Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nepálsky obchodník má rád svoju vlasť a pozná Slovensko - chelemendik.sk

 

Nepálsky obchodník má rád svoju vlasť a pozná Slovensko

2021-10-15  (10:33)

 - Nepálsky obchodník má rád svoju vlasť a pozná Slovensko

Televízny seriál Poliny Chelemendikovej Magický Nepál, Neuveriteľná India 


Mesto Pokharu, kde sme strávili deň a pol, som si veľmi obľúbila. Bol tam príjemný kľud a krásna príroda okolo. Z jednej strany ho lemovalo jazero, z druhej za jasného počasia bolo vidieť panorámu Anapurien.

Na každom kroku tu bolo cítiť blízkosť veľhôr - všade sa predávala turistická výbava pre veľké výpravy, na ulici sa človeku prihovárali početní horskí sprievodcovia s ponukou  trekingov. Najkratší takýto horský výlet však mohol trvať 5-6 dní, a v ideálnom prípade slávny trek okolo Anapurien aj dva týždne, takže  náš dvojtýždňový zájazd ho nijako nemohol do seba vmestiť. Hádam nabudúce...V rámci kompenzácie sme aspoň absolvovali menší výlet na neďaleký kopec, k budhistickému Chrámu svetového mieru - príjemná hodinová prechádzka za spevu cikád a škriekania opíc - uvidíte v ďalšom dieli -  a zbytok času sme sa potulovali po "turistickom centre" mestečka.

Najzaujímavejší bol pre mňa na týchto potulkách asi dvojhodinový rozhovor s miestnym obchodníkom s pašmínovými šálami. Vedel veľmi dobre anglicky - vlastne to ani nebol Nepálec, ale Ind, ktorý sa do Nepálu prisťahoval, pretože sa mu páči ten kľud oproti rušnej Indii. Mal vysokoškolské vzdelanie - bol vyštudovaný historik a dalo sa s ním rozprávať na všemožné témy.

Obchodník je vážené povolanie

Totiž takíto obchodníci v Nepáli  a Indii nie sú žiadna spodina, obchodník je vážené povolanie, ktoré sa dedí generačne. Hovoril mi, že pašmínou sa jeho rodina zaoberá už sto rokov a o samotnej pašmíne mi porozprával všetky detaily. Konečne som sa dozvedela, čo to vlastne je: je to materiál zo srsti horských kôz a jeho kvalita závisí od výšky, v ktorej koza žije. Ukázal mi všetky druhy šálov, od najlacnejších až po niekoľkotisícové (najdrahší mohol stáť asi 500 eur), vybalil mi celý obchodík aby som si mohla vybrať a nakoniec som kúpila darčeky - veľmi pekné šály z príjemnej srsti kôz žijúcich vo výške 1500 metrov.  Takto moja pašmínová odysea mala dôstojné finále - jednak tú kvalitu bolo poznať, nič podobné som medzi šálami vyvesenými na ulici ani zďaleka nevidela - a jednak som sa dozvedela veľa zaujímavostí o živote domorodcov.

Pre miestnych obchodníkov totiž nie je dôležité len vám niečo predať, ale úprimne ich zaujíma svet, odkiaľ prichádzate, vytúžený Západ, kde by všetci tak radi odišli. Zaujíma ich komunikácia, sú zvedaví a veľmi otvorení. Jazyková bariéra tiež nebola veľká, historik ovládal angličinu na úrovní, akurát mi stále nešlo do hlavy čo je to tá "amanda". V každej druhej vete to totiž opakoval a musela som sa ho spýtať, čo to je. Najprv bol v rozpakoch, potom sme na to prišli: "amanda" je vlastne "I mean that"... Miestna výslovnosť ozaj má svojské čaro, aby ste si ho mohli vychutnať pripojila som na záver videoklipu celý rozhovor, ktorý som natočila s obchodníkom.

Nepálci rozumejú svetovej politike

Fascinujúce pre mňa bolo, aký prehľad mal tento človek o svetovej politike. Európska mládež, ktorá sa často tak  ľahko nechá zmanipulovať liberálnou propagandou, je úplne mimo v porovnaní s obyvateľmi takzvaného tretieho sveta. A nebol to len tento človek - bavila som sa s viacerými miestnymi s rovnakým výsledkom. To, že ich vláda sú len marionety v cudzích rukách je pre nich samozrejmosť. To, že Dvojičky nezhodil žiadny Usáma je im úplne jasné. Kvôli čomu sa vedie vojna v Afganistane a aké sú dôvody konfliktu v Pakistane - taktiež. To, že ich politici sú totálne skorumpovaní  a zaujímajú ich iba peniaze tiež pre nich nie je žiadna záhada.

Pritom to nebolo tak, že ja by som trvdila nejaké názory a oni by pritakávali. Kládla som otázky a takéto som dostávala odpovede. Rovnako tento mládenec, ako aj ďalší miestni, s ktorými som sa bavila, všetci vraveli, že to nie je tým, že oni sú takí intelektuáli, že to vedia, ale je to "common knowledge" -  
takéto veci vedia všetci. Asi to bude tým, že obyvatelia krajiny, ktorá bola dlhé roky oficiálne kolóniou majú trocha realistickejší pohľad na svet ako obyvatelia európskych "nezávislých" štátov.


Všetky diely seriálu Magický Nepál, Neuveriteľná India nájdete TU:

 

  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |