Washington sa stal hlavným destabilizátorom svetového ekonomického a politického systému. Ničí svojich spojencov, je pripravený obetovať všetkých a všetko. V takejto situácii Európa pokračuje v hľadaní východiska pre seba a vedie rokovania s Ruskom.

  1. Vojna na Ukrajine je útokom na Rusko (pokus zatiahnuť nás do vojny – systém „putinpriveďvojsko“), útok na Európu (vojna vedľa plus povinnosť zaviesť sankcie), útok na Čínu (pád vývozu čínskeho tovaru)

  2. Vojna na Blízkom východe. Tu je situácia takáto: USA vytvorili a vyzbrojili Islamský štát, preto „nijako“ nemôžu zvíťaziť , ani zaútočiť na teroristov. Rusko podporuje Sýriu, kurdských povstalcov. Teda ľudí, ktorí reálne bojujú s IS. Práve preto USA a Veľká Británia sa tak ponáhľajú bombardovať sýrsku armádu pod akoukoľvek zámienkou.

Čo znepokojuje Európu viac – vojna na jej hraniciach, alebo masy utečencov na hraniciach Sýrie a Turecka, ktorých malá časť sa nejakým „zázrakom“ zrazu dostala na hranice Európskej únie? Očividné je, že vojna na hraniciach je strašnejšia. Napriek tomu pokusy zastaviť krvavý boj na Donbase stále naráža na čudnú pozíciu ukrajinského vedenia: Porošenko raz súhlasí, raz svoje sľuby odvoláva. Príčinou je tlak  zo strany raz Európy, raz Washingtonu. Popritom prílev utečencov „odrazu“ neobyčajne vyrástol práve v posledných dňoch, keď sa na Donbase naozaj prestalo strieľať na Doneck a zavládlo takmer úplné ticho.

Čo ešte treba nevyhnutne zdôrazniť z udalostí posledného obdobia?

Gazprom ohlásil podpísanie dohody o budovaní druhej vetvy plynovodu Severný potok. Pripomeniem, že vedie priamo z Ruska do Nemecka a partnermi Gazpromu pri Nord Stream-2 sú nemecké spoločnosti E.ONa BASF/Winterrshall, angloholandská Shell, rakúska OMV (každej patrí podiel 10%) a francúzska ENGIE (9%).

Reakcia Kyjeva nám ukazuje význam toho, čo sa deje. Ak Nord Stream-2 bude vybudovaný, Ukrajina stratí svoju hodnotu pre USA. Vydierať súčasne Európu, aj Rusko prerušovaním dodávok plynu nebude možné.

„Označiac NordStream-2 za antieurópsky a antiukrajinský projekt, Jaceňuk vysvetlil, že v dôsledku jeho realizácie EÚ príde o možnosť dostávať plyn „najkratšou trasou“. Súčasne nezískava nijakú doplňujúcu energetickú nezávislosť, lebo dodávať plyn bude stále ten istý Gazprom.

Slovenský premiér Fico celkovo označil túto dohodu za „zradu“. Pretože hneď za Ukrajinou plyn nepôjde ani na Slovensko a pre slovenský rozpočet to znamená mínus 800 miliónov dolárov.

Podpísanie dohody medzi Gazpromom a európskymi spoločnosťami bolo nečakané. Veď v minulosti Rusko hlavné nádeje zdanlivo vkladalo do budovania Tureckého potoku a celé úsilie Washingtonu bolo sústredené na blokovanie tohto projektu (spomeňme majdan v Macedónsku a zosilnenie teroristickej aktivity v Turecku).

Zdá sa, že Moskva odpútala pozornosť na juh , uskutočniac „plynovú prielom“ na severe k hraniciam Nemecka. Teraz aj tureckí partneri musia byť trochu ústretovejší. A toky utečencov z Blízkeho východu hneď začali prúdiť presne tam, kde má byť plyn.

Či sa boj skončil?

Iba sa začína.

Ako sa dá zastaviť budovanie? Existujú rôzne spôsoby. Počínajúc „ekológmi“, až po teroristov.

Existuje aj iný spôsob.

„Bývalí akcionári likvidovanej ruskej ropnej spoločnosti JUKOS podali na berlínsky súd  žalobu o zadržaní ruského majetku v Nemecku vo výške 42 miliárd dolárov ako kompenzácia požiadaviek bývalých akcionárov, napísal v sobotu Der Speigel. Podľa informácií tohto týždenníka, nemecké orgány môžu zadržať ruské nehnuteľnosti v krajine, ako aj príjmy ruských energetických spoločností z transakcií s nemeckou stranou, informuje Interfax.

Rozhnevať Berlín a Moskvu...

Rukami Chodorkovského sa dnes Američania snažia zastaviť výstavbu Nord Stream-u. A to je iba zlomok celosvetového boja, v ktorom sa Američania snažia nedovoliť vytvoriť ani jedno nové centrum sily.

 

Zdroj: http://nstarikov.ru/blog/55534


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |