Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Návrat bojovníkov a európske obavy - chelemendik.sk

 

Návrat bojovníkov a európske obavy

2020-08-04  (03:23)

 - Návrat bojovníkov a európske obavyThomas Hegghammer (politológ z nórskeho Defense Research Establishmentu) nedávno zverejnil na blogu Washington Post článok s názvom “Počet zahraničných európskych bojovníkov bojujúcich v Sýrii, je historicky bezprecedentný. Kto by sa mal báť? “. Autor dáva odpoveď na položenú otázku: vážny strach by malo mať Dánsko, Nórsko, Belgicko a Rakúsko. Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia sa taktiež neschovajú.

Otázka návratu bojovníkov do Európy krajne znepokojuje autora materiálu. Radikálne naladení islamisti, ktorí si zabojovali v Sýrii, môžu útoky adresovať aj Západným krajinám. Európski predstavitelia by mali vážne porozmýšľať o protiopatreniach. Zároveň posúdiť  teroristickú hrozbu, prichádzajúcu od zahraničných bojovníkov je zložitá úloha. Áno, šance na to, že sa zahraniční bojovníci vlejú do radov medzinárodných teroristov, je oveľa vyššia, ako účasť nejakého moslima, ktorý nemá skúsenosti z bojov. Na druhej strane len malá časť bojovníkov sa vracia”domov” s cieľom uskutočniť ataky aj tam.

Nevyhnutný predpoklad pre posúdenie hrozby – stanovenie počtu bojovníkov, ktorí odišli bojovať za hranice. Ako to urobiť? Autor si myslí, že je potrebné analyzovať všetky dostupné informácie o počte zahraničných bojovníkov – zo správ o smrti jednotlivcov, až po odhady OSN. Autor upresňuje, že s Aaronom Zelinom vypracovali taký odhad za posledných 15 mesiacov. Zozbierané informácie umožnila pozorovateľom zostaviť “kolekciu” z viac ako 800 zdrojov. Pravda, podobný postup sa nezdá ideálnym pre odhady na úrovni jednotlivých krajín, nakoľko “zbierka” obsahuje rôznorodé pozorovania.

Existuje aj iný postup získania odhadovaného počtu. Je jednoduchší a presnejší, no obmedzený rozsahovo. Tento postup používa informácie prichádzajúce z konkrétnych druhov pozorovaní – a síce, analýzu odhadov poskytnutých spravodajskými agentúrami jednotlivých krajín.

Periodicky vládni úradníci verejne uvádzajú takéto odhady (nezaradené správy, rozhovory s novinármi, parlamentné vystúpenia). Áno, tieto odhady sa môžu líšiť v ich presnosti podľa zdroja. Avšak, pravdepodobne ide o najlepšie údaje zo všetkých dostupných zdrojov. Špeciálne služby majú k dispozícii oveľa širšiu škálu nástrojov pre zber dát, než si môžu dovoliť vedci.

Autor zaznamenal do tabuľky získané odhady podľa jednotlivých krajín, čo umožňuje urobiť si predstavu o rozsahu a rozdelení bojovníkov z Európy. Zdrojom informácií sú údaje európskych špeciálnych služieb za posledných 6-7 mesiacov z 12 krajín (Po zohľadnení minimálnych a maximálnych odhadov, posledné v zátvorkách).

Počet zahraničných moslimských bojovníkov v Sýrii, podľa jednotlivých štátov, údaje získané z odhadov špeciálnych služieb v r.2013

Возвращение боевиков и европейские страхи

Autor v prvom rade poukazuje na celkový počet bojovníkov-islamistov. Minimálny odhad je vyše 1100 a maximálny cez 1700.

Mimo toho 12 štátov, ktoré boli zverejnené, tvoria iba základ. Existuje množstvo údajov aj o bojovníkoch z iných európskych štátov.

S vysokou mierou istoty však môžeme konštatovať, že z európskych krajín sa do Sýrie od začiatku vojny vybralo bojovať minimálne 1200 bojovníkov-moslimov. Záverom, poukazuje pozorovateľ, môžeme hovoriť o najväčšom európskom kontingente zahraničných moslimských bojovníkov, zúčastnených v akomkoľvek konflikte.  V skutočnosti počet európskych bojovníkov v Sýrii môže prevyšovať celkový počet moslimských zahraničných bojovníkov zo všetkých západných krajín, vo všetkých konfliktoch spolu, medzi rokmi 1990-2010 (podľa odhadov menej ako 1000). A to za dva a pol roka sýrskej vojny.

Z porovnania absolútnych čísel vyplýva , že štyri krajiny – a to Francúzsko , Nemecko , Veľká Británia a Belgicko – majú najväčšie  ” kontingenty ” militantov , ktorí odišli do Sýrie . Avšak , v absolútnych číslach to nemusí byť nutne najlepší ukazovateľ rozsahu ohrozenia, pretože veľké krajiny majú viac prostriedkov na riešenie problému . Desať potenciálnych teroristov je väčším problémom skôr pre Luxembursko, ako pre Spojené štáty . Porovnanie počtu obyvateľov danej krajiny s počtom zahraničných bojovníkov na milión obyvateľov umožnilo autorovi vytvoriť ďalšiu tabuľku.

Percento moslimských bojovníkov na 1 milión obyvateľov v jednotlivých štátoch

Возвращение боевиков и европейские страхи

Autor ďalej analyzoval aj celkový počet moslimov v jednotlivých krajinách Európy. Napríklad Veľká Británia a Francúzsko majú rovnaký počet obyvateľov, vo Francúzsku ale žile o 65% viac moslimov, ako vo Veľkej Británii.

Thomas Hegghammer rozdelil dvanásť krajín v závislosti na počte zahraničných bojovníkov na milión moslimov a zapísal dáta do nasledujúcej tabuľky .

Odhad počtu moslimských zahraničných bojovníkov v Sýrii , ktorá pripadá na miliónov moslimov v krajine pôvodu :

Возвращение боевиков и европейские страхи

Tieto čísla vedec odporúča brať s rezervou, nakoľko sa snažil ukázať všeobecnú uroveň radikalizácie. Nie všetci zahraniční bojovníci sú radikálni moslimovia, hovorí, a nie všetci moslimskí radikáli sú pripravení na boj v zahraničí. Sú tam aj limitujúce faktory : z niektorých krajín je vycestovanie do Sýrie jednoduchšie, ako z iných. O to viac však politológ verí, že politici v Kodani, Osle, Bruseli a Viedni musia nevyhnutne vziať na vedomie tieto údaje. Pozorovateľ tvrdí aj to, že z Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie odišli do Sýrie pravdepodobne najväčšie kontingenty bojovníkov.

Hegghammer dospel k záveru , že počet európskych zahraničných bojovníkov v Sýrii historicky bezprecedentný a alarmujúci .

Článok pána Hegghammera v blogu Washington Post  aktívne komentovali . Niektoré čitateľské recenzie sú zaujímavé . Preložili sme ich .

 

Preklad z ruštiny : http://topwar.ru/36940-vozvraschenie-boevikov-i-evropeyskie-strahi.html 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |