Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nemecko – priateľ a pomocník - Americké vojenské či spravodajské služby nepozajú hranice - chelemendik.sk

 

Nemecko – priateľ a pomocník - Americké vojenské či spravodajské služby nepozajú hranice

2020-01-23  (07:15)

 - Nemecko – priateľ a pomocník -   Americké vojenské či spravodajské služby nepozajú hranice

Nemecko – priateľ a pomocník USA

Americké vojenské či spravodajské služby, tajne alebo otvorene – nepozajú hranice. A čo Nemecko? Iba pozoruje, čo sa deje. Alebo sa pýta, ako by ešte mohlo pomôcť. O úlohe Nemecka v americkom „boji s terorizmom“.

Každá krajina má svoje prah bolesti. Pre Nemecko sa ním stala aféra s odpočúvaním mobilu Angely Merkelovej, organizovaného priamo v centre Berlína oddelením NSA, CIA, špeciálnych služieb zhromažďovania informácií. Sledovanie nemeckej vnútornej a zahraničnej politiky je špionážou aj v tom prípade, ak je reč o spojeneckých službách. Ale Nemecko, zdá sa, je rozhodnuté tento prah ignorovať. Dá sa povedať, že sa to už prakticky stalo tradíciou.

V 80. rokoch americký špión odovzdal Stasi viac než 13-tisíc strán tajných dokumentov. Skvelý produkt najvyššej utajenosti, ktorý okrem iného obsahoval viac než 4-tisíc strán zoznamu tajných informácií. Reč je o tajných dokumentoch americkej vlády, o tom, v akom štáte sa má uskutočniť špionáž. Mnohé stránky z tohto zoznamu, majú byť venované cieľom v západnom Nemecku.


Veta „majú byť“ znamená, že táto epizóda sa už nedá rekonštruovať. Po zjednotení Nemecka sa dokument ocitol na Západe. Pre nemecké služby to bola jediná možnosť pochopiť, čo robili americkí špióni na nemeckej pôde.

Súčasná pozícia federálnej vlády zdá sa, je prakticky agresívna. V kontexte s odpočúvením Angely Merkelovej a špionáže Američanov na nemeckom území boli zadané otázky, no podrobné odpovede, bohužiaľ, nezazneli. Nemecké spravodajské služby a politici si už zrejme zvykli na to, že americké spravodajské služby a vojaci v Nemecku sa správajú ako doma. Odpočúvajú zariadenia, dešifrujú kódy, verbujú informátorov, sledujú podozrivých, zadržiavajú nepriateľov alebo agentov cudzích krajín. Všetko je to známe už veľa rokov.


Keďže zodpovedné minsterstvá a aparát nemeckých spravodajských služieb na viac-menej významné otázky o činnosti partnerských služieb v Nemecku reagujú vyhláseniami typu, vraj majú k dispozícii iba údaje z médií a nijaké iné informácie, tím nemeckého rozhlasu a denníka Süddeutsche Zeitung sa v posledných mesiacoch snažil osvetliť temnú minulosť tajných informácií.


V Nemecku sa nachádza 43-tisíc amerických vojakov, celkovo majú Američania na území krajiny k dispozícii takmer 40 vojenských základní. Americké atómové zbrane sú  podľa všetkého uložené  aj na leteckej základni v Bucheli. Vo fiškálnom roku 2012 americká vláda vydelila Nemecku 3miliardy dolárov. Viac prostriedkov si vyžiadal iba Afganistan, kde sa celkovo musí financovať  vojna. Nemecko to ale nepotrebuje. Tam, kde americká armáda a spravodajské služby  počas studenej vojny chránili najmä Západ, sa dnes vedie celosvetová tajná vojna, zameraná proti medzinárodnému právu. Z Nemecka – z Ramsteinu a Stuttgartu – americkí vojaci riadia „vojnu bezpilotných lietadiel“ v Afrike. Potrebné informácie o možných cieľoch a teroristoch poskytujú pracovníci amerických spravodajských služieb, ktoré sa nachádzajú aj v Nemecku. Aj oni sú zainteresovaní  na priebehu amerických útokov na Afriku, kde zomieraju civilní obyvatelia.

Ak aj ponecháme bokom morálny aspekt otázky, faktom zostáva, že bez podpory Nemecka by americká vojna proti terorizmu nebola taká ľahká pokiaľ ide o riadenie. Nemecko je oporným bodom vo vedení tajnej vojny v Afrike, križovatkou európskych činností CIA, akousi  tréningovou pôdou pre rôzne spravodajské akcie.

Centrom amerických spravodajských služieb v Nemecku je rýnska metropola Mohan. Odtiaľto pôsobia agenti CIA, NSA a spravodajských služieb, Ministerstvo vnútornej bezpečnosti a iných rezortov. No reč je nielen o starých, známych históriách, v ktorých sa rozvinuli špinavé hry v Nemecku.

Na scénu už dávno vstúpili noví hráči, zákernejší než minulí. Sú to matematici, experti teórie hier, odborníci v oblasti spracovania dát. Nepotrebujú inštalovať odpočúvacie zariadenia v bytoch alebo offisoch. Aj tak všetko počujú. Pracujú pre koncerny, ktoré dostávajú od spravodajských sužieb objednávky a vykonávajú špinavú prácu – špehujú, analyzujú, dokonca zadržiavajú ľudí a mučia ich. Každý piaty pracovník tohto monštrózneho amerického aparátu spravodajských služieb nie je štátnym úradníkom, ale pracuje pre súkromné firmy. Jedným z nich bol donedávna aj Edward Snowden.

Táto obrovská tieňová armáda rastie z roka na rok, a teda aj v Nemecku. Federálna vláda vydala už 207 americkým spoločnostiam špeciálne dekréty na to, aby  na nemeckej pôde plnili delikátne úlohy pre americkú vládu. Iba za analytickú prácu pre spravodajské súkromné spoločnosti za posledných  päť rokov získali 90,1 miliónov dolárov. Väčšina peňazí putuje  spoločnosti  SOS International - širokej verejnosti neznámej. Americká spoločnosť  založená migrantom z Arménska, ako malá prekladateľská agentúra, už veľa rokov s pôsobnosťou Nemcov, vykazuje miliónový obrat. Pracovníci firmy pracujú pre svojich klientov, teda spravodajské služby ako analytici, alebo projektanti. Sú agentmi na určitý čas.

Presný počet agentov v Nemecku nie je známy, ale sú ich stovky, ako to dokazujú dokumenty. Na rozdiel od väčšiny oficiálnych kolegov zo CIA a NSA, nie sú registrovaní ako diplomati  a konzulárni pracovníci v nemeckých službách.

Natískajú sa dve otázky. Kto v Nemecku môže kontrolovať súkromných agentov? Kto ich bude chcieť kontrolovať, ak aj oficiálnych špiónov je ťažké vypátrať? Federálna vláda určite nemá o nich  ani všeobecnú predstavu. A čo je hlavné, čo vlastne viedlo k škandálu -  ani nechce mať. Samozrejme, veľvyslanectvá sú hniezda pre špiónov. Ale  prítomnosť odpočúvacieho zariadenia na americkom veľvyslanectve v samom centre Berlína, pomocou ktorého sa pravdepodobne odpočúval Merkelovej mobil, to je už provokácia, ktorá je svojím rozsahom nedostupná iba chápaniu nemeckých služieb. Zdvorilý domáci pán nekladie „zbytočné“ otázky a ignoruje  prah bolesti.

Americké spravodajské služby však idú ešte ďalej. Pracovníci Služieb tajných informácií a Ministerstva vnútornej bezpečnosti rozhodujú na nemeckých letiskách, kto môže vstúpiť na palubu lietadla a kto nie. Občas dokonca osobne zadržiavajú podozrivé osoby. Môže niečo podobné urobiť nemecký úradník slúžiaci v Amerike? Vylúčené!


Nemecké spravodajské služby  podporujú amerických kolegov, namiesto toho, aby zamedzili ich činnosti.  Podľa informácií bývalého pracovníka Pentagónu, nemecké orgány systematicky zásobujú Pentagón  informáciami, ktoré Nemecko dostáva od  ašpirantov na azyl a ktoré Američania môžu využiť pri plánovaní útokov bezpilotových lietadiel. Zhromažďovanie týchto informácií  sa robí v rezorte na uskutočnenie prieskumov, ktoré je podriadení rezortu kancelára a podľa všetkého spolupracujúcim s nemeckou vonkajšou rozviedkou.


Každý malý detail sa môže stať kúskom skladačky, ak je reč o tom, či zničiť predpokladaného teroristu pomocou bezpilotového leitadla alebo nie. Pri navádzaní na cieľ sa zhromažďujú všetky informácie. Federálna vláda nechala výskum rozhlasu a denníka Süddeutsche Zeitung zvláštnej odozvy. Detailnejšie informácie  by skomplikovali prácu rezortu zameraného na prieskumy a spravodajské služby v Nemecku, jeho výkonnosť a plnenie úloh by mohli  byť ohrozené, zaznamenala vláda.


„Všetci hráme svoje hry,“ hovorí šéf britskej rozviedky v románe Grahama Greena Ľudský faktor.


Kritika hry Nemecka je ešte širšia. Niektorí „zmluvne zaviazaní“ pracujú nielen pre CIA alebo NSA, ale aj pre rôzne federálne ministerstvá. Sú to spoločnosti, ktoré boli čiastočne zatiahnuté do porušovania ľudských práv v CIA, majú prístup k dôležitým údajom nemeckých rezortov. Kto môže zaručiť, že tieto dáta dôležitým neodovzdajú klientom, ktorí im poskytnú mnohomiliónové kontrakty? Zo strany federálnej vlády by bolo naivné myslieť si opak, tvrdí bývalý vysoko postavený pracovník NSA.

Zdroj: inosmi.ru;  Sueddeutsche Zeitung


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |