Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nenávisť k demokracii - V 90. rokoch boli preto na Slovensku v móde teórie o tom, že "demokraciu nám zaviedli, aby nás mohli okradnúť" - chelemendik.sk

 

Nenávisť k demokracii - V 90. rokoch boli preto na Slovensku v móde teórie o tom, že "demokraciu nám zaviedli, aby nás mohli okradnúť"

2020-09-20  (19:06)

 - Nenávisť k demokracii - V 90. rokoch boli preto na Slovensku v móde teórie o tom, že "demokraciu nám zaviedli, aby nás mohli okradnúť"

18.1.2011

Michal Havran  

Ak sme v niečom dôkladne dobehli západoeurópske krajiny, tak v čoraz silnejšom odpore k demokracii. Hneď po roku 1989 jej veľká časť ľudí pripisovala vinu za to, že sme začali budovať spoločnosť, v ktorej sa nerovnosť stala cenou za slobodu. V 90. rokoch boli preto na Slovensku v móde teórie o tom, že "demokraciu nám zaviedli, aby nás mohli okradnúť".

Demokracia, teda viera, že existuje verejný politický priestor, v ktorom má rovnakú hodnotu každý hlas, sa tak veľmi rýchlo stala terčom ľudí, ktorých už viac ako 20. rokov nikto nepočúva. Stala sa symbolom čoraz menej zrozumiteľného politického života, ktorého hlavnou črtou je umŕtvovanie občanov a verejného priestoru. Obludné formy slovenskej partokracie úspešne pohltili demokratické inštitúcie krajiny. Jedným z ostatných vrcholov tohto procesu je fraška s tajnou voľbou generálneho prokurátora, ktorá urobila z parlamentu verejný dom, kde sa biele politické mäso nakupuje v priamom prenose.

Je pochopiteľné, že verejnosť, ktorá už takmer štvrťstoročie s náboženskou rozpoltenosťou živorí v útrobách konzumnej spoločnosti, aby "sa mali budúce generácie lepšie a nič sme im neprejedli", nasmeruje veľkú časť svojej frustrácie na demokraciu. Z legendárnej dvojice " demokracia a trhové hospodárstvo" sa nám pred očami stáva symbol útlaku a krádeže. Diktát politických strán a korporácií sa stáva každodennou, neznesiteľnou skutočnosťou. Ich drzosť sme mohli pozorovať naposledy v Opere. Ako vysvetliť občanom, že zvyšujete ceny takmer všetkého a večer odídete na ples korporácie, od ktorej si neprosíme nevkusnú zábavu ani komické kritéria "významných osobnosti," ale lacné telefonovanie?

Na ľudí, ktorí mylne považujú demokraciu za zdroj čoraz väčšej nerovnosti, sa môžeme pozerať s ľútosťou, s akou nazeráme na obete konšpiratívneho myslenia. Čo však s takými, ktorí v Opere boli, sú úspešní, vedia, ako tak držať príbor a zahodia na zem žuvačku?

Aj medzi nimi sa šíri mor nenávisti k demokracii. Rumunský diktátor Ceaušescu si po každom stretnutí umýval ruky dezinfekčným prostriedkom. Pán Oliver Andrássy, ktorý si roky robí trápne žarty z pouličných nešťastníkov, by chcel, aby nemal každý hlas rovnakú váhu. Inak povedané, tí, ktorí vedia, ako má byť spoločnosť úspešnou, by mali rozhodovať o tom, ako má spoločnosť vyzerať. Kam priviedli globalizované elity z najlepších škôl a rodín svetovú ekonomiku, nám už, žiaľ, pán Andrássy ani ďalší, čo snívajú o diktatúre "slušných ľudí", nepovie.

Vedia všetci títo "proroci" od pána Sulíka po pána Andrássyho, že spoločnosť, v ktorej nemajú vo voľbách hlasy rovnakú váhu, nemá nič spoločné s ideálmi slobody a solidarity, ku ktorým sa hlásia? Chápu napríklad, že jedinou zbraňou ľudí, za ktorými nestoja politické a ekonomické gangy, je iba to, že ich je čoraz viac? Že aj napriek miliardám, ktoré strany míňajú kríza-nekríza na kampane, si tieto zatiaľ nemôžu byť isté hlasom každého voliča? A že to je jediná zbraň proti spoločnosti singapurského typu, ktorý zaradila americká ultrapravicová nadácia The Heritage Foundation na čelo krajín s "ekonomickou slobodou", pričom Singapur je obyčajnou diktatúrou uvoľneného trhu?

Sociálna dráma, úzkosť, rozpad rodín, spôsobený "mobilitou", spája v predstavách chudoby a strednej vrstvy demokraciu so svetom, ktorého nie sú súčasťou, ale obeťou. U ľudí ako pán Andrássy sa takéto scestné názory nedajú ospravedlniť ani ich presvedčením, že patria ku skupine ľudí, ktorá leptá spoločnosť, povedané slovami dizajnéra Maroša Schmidta, ako pleseň v Opere.

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2011-01-18  (13:23)
62%  
mínus plus
  Posledné desaťročia sa používajú pojmy ako privatizácia, reforma a aj demokracia, ktoré vôbec nevystihujú podstatu takýmto slovom vyjadrovanú. Mali by sa používať pojmy ako rabovačka, podvod, oblbovanie. Samotná demokracia neexistuje. Pojem, spolu v tandeme s pojmom ľudské práva, boli použité na rozklad socializmu, systému direktívne a centrálne riadeného. Aká je demokracia v rovnosti pred zákonom, keď existuje prepustenie na kauciu, dohoda o vine, súdny poplatok ako nutnosť prijať podanie. Aká je demokracia,keď sa porazení môžu spojiť proti víťazovi a bez neho vládnuť? Spoločenské zriadenie (kapitalizmus) dospel jednoducho v štádiu globalizácie do stavu, že je nedemokratický.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |