Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nespájajte ma s Maďarskom - chelemendik.sk

 

Nespájajte ma s Maďarskom

2020-05-29  (09:35)

 - Nespájajte ma s Maďarskom

Spisovateľ Imre Kertész nie je hrdý na to, že je Maďar

BUDAPEŠŤ. V Maďarsku sa v ostatných desiatich rokoch priebežne zhoršila situácia: vládne tam extrémna pravica a antisemiti. V rozhovore pre noviny Die Welt to tvrdí nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Imre Kertész, ktorý sa netají tým, že nie je hrdý na svoj maďarský pôvod.

Interview, ktoré dnes zverejnila maďarská tlačová agentúra MTI, priniesol nemecký konzervatívny denník pri príležitosti dnešných Kertészových 80. narodenín a 20. výročia pádu Berlínskeho múra.

Na otázku redaktora, či sa cíti byť Berlínčanom alebo Budapešťanom, spisovateľ povedal, že je a vždy bol veľkomešťanom. "Veľkomešťan sa nikdy nepovažuje za Budapešťana. To mesto sa totiž úplne zbalkanizovalo. Veľkomešťan sa viaže k Berlínu," konštatoval.

Kertész vyzdvihol priateľskú, mierovú atmosféru nemeckého hlavného mesta, v ktorom žije už osem rokov. Zdôraznil, že Berlín je svetovým centrom hudby.

"V uplynulých desiatich rokoch sa priebežne zhoršovala situácia. Vládne tam (v Maďarsku) extrémna pravica a antisemiti. Škodlivé staré neduhy Maďarov klamstvo a snaha potláčať veci do úzadia sú teraz pre nich omnoho charakteristickejšie než kedykoľvek predtým," zdôraznil.

Spisovateľ tvrdí, že Maďari nič nespracúvajú, všetko iba prikrášľujú. Ako príklady uviedol Maďarsko vo svetových vojnách, Maďarsko počas fašizmu či Maďarsko za socializmu.

Redaktor Die Weltu Kertészovi pripomenul, že sa narodil v Budapešti, trávil tam svoje detstvo a po oslobodení z koncentračného tábora v Buchenwalde sa tam vrátil. Spýtal sa, či v jeho krajine, ktorá je mimoriadne bohatá v oblasti literárnej tvorby, nie je nič, k čomu by sa viazal.

"Som produktom európskej kultúry, dekadentným, ak chcete - bez koreňov. Nespájajte ma s Maďarskom. Stačí, že Vaši krajania zo mňa spravili Žida. Rasová, národná spolupatričnosť sa na mňa nevzťahuje" vyhlásil v reakcii literát, ktorý Nobelovu cenu získal v roku 2002.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |