Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Neúspech Západu: svetové „nie“ vojnám "Dobra" - chelemendik.sk

 

Neúspech Západu: svetové „nie“ vojnám "Dobra"

2020-08-04  (03:50)

 - Neúspech Západu: svetové „nie“ vojnám "Dobra"
Zrušenie zásahu do Sýrie znamená prelom v svetovej diplomacii. Po prvý raz snaha Západu začať „vojnu Dobra“ narazila na jednotný front štátov na čele s Ruskom a Čínou, ktoré sa už nechcú zmieriť so západným diktátom.

Medzinárodné vzťahy sa naozaj redukujú na čierno-biely zápasu dobra so zlom, ktorý západní lídri, na príkaz USA, stabilne predhadzujú verejnej mienke  po prvej vojne v Perzskom zálive. Rozvíjajúce sa veľmoci stavajú do opozície tejto dvojitej dynamike tradičnejšie (a logickejšie) videnie geopolitiky, ktoré sa opiera o ich strategické záujmy a také kľúčové pojmy ako spojenec/nepriateľ, rovnováha, hrozba, atď.

Počas zásahu v Iraku a Líbyi, nehovoriac už o Afganistane a Mali, protesty rozvíjajúcich sa krajín nedokázali nič urobiť s militantným naladením Západu. Časté hrozby veto  (a jeho často použitie) v Bezpečnostnej rade OSN zo strany Ruska a Číny v lepšom prípade mohli oddialiť plány civilizačných vojen americko-európskej osi.

Ako sa potom dá chápať také demonštratívne ustúpenie USA (a Francúzska) v sýrskej otázke? Prirodzene, nedôvera verejnej mienky obidvoch štátov v tom zohrala určitú úlohu, ale rozhodujúcim faktorom, ktorý prinútil Baracka Obamu zaradiť spiatočku, bol určite zásadný postoj ruskej diplomacie s jednotným antivojenským frontom kľúčových veľmocí (počínajúc Brazíliou, cez Indiu a Afriku).
Prečo ale USA po prvý raz ustúpili pod tlakom  rozvíjajúcich sa krajín? Americká administratíva si uvedomuje, že vo svete sa udiali hlboké zmeny a  éra hegemónie USA sa priblížila ku koncu. V novom, viacpolárnom a globalizovanom svete  Amerika bude musieť participovať s partnermi, ktorí nie vždy patria medzi jej spojencov... V niektorých prípadoch  bude musieť prehltnúť horkú pilulku.

Všemocná Amerika obdobia posledných tridsiatich rokov je dnes iba ilúziou (to isté platí aj o Európe). V súčasnosti štvrtina štátneho dlhu USA sa nachádza v rukách Číny a väčšina ich výrobných kapacít je prenesená do rozvojových krajín. Amerike teda zostáva dosť málo pák tlaku na štáty, s ktorými sa nachádza vo vzťahu vzájomnej závislosti.

Na rozdiel od Európy, sa však Amerika môže pochváliť silnými ozbrojenými silami. Je to nevyhnutná, ale predsa len nedostatočná podmienka, na to, aby sa stať zosobnením poriadku v svetovom rozsahu.

Navyše, Obamovo ustúpenie od zásahu do Sýrie svedčí o tom, že len vojenská prevaha nestačí, ak sa má čeliť   rozvíjajúcim sa krajinám, ktoré si postupne začínajú uvedomovať svoju silu. Ak porovnáme ukazovatele rastu na Západe a v týchto regiónoch sveta, niet pochýb o tom, že v najbližších rokoch táto tendencia iba naberie na obrátkach.

Úpadok jedných (USA a Európa) a posilnenie iných veľmocí, orientovaných na nezasahovanie (Čína, Rusko...) hrá na ruku štátom, ktoré si upevňujú svoje pozície v konfrontácii so Západom. Ešte pred začiatkom vojny v Sýrii Američania a Európania si z Mugabeho, Chávesa a Ahamdínedžáda urobili ozajstných hrdinov boja s imperializmom.
Horšie však je, ak sa západná os  pripravuje na vojenský zásah... a zrazu zaradí spiatočku pri pohľade, že verejnosť neprijme vojnu, čím podkopáva pozície režimov, ktoré sama nastolila, popiera ich legitímnosť a formuje základ pre nekonečné občianskej vojny (Irak, Afganistan, Líbya...).Autor: Jean-Yves Ollivie, francúzsky podnikateľ, odborník na Afriku, účastník mierovýchrokovaní.

Zdroj: inosmi.ru; Atlanico, Francúzsko


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |