Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nemecko by mohlo vystúpiť z eurozóny - chelemendik.sk

 

Nemecko by mohlo vystúpiť z eurozóny

2020-07-08  (16:42)

 - Nemecko by mohlo vystúpiť z eurozóny

Nemecko by mohlo uvažovať o vystúpení z eurozóny

FRANKFURT NAD MOHANOM. Nemecko by mohlo uvažovať o vystúpení zo súčasnej menovej únie a vytvorení menšieho bloku. Existujú totiž obavy, že eurozóna sa v dôsledku gréckej dlhovej krízy zmení na región "fiškálnej márnotratnosti". Tvrdí to Joachim Fels, jeden z hlavných analytikov banky Morgan Stanley.

Záchranný balíček úverov pre Grécko vytvára podľa neho zlý precedens pre ostatných členov menovej únie a zvyšuje pravdepodobnosť, že sa eurozóna časom "zdegeneruje" na márnotratnú zónu so slabou menou a vyššími inflačnými tlakmi. Ak sa tak stane, krajiny, ktoré uprednostňujú cenovú stabilitu, ako napríklad Nemecko, môžu dospieť k záveru, že by im bolo lepšie v menšej, aj keď prísnejšej menovej únii.

Lídri Európskej únie sa 11. apríla dohodli, že poskytnú zadlženému Grécku finančnú pomoc v hodnote 30 miliárd eur a ďalších 15 miliárd eur mu dá Medzinárodný menový fond. To všetko pri nižších úrokoch ako ponúka trh, aby tak Aténam pomohli vyriešiť krízu s dlhmi. Aj Európska centrálna banka podala Grécku pomocnú ruku, keď upustila od svojho plánu na zmenu pravidiel a bude aj na budúci rok akceptovať grécke štátne dlhopisy, ak nebudú mať rating nižší ako BBB-.

"Ponaučenie, ktoré tak získali ostatní členovia eurozóny zo záchrany Grécka je, že nezáleží na tom, ako veľmi porušia Pakt stability a rastu, finančná pomoc nakoniec príde," skonštatoval Fels, podľa ktorého to vážne ohrozuje morálku v eurozóne a fiškálne problémy ďalších členov sú teraz viac pravdepodobné.

Zdroj: TASR

 

Německo by mohlo uvažovat o vystoupení z eurozóny

19. dubna 2010  10:30

FRANKFURT NAD MOHANEM - Riziko, že se rozpadne společenství zemí, které platí eurem, není zanedbatelné a investoři ho přesto ignorují. Takto trhy varuje Joachim Fels, jeden z hlavních analytiků největší investiční banky světa Morgan Stanley.

Podpora zadluženého Řecka je už dnes zejména v Německu velice nepopulární a jestli do problémů spadnou ještě další země jako Portugalsko či Španělsko, euroskeptici získají navrch.

Je to paradoxní, ale projev solidarity s Řeckem ostatních členů eurozóny a Evropské centrální banky tak zvýšil riziko, že se projekt společné evropské měny rozpadne. Jestliže se eurozóna promění v důsledku řecké dluhové krize v region fiskální marnotratnosti, Německo by mohlo podle Felse uvažovat o vystoupení ze současné unie a založení menšího bloku s pevnější měnou. A poslední události naznačují, že cesta k rozpadu měnové unie už začala.

Morální hazard v Evropě je na vzestupu

Záchranný balíček úvěrů pro Řecko vytváří podle analytika špatný precedent pro ostatní členy eurozóny a zvyšuje pravděpodobnost, že se eurozóna časem zdegeneruje na rozhazovačné společenství se slabou měnou a vyšším inflačním nebezpečím. Ve chvíli, kdy se tak stane, mohou země upřednostňující cenovou stabilitu typu Německa dospět k názoru, že by jim bylo lépe v menší unii s mnohem přísnějšími pravidly.

"Jelikož Maastrichstká smlouva neumožňuje vylučovat neposlušné země z eurozóny, jediný způsob, jak toho Německo může dosáhnout, je opuštění eura a založení silnější měny," vysvětluje Fels.

Pomocnou ruku už Řecku nabídli lídři všech zemí Unie i Mezinárodní měnový fond. Peníze přitom Řecko bude získávat za nižší než tržní úrok. "Ponaučení, které tak získali ostatní členové eurozóny ze záchrany Řecka, je, že nezáleží na tom, jak hodně poruší Pakt stability a růstu, finanční pomoc nakonec přijde," uzavřel Fels.


Zdroj: lidovky.cz 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |