Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nejde o potrubie, ale o plyn - chelemendik.sk

 

Nejde o potrubie, ale o plyn

2020-08-04  (05:07)

 - Nejde o potrubie, ale o plyn

22.11.2014


Poľsko, Slovensko a Maďarsko chce uviesť do prevádzky do roka 2020 systém na prečerpávanie plynu, čo umožní prepravu plynu meridiánovým smerom.

V EÚ neskrývajú, že podobný systém má za cieľ pomôcť Strednej a Východnej Európe oslobodiť sa od energetickej závislosti od Ruska a zjednodušiť reverzné dodávky plynu na Ukrajinu. Ale problém pre EÚ je v tom, že regionálne „protiruské“ potrubie budú aj tak plniť ruským plynom.

Sám o sebe rozvoj plynovo-prepravnej infraštruktúry je pravdaže vecou hoci aj drahou, ale dobrou. V tomto prípade ide vznik integrovanej regionálnej plynovej magistrály od pobrežia Baltiky ku hraniciam Slovenska a Maďarska s Ukrajinou, čo umožní operatívne prečerpávať plyn zo severu na juh. Je to technická stránka otázky a nevyvoláva veľké pochybnosti. Pochybnosti sa začínajú, keď ide o finančnú stránku, výhody a hlavne o politickú súčasť projektu.

Podľa údajov Európskej komisie výstavba len slovenského úseku plynovodu vyjde najmenej na 140 miliónov Eur. Je to asi o 30 krát viac, ako sú prostriedky vydelené Európskou komisiou v súčasnosti. Brusel priznáva, že prvou časťou podpory sa musí ešte podeliť Slovensko s Poľskom a samotné prostriedky postačia len na prvé projekčné a inžinierske práce. Stavať na poľsko-slovenskom smere by sa malo začať až v roku 2018. Ale sú tu ešte aj drahé práce na maďarskom úseku.

Načo potrebujú Brusel a zainteresované krajiny Strednej a Východnej Európy práve teraz prezentovať natoľko drahý projekt? V Európskej komisii netaja geopolitické úvahy a znovu myslia v kategóriách „energetických vojen“ s Ruskom. Ide o snahu diverzifikovať plynové prúdy, aby sa znížila závislosť krajín Strednej a Východnej Európy od Ruska a pomohlo sa im v potrebe rýchlo zvýšiť reverzný tok plynu na Ukrajinu.

Ale hlavné je to, že potrubím, ktoré by malo pomôcť krajinám Strednej a Východnej Európy „oslobodiť sa“ od Ruska, pôjde práve ruský plyn. V Maďarsku dostávajú 75 % spotrebovaného plynu v krajine z Ruska. A v slovenskej národnej operátorskej spoločnosti plynovo-prepravného systému Eustream si myslia, že naplniť budúce potrubie bude môcť tak ruský, ako aj nórsky, alebo ešte nejaký plyn.

Avšak dynamika európskeho plynového trhu svedčí o opaku. Podľa výsledkov roka 2013 dodávky do Európy znížili všetci hlavní dodávatelia plynu: Katar o 20,7 %, Nigéria o 38 %, Alžírsko o 19 %, Veľká Británia viac ako o 6 % a Nórsko skoro o 5 %. A len ruský Gazprom zafixoval zvýšenie dodávok plynu do Európy o 16,3 %.

A to je aj odpoveď na otázku, aký plyn aj predovšetkým zaplní projektované poľsko-slovensko-maďarské potrubie.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_11_21/Nejde-o-potrubie-ale-o-plyn-0945/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |