Na Ukrajine vyhlásili v súvislosti s nepokojmi a hrozbami radikálov poškodiť energetický systém krajiny zvýšený bezpečnostný režim jadrových objektov. Bude platiť pritom do konca marca 2014, čiže do konca vykurovacej sezóny v krajine. Experti sa obávajú, že po hrozbách uskutočniť explózie na atómových elektrárňach a hydroelektrárňach, môžu vzniknúť pokusy paralyzovať fungovanie plynovo-prepravného systému, myslí si expert Jurij Solozobov:
- Ukrajinský systém plynovodov je vybudovaný pomerne chytro. Hlavné zásobárne, ktoré zabezpečujú Európu fakticky na celú zimu, sa nachádzajú v soľných baniach Karpát. Je to západná časť Ukrajiny, najradikálnejšia. Ak hrozia títo ľudia vyhodiť do vzduchu atómové elektrárne a hydroelektrárne po celej Ukrajine, existuje určitá hrozba blokovania plynovo-prepravného systému alebo dokonca aj explózie.
Takže zastavenie prevádzky plynovodu môže nechať Európanov bez tepla a zaplatí za to ruský Gazprom. Hovorí Jurij Solozobov:
- V dlhodobých kontraktoch Gazpromu je bod zaväzujúci spoločnosť držať určitú úroveň tlaku plynu a nepretržité zásobovanie palivom. Existujú určité práce podľa predpisu, ale nemôžu prevýšiť ustanovený termín. V prípade narušenia kontraktov uvalia na Gazprom vážne sankcie za každý deň zmeškania.
Ale explózia alebo obsadenie plynovodu sa bude klasifikovať ako teroristický čin a môže sa považovať za situáciu vis major v kontrakte Gapromu s EÚ. Najviac utrpí v dôsledku takej situácie aj bez toho problémový ukrajinský rozpočet. Preto asi ťažko niekto v skutočnosti zatvorí ventil.
Ale riziko pozastavenia tranzitu môže urýchliť proces rokovaní medzi Gapromom a EÚ o Južnom prúde. Ide o zrušenie tretieho energetického balíka, ktorý zakazuje ruskej spoločnosti úplne vlastniť plynovo-prepravné siete a spolu s tým dodávať po nich plyn. Politická nestabilnosť na Ukrajine znepokojuje okrem toho konečných spotrebiteľov, ktorí si ešte pamätajú na studenú zimu 2009 roka, keď Kyjev pozastavil tranzit paliva do Európy. EÚ bude vystupovať za čo najrýchlejšiu výstavbu alternatívnych vetví.
Po štarte Južného prúdu sa Rusko môže aj vôbec zaobísť bez tranzitných krajín. Čiže dodávky budú nezávislé a to znamená, že riziko zostať bez plynu pre Európanov už nebude.
Zdroj: ruvr.ru