Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nemecko: veľký nedostatok pracovníkov - chelemendik.sk

 

Nemecko: veľký nedostatok pracovníkov

2020-02-15  (08:52)

 - Nemecko: veľký nedostatok pracovníkov

Nemeckej ekonomike budú chýbať milióny pracovníkov

BERLÍN. Nemecko aj napriek terajšej kríze v budúcnosti očakáva veľký nedostatok pracovných síl. Už v roku 2015 by najväčšej európskej ekonomike mali chýbať takmer 3 milióny pracovníkov, tvrdí nová štúdia spoločnosti Prognos AG týkajúca sa vývoja nemeckého pracovného trhu do roku 2030, ktorú vypracovala pre Zväz bavorských podnikateľov (Vereinigung der Bayerischen Wirtschaft, VBW).

Podľa šéfa VBW Bertrama Brossardta je fakt, že ani najväčší prepad v dejinách ekonomiky spolkovej republiky na tom nič nezmenil, viac než prekvapivý. "Doteraz sa tým nikto nechcel zaoberať, musíme sa však pripraviť na nedostatok pracovných síl v doteraz nepoznanej forme." Do roku 2030 by sa táto "diera" mala zväčšiť až na 5 miliónov. Vyjadrené v peniazoch to predstavuje stratu majetku v celkovej výške 3,8 bilióna eur (114,48 bilióna Sk).

Nedostatok ľudí pocítia všetci

"Tento nedostatok sa dotkne všetkých úrovní, od nekvalifikovaných zamestnancov až po akademikov. Dokonca aj v takých profesijných skupinách, ako sú právnici a učitelia, budeme pociťovať veľký nedostatok," uviedol Brossardt. Oproti pôvodnému scenáru, ktorý firma Prognos vypracovala v roku 2008, sa potreba vysokokvalifikovaných pracovníkov ešte zvýšila. "Spôsobil to fakt, že kríza urýchľuje štrukturálne zmeny," dodal Brossardt.

Konkrétne, v roku 2015 bude v Nemecku chýbať asi 1 milión vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, čo je o 180.000 viac, než ekonómovia predpokladali v roku 2008. Absolventov odborných škôl bude chýbať 1,3 milióna a dokonca až 550.000 nekvalifikovaných zamestnancov.

Uvedená prognóza počíta s tým, že kríza v roku 2010 poľaví a nemecký hrubý domáci produkt (HDP) sa v rokoch 2013/14 opäť vráti na úroveň z roku 2008. Ak bude naštartovanie rastu trvať dlhšie, bude nedostatok pracovných síl o niečo nižší, stále však bude v roku 2015 chýbať okolo 2,4 milióna zamestnancov.

Letná prognóza Inštitútu pre výskum nemeckej ekonomiky predpovedala, že v roku 2012 bude v krajine chýbať 220.000 inžinierov, prírodovedcov a technikov. Do roku 2020 sa toto číslo zvýši na 425.000. Dokonca teraz uprostred krízy Zväz nemeckých inžinierov ohlásil, že aktuálne v Nemecku chýba 25.000 inžinierov.

Chýbajú peniaze

"Výsledkom je, že si s konečnou platnosťou nemôžeme dovoliť nikoho stratiť z dorastajúcej generácie," požaduje Brossardt. "Nielenže to nie je v poriadku zo spoločenského hľadiska, ale ekonomicky je to mrhanie zdrojmi, čo si nemôžeme dovoliť."

Summit venovaný vzdelávaniu, na ktorom sa stretli premiéri spolkových krajín s kancelárkou Angelou Merkelovou, "nemal takmer žiaden účinok," kritizoval šéf VBW. Podobne sa vyjadrili aj iné veľké zamestnávateľské zväzy. Premiéri sa s kancelárkou dohodli, že do roku 2015 sa výdavky na vzdelávanie zvýšia o dodatočných 5 miliárd eur (150,63 miliardy Sk). Nie je však jasné, kto bude rozhodovať, na čo sa majú tieto prostriedky konkrétne použiť.

Avšak ani optimalizácia vzdelávania nebude podľa VBW stačiť na pokrytie nedostatku. "V strednodobom horizonte to dokážeme, iba ak zvýšime podiel pracujúcich žien, predĺžime vek odchodu do dôchodku a týždenný pracovný čas," tvrdí Brossardt.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |