Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nemecká AfD – strana „stúpencov zdravého rozumu“ - chelemendik.sk

 

Nemecká AfD – strana „stúpencov zdravého rozumu“

2020-08-12  (16:36)

 - Nemecká AfD – strana „stúpencov zdravého rozumu“

19.9.2014

Vo Francúzsku sa Marine Le Penová postupne stáva najpopulárnejšou političkou,   v Nemecku zase svoje prvé víťazstvá zaznamenáva nová strana – Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá presadzuje  zrušenie eura, sprísnenie migračnej politiky a zlepšenie vzťahov s Moskvou.


Na pozadí rastu sympatií k nacionalistom a euroskeptikom v krajinách EÚ, Nemecko – jadro, mozog a peňaženka EÚ – dlho stálo bokom. Existovali na to objektívne príčiny. Po prvé, v Nemecku ide všetko dobre: ekonomika rastie, vláda Angely Merkelovej sa teší stabilnej podpore voličov a Nemecko je vôbec jednou z tých krajín, ktoré vznikom EÚ objektívne vyhrali. Nacionalizmus a euroskepticizmus sa prejavuje hlavne v tých štátoch, ktoré sú problematické, kde sú voliči nespokojní s daným systémom a podávajú o tom signál „hore“. 

Po druhé, druhá svetová vojna spoľahlivo zaočkovala Nemcov pred nacionalizmom. Áno, existuje Nacionálno-demokratická strana, ktorá narába s témou migrácie, ale popri nespokojnosti so zvýšenou migráciou, Nemci nacionalistov ignorujú a držia v okrajovej zóne: jedno, maximum jeden a pol percenta pre túto stranu je strop.

Sväté miesto však nebýva prázdne a teraz sa dá jasne povedať, že v Nemecku sa sformovala politická sila, ktorá na seba zobrala úlohu, akú plní Národný front vo Francúzsku, Liga severu v Taliansku, Strana nezávislosti vo Veľkej Británii, Flámsky záujem v Belgicku, Jobbik v Maďarsku, Strana slobody  v Rakúsku, atď. Nazýva sa Alternatíva pre Nemecko (AfD). V svojom okruhu patrí k najumiernenejším, ale nemeckí nacionalisti a euroskeptici hlasujú práve za ňu. AfD vznikla ako platforma odporcov záchranných balíkov pre ekonomicky slabé krajiny eurozóny. Okrem iného požaduje aj stanovenie imigračných limitov.

Vo voľbách do krajinských parlamentov (konali sa minulý víkend) v Brandenburgu získala AfD 12,2 hlasov a v Durínsku – 10,6%. Pred dvoma týždňami vo voľbách v Sasku dosiahla výsledok 9,7%. Strana má svojich zástupcov v európskom parlamente. Toto všetko názorne svedčí o tom, že strana, ktorá vznikla iba pred rokom a pol, si našla svoje miesto a teraz je plnohodnotnou  súčasťou politického spektra Nemecka.

Treba však spresniť, že všetky tri naznačené krajinské republiky boli v minulosti súčasťou bývalej NDR a práve na tomto území je táto strana najpopulárnejšia a v bohatších a západných zemiach je jej rating výrazne nižší. 

AfD  nie sú pouliční populisti (hoci z populizmu ju aj tak obviňujú, občas nie bezdôvodne), ale strana ktorá sa predstavuje ako „dieťa intelektuálnej elity“ a „klubu stúpencov zdravého rozumu“. Právo na to má. Medzi jej známych členov patrí  veľa vedcov, podnikateľov, novinárov a VŠ učiteľov. Vedúcu trojku (jediný líder nie je) predstavuje profesor makroekonomiky na Hamburskej univerzite  Bernd Lucke (bývalý poradca Svetovej banky), známa podnikateľka Frauke Petry a bývalý redaktor denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Konrad Adam.

AfD pracuje s témami euroskepticizmu a migrácie. Ako však bolo už vyššie povedané, považuje sa za umiernenú. Strana v zásade vystupuje proti migrácii, ale vyžaduje, aby zákony v Nemecku pokiaľ ide o túto tému boli podľa kanadského alebo austrálskeho vzoru.

Pokiaľ ide o euroskepticizmus AfD (na rozdiel od francúzskeho Národného frontu) nepodporuje rozpustenie EÚ, žiada však vrátiť časť právomocí z Bruselu do národných vlád. Bernd Lucke ešte na prvom zjazde strany vyhlásil, že hlavným cieľom AfD bude likvidácia eurozóny v jej terajšej podobe, lebo zavedenie európskej meny bolo „historickou chybou, ktorú treba napraviť.

Téma návratu národnej meny hrala AfD na ruku v okamihu jej vzniku, keď práve nastala kríza eurozóny. Dôvodov proti jednotnej mene má AfD veľa, väčšina z nich  je známa iba ekonómom a existujú aj špecifické dôvody. Napríklad, myslia si tamže faktické rozdelenie EÚ na bohatý sever a chudobný juh upevnilo zavedenie eura. Okrem toho strana trvá na tom, že euro škodí imidžu Nemecka a Nemcov medzi južnými národmi, pretože k hlavným predstaviteľom, ktorí majú z toho výhody, patria banky.

Existuje aj iná zhoda AfD so stranami národných euroskeptikov – je to pozitívny vzťah k Rusku ako alternatíve USA. Opäť je to však zhoda iba čiastočná, neexistuje jednotná pozícia. Napríklad Lucke podporuje zavedenie sankcií proti RF a pomoc Cypru jeho stranícki kolegovia označili za záchranu špinavých peňazí ruských oligarchov.

Na druhej strane, Luckov stranícky zástupca právnik a publicista Alexander Gauland veľmi tvrdo tieto sankcie kritizoval ako deštruktívne a škodiace nemeckej podnikateľskej sfére. Nemecko aj Rusko majú naozaj veľmi široké ekonomické vzťahy a v prvom rade sa to týka práve východných zemí (teda bývalej NDR) – vyšlo to tak historicky. V tomto zmysle je Gaulandov hlas veľmi dôležitý. Práve on, ako líder na zozname, priviedol AfD k úspechu v Brandenburgu, pričom téma sankcií (spolu s témou boja s kriminalitou) bola jednou z kľúčových v jeho kampani. 

Iný popredný člen AfD Paul Hempel už v minulosti vyhlásil, že väčšina nemeckých obyvateľov v situácii na Ukrajine podporuje skôr pozíciu Ruska než Západu a zavedenie sankcií proti Moskvy spojil so silným tlakom USA na Brusel a Berlín. Súčasne vyzýval uvedomiť si, do akej miery je dôležitá Čiernomorská flotila a pre Nemecko samotné Rusko – ako dodávateľ plynu, obchodný partner, investor a miesto pre investície. Koniec-koncov zjednoteniu Nemecka dopomohol Michail Gorbačov a Nemci si to pamätajú.

Všeobecne má AfD celkom dobré vyhliadky: nijaký radikalizmus, nijaký nacionalizmus, princípy pre Európu celkom príťažlivé – liberálna trhová politika, uvážlivá zahraničná politika, tradiční rodinné hodnoty a priama demokracia podľa švajčiarskeho vzoru. To, čo treba opatrným Nemcom.

V porovnaní s tým je líderka Národného frontu vo Francúzsku trochu menej opatrná a trochu viac kategorická (aj v časti týkajúcej sa migrácie, aj v časti týkajúcej sa EÚ a Ruska). Marine Le Penová podľa sociologických  prieskumov sa nachádza na prvom mieste  medzi najpopulárnejšími francúzskymi politikmi. Jej rating dosiahol 28% oproti 25%  Nicholasa Sarkozyho a 16% Francoisa Hollanda, ktorý sa stal jedným z najnepopulárnejších prezidentov za celú históriu Francúzska. Pravda, v druhom kole Le Penová by prehrala so Sarkozym, zato by vyhrala nad Hollandom – 54% proti 46%.  To svedčí (ako aj úspech Národnej strany Švédski demokrati, ktorá získala v nedeľných parlamentných voľbách 13%) o tom, že Európa sa postupne blíži k novej ére, kde národné tradície budú znamenať viac a Brusel (a teda aj Washington) – výrazne menej.


Zdroj: Vzgľad.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |