Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nepokoje na Ukrajine urýchlia rokovací proces o Južnom prúde - chelemendik.sk

 

Nepokoje na Ukrajine urýchlia rokovací proces o Južnom prúde

2019-11-25  (02:51)

 - Nepokoje na Ukrajine urýchlia rokovací proces o Južnom prúde

30.1.2014

Tatiana Golovanová


Dodávky ruského plynu do Európy ohrozujú nepokoje na Ukrajine. Oveľa tam vzrástol počet hrozieb zo strany radikálov vyhodiť do povetria hydroelektrárne a atómové elektrárne. Ministerstvo energetiky previedlo všetky energetické objekty na špeciálny bezpečnostný režim. Riziko prekazenia ruského tranzitu je málo pravdepodobné, ale môže urýchliť rokovania o alternatívnych plynových projektoch vrátane Južného prúdu.

Na Ukrajine vyhlásili v súvislosti s nepokojmi a hrozbami radikálov poškodiť energetický systém krajiny zvýšený bezpečnostný režim jadrových objektov. Bude platiť pritom do konca marca 2014, čiže do konca vykurovacej sezóny v krajine. Experti sa obávajú, že po hrozbách uskutočniť explózie na atómových elektrárňach a hydroelektrárňach, môžu vzniknúť pokusy paralyzovať fungovanie plynovo-prepravného systému, myslí si expert Jurij Solozobov:

- Ukrajinský systém plynovodov je vybudovaný pomerne chytro. Hlavné zásobárne, ktoré zabezpečujú Európu fakticky na celú zimu, sa nachádzajú v soľných baniach Karpát. Je to západná časť Ukrajiny, najradikálnejšia. Ak hrozia títo ľudia vyhodiť do vzduchu atómové elektrárne a hydroelektrárne po celej Ukrajine, existuje určitá hrozba blokovania plynovo-prepravného systému alebo dokonca aj explózie.

Takže zastavenie prevádzky plynovodu môže nechať Európanov bez tepla a zaplatí za to ruský Gazprom. Hovorí Jurij Solozobov:

- V dlhodobých kontraktoch Gazpromu je bod zaväzujúci spoločnosť držať určitú úroveň tlaku plynu a nepretržité zásobovanie palivom. Existujú určité práce podľa predpisu, ale nemôžu prevýšiť ustanovený termín. V prípade narušenia kontraktov uvalia na Gazprom vážne sankcie za každý deň zmeškania.

Ale explózia alebo obsadenie plynovodu sa bude klasifikovať ako teroristický čin a môže sa považovať za situáciu vis major v kontrakte Gapromu s EÚ. Najviac utrpí v dôsledku takej situácie aj bez toho problémový ukrajinský rozpočet. Preto asi ťažko niekto v skutočnosti zatvorí ventil.

Ale riziko pozastavenia tranzitu môže urýchliť proces rokovaní medzi Gapromom a EÚ o Južnom prúde. Ide o zrušenie tretieho energetického balíka, ktorý zakazuje ruskej spoločnosti úplne vlastniť plynovo-prepravné siete a spolu s tým dodávať po nich plyn. Politická nestabilnosť na Ukrajine znepokojuje okrem toho konečných spotrebiteľov, ktorí si ešte pamätajú na studenú zimu 2009 roka, keď Kyjev pozastavil tranzit paliva do Európy. EÚ bude vystupovať za čo najrýchlejšiu výstavbu alternatívnych vetví.

Po štarte Južného prúdu sa Rusko môže aj vôbec zaobísť bez tranzitných krajín. Čiže dodávky budú nezávislé a to znamená, že riziko zostať bez plynu pre Európanov už nebude.

Zdroj: ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |