Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nezamestnanosť na Slovensku stúpa - chelemendik.sk

 

Nezamestnanosť na Slovensku stúpa

2020-06-05  (09:25)

 - Nezamestnanosť na Slovensku stúpa
30. augusta 2010  7:11
Vyhliadky na zníženie nezamestnanosti nie sú dobré. Pavol Kárász z Prognostického ústavu SAV odhaduje, že do konca roka sa miera nezamestnanosti zvýši zo súčasných 13,98 percenta k hranici okolo 14,3 percenta.

"V septembri nastúpia na úrady práce absolventi, čo môže zahýbať štatistikami." K nárastu nezamestnanosti prispeje aj kríza v stavebníctve, ktorú experti avizovali ešte na jar, a stagnácia strojárstva.

Zvýšiť počty nezamestnaných navyše môže aj vládou ohlasované zníženie počtu úradníkov. Makroanalytik Dávid Dereník z UniCredit Bank Slovakia síce očakáva, že pozitívny vývoj priemyslu bude ťahať nezamestnanosť smerom nadol, ale len veľmi pomalým tempom. "Na návrat k predkrízovej úrovni nezamestnanosti si počkáme ešte viac ako rok. Dôležité budú najmä nové investície," odhaduje Dereník.


Nezamestnanosť na Slovensku

 

Strojársky priemysel optimistický nie je. V zimných mesiacoch očakáva krízu. "Asi sa zopakuje vývoj, ktorý sme zaznamenali aj vlani. Od leta výkonnosť rástla a v novembri a decembri prišiel prepad. Odhady ekonómov zatiaľ hovoria, že tento scenár bude aktuálny aj pre tento rok," hodnotí situáciu Juraj Borgula, viceprezident Zväzu strojárskeho priemyslu.

Borgula dodáva, že priestor na tvorbu nových pracovných miest zatiaľ nie je. "Stále sme len úrovni 80–percentnej výkonnosti z roka 2008. Problémom je to, že takmer 90 percent výrobkov ide na export a ten stojí."

V stavebníctve končia veľké investície, ktoré boli rozbehnuté ešte pred krízou, nové zatiaľ nepribúdajú. O prácu s nimi prídu malí živnostníci ako maliari, podlahári či elektrikári. Väčšie firmy podnikajúce vo výstavbe diaľnic už ohlásili prepúšťanie. Dereník poukazuje na to, že vďaka postupnému štartu výstavby budov podporenej aj blížiacimi sa komunálnymi voľbami stavebníctvo zákazky ešte má. "Na druhej strane je budúcnosť výstavby infraštruktúry neistá, a to môže priniesť krízu najmä v zamestnanosti," povedal analytik.

Opatrenia vlády sú len kozmetické

Ministerstvo práce už pripravilo opatrenia na zvýšenie zamestnanosti. "Ide o zmeny v pracovnoprávnej legislatíve, predovšetkým v Zákonníku práce a v zákone o službách zamestnanosti. Mali by priniesť nové opatrenia, ktoré pomôžu vytvoriť nové pracovné miesta," uviedla hovorkyňa rezortu Andrea Devánová. Od začiatku novembra by tak mal vzniknúť nový príspevok na podporu aktivačných prác, ktoré sa zamerajú na ochranu pred povodňami.

Mihálov rezort tiež predlžuje poskytovanie príspevku na podporu udržania zamestnanosti, ktorý zaviedla vláda Roberta Fica. Ten by mal platiť do konca budúceho roka. Dávid Dereník tvrdí, že najmä zmena Zákonníka práce umožní krátkodobejšie zamestnávanie, a teda vyšší apetít vytvárať pracovné miesta. "Hlavným pilierom znižovania nezamestnanosti by malo byť zvyšovanie atraktivity Slovenska pre zahraničných investorov a tvorba kvalitných podnikateľských podmienok. Vláda by mala bojovať o každú významnú investíciu a sledovať jej dosah na nezamestnanosť v danom regióne," podotkol Dereník.

Kárász tvrdí, že opatrenia vlády sú čiastkové. Podľa neho sa doteraz žiadny kabinet nevyrovnal s problémom dlhodobo nezamestnaných, ktorý sa vlečie už roky. Návod na zníženie nezamestnanosti vidí len jeden. "Najistejším spôsobom je hospodársky rast. Zvyšovanie odvodov či daní, ako to ohlasovali ministri, ide proti rastu, a teda aj proti znižovaniu nezamestnanosti," dodal prognostik. Ako príklad uviedol budúcich prepustených štátnych úradníkov. "Možno, že sa rozhodnú podnikať. Ak vláda zvýši odvody a dane, tak ich to od zámeru odradí a skončia v sociálnej sieti," zakončil Kárász.

Keďže rast našich podnikov brzdí zamrznutý export, ich oživenie závisí od situácie krajín v Európskej únii, ako je napríklad Nemecko. Podľa štvrťročnej ekonomickej prognózy spoločnosti Ernst & Young ekonomika eurozóny bude rásť pomaly a to bude spomaľovať aj oživenie slovenskej ekonomiky. Spoločnosti nateraz odložia prijímanie nových pracovníkov. "Počet nezamestnaných sa bude naďalej zvyšovať a v prvej polovici budúceho roka dosiahne v eurozóne maximum približne 16,8 milióna oproti súčasnému stavu približne 16 miliónov," tvrdí analýza.

Zdroj: pravda.sk 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |