Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nechajte si svoj kapitalizmus - chelemendik.sk

 

Nechajte si svoj kapitalizmus

2020-05-26  (12:55)

 - Nechajte si svoj kapitalizmus


„Život na dlh“ ktorý spomínate, je bohužiaľ jednou zo základných čŕt dnešného kapitalizmu, preto sa ho ťažko zbavíte. Vo fungovaní nebohého socialistického tábora hral podradnú úlohu. Aj u „keynesiánskych princípov“ ide podľa mňa (nie som ekonóm) skôr o využitie „virtuálnej povahy peňazí“ na umelé naštartovanie hospodárstva a zrýchlenie rastu. Tiež si myslím, že spomínaný efekt hral veľmi významnú úlohu pri porážke krajín socialistického tábora....

zTento článok alebo toto video sú prístupné iba pre registrovaných používateľov platenej zóny Internetového klubu Chelemendik.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


anton47   |   2010-09-28  (10:41)
50%  
mínus plus
  Fajn, že odpoveď na predchádzajúci článok nenechala na seba dlho čakať. Čitateľ má možnosť porovnania názorov a argumentov.


Jan.K   |   2010-09-28  (15:45)
50%  
mínus plus
  Bravo, Protopartorg, skvělá argumentace, děkuji.bodliak   |   2010-09-28  (17:43)
55%  
mínus plus
  Výborný článok. Jasná, zrozumiteľná a presvedčivá argumentácia. Ale ... Vždy sa všetko odvíja od kvality vzájomných vzťahov medzi ľuďmi a od šírky a hĺbky ich duchovného rozmeru. Myslím si, že tu sa nachádza celá mizéria ľudstva. Ľudia sa vzdávajú a strácajú živého Boha.


Ján Molnár   |   2010-09-28  (19:27)
50%  
mínus plus
  určite super odpoveď, ten Vlček je o ničom
a to sa tu vôbec nerozoberala filozofia socializmu, veď načo - to by bolo priveľa na Vlčka


protopartorg   |   2010-09-28  (21:41)
50%  
mínus plus
  Ďakujem... teší ma, že moja "ľudová tvorivosť" má zatiaľ prekvapujúco pozitívny ohlas :-)

bodliak: máte plnú pravdu. Ak by sme usilovali o férovú, spravodlivú kritiku socializmu, tak toto je jedna z jeho skutočných, REÁLNYCH chýb. Takmer všetky smery socializmu totiž vychádzajú z predpokladu, že ČLOVEK je automaticky DOBRÝ, alebo aspoň väčšina ľudí, a ten zvyšok možno vylepšiť osvetou. Veria v to, že ZLÝM človeka robia iba vonkajšie okolnosti, najmä sociálneho charakteru.

To však nie je na 100 % pravda. Človek má možnosť VÝBERU, a žiadne dobré sociálne prostredie, žiadna výchova negarantuje, že jeho výber bude v prospech DOBRA. Ľudia sú náchylní k ZLU, k sebeckému postoju, čo však je nezlučiteľné s fungovaním socializmu. Ten totiž potrebuje vyspelého, "uvedomelého" človeka. Ale aby sme im zase nekrivdili: táto "chyba" nepochádza z dielne komunistov, je oveľa staršia. Jej počiatky siahajú k samotným základom dnešnej západnej civilizácie, k osvietenstvu, alebo dokonca až k obdobiu renesancie. Tam má svoj pôvod legenda o "dobrom národe a jeho zlých vládcoch", na ktorej sa priživuje aj ideológia dnešnej "demokracie".

V tomto boli duchovné systémy, náboženstvá, naozaj múdrejšie. Vsadili na budovanie "zdola", čiže počínajúc výchovou ľudí - inými slovami, začali stavať dom od základov, a nie od strechy, ako väčšina moderných ideológií. Že sa tradičné náboženstvá často nedostali ďalej, než ku stavbe základov, je už na inú diskusiu...


Sergej Chelemendik   |   2010-09-29  (00:13)
55%  
mínus plus
  Je to dobry clanok - gratulujem!


bodliak   |   2010-09-29  (09:20)
50%  
mínus plus
  Isto Protopartorg, máte pravdu. Jedna z veľkých chýb socializmu bolo minimalizovanie duchovného vplyvu na ďalší rozvoj socializmu. Nebol to však omyl, ale zámerne stanovený spôsob, ako tento vplyv obmedziť a postupne zničiť.
Naša Zem ja nádherná a rôznorodá a je na nej dosť miesta pre všetko živé, za podmienky, že sa bude ďalej rozvíjať na základe princípov stanovených a platných pre celý vesmír. Božie zákony obsahujú aj duchovný rozmer, bez ktorého ďalší vývoj nie je možný.
Snaha o zničenie tohoto rozmeru v Božom stvorení, je hlavnou náplňou síl zla, ktoré sa snažia ovládnuť Zem. Tieto sily vytvorili oba systémy: kapitalizmus i socializmus a to za účelom hromadenia majetku a rozširovania svojej moci. Znechutenie a odpor ľudí brzdia sľubmi lepších zajtrajškov.


protopartorg   |   2010-09-29  (12:20)
50%  
mínus plus
  Viete, Bodliak, možno že je to naozaj tak... Možno stáli pri kolíske komunizmu naozaj nedobré sily, ktoré sa ho snažili využiť na ten účel čo spomínate. V tom prípade ale môžeme už teraz povedať, že sa im to v plnej miere NEPODARILO. Komunizmus (socializmus) sa ukázali byť v skutočnosti hnutia veľmi IDEALISTICKÉ, napriek propagovanému materializmu, ba čo viac, od idealizmu svojich stúpencov vyslovene ZÁVISLÉ. Môžeme samozrejme diskutovať o tom, či sa nejednalo o "pseudo-duchovnosť", čiže falošný idealizmus, ako tvrdia niektorí. Ja by som povedal - ako v čom.

S tým súviselo aj nezmyselné nanucovanie "vedeckého ateizmu". Tento je v štruktúre komunizmu umelý, vlastne až nezmyselný a kontraproduktívny. Nejestvuje reálny dôvod spájať idey socializmu výhradne s ATEIZMOM a MATERIALIZMOM. Mnohí činitelia ranného socializmu dokonca vychádzali z princípov kresťanstva. I pri zrode Sovietskeho zväzu existovali pokusy o zblíženie socializmu s duchovne zameranými smermi, najmä s pravoslávnymi. Avšak už ruský filozof Berďajev, na vrchole slávy stalinského ZSSR, píše prorocké slová, že "sovietski činitelia by sa radšej vzdali svojho komunizmu a pristúpili k reštaurácii kapitalizmu, než by mali dopustiť prenikanie kresťanských myšlienok do komunizmu". Čo sa nakoniec aj stalo, ako sme boli svedkami v nedávnej minulosti. Pritom toto odmietanie idealizmu je absolútne NELOGICKÉ - zo spolupráce by mali podľa mojej mienky úžitok obe strany.

Nestačí však iba kritizovať obe strany - tak kapitalizmus ako aj socializmus. Treba zároveň ukázať ALTERNATÍVU obom. Povedať, ako by sme to robili my. A to žiaľ zatiaľ urobiť nedokážeme, preto iniciatíva zostáva v rukách Nepriateľa...


bodliak   |   2010-09-29  (21:15)
50%  
mínus plus
  Zdravím Vás protopartorg. Skutočne, fungovanie socializmu bolo plne závislé od idealizmu svojich stúpencov, ale i od určitého stupňa viery celej spoločnosti vo vybudovanie spravodlivého spoločenského poriadku. Ako za socializmu, tak i v dnešnom opäť vrátivšom sa kapitalizme účelová demagógia, prekrúcanie, zatajovanie, či zveličovanie skutočností,
šírenie poloprávd, falošné sľuby či neadekvátne hrozby a neustále ovplyvňovanie a udávanie smeru myslenia v spoločnosti nahlodali a i dnes nahlodávajú počiatočnú vieru ľudí v spravodlivosť, dobrý život a vôbec v opodstatnenosť existencie takéhoto zriadenia.
Zdá sa, že oba systémy zneužívajú túžbu človeka po viere a ideále. Výsledkom je chaos a rozvrat.
Alternatíva ?
Možno by stačilo málo. Viac morálky, etiky a osobnej statočnosti.


protopartorg   |   2010-09-30  (12:56)
50%  
mínus plus
  Zdravím aj ja Vás, Bodliak. "Viac morálky, etiky a osobnej statočnosti" - áno, s tým plne súhlasím, aj ja to stále zdôrazňujem, hoci tentokrát som mal na mysli skôr alternatívny model fungovania spoločnosti (bez ktorého sa nezaobídeme), okrem iného aj ekonomický model. Avšak bez budovania solídnych základov nevybudujeme kvalitný dom, a tieto základy možno vystavať iba z kvalitného materiálu. O čo však väčšina ľudí nestojí - uprednostňujú rýchle a ľahké riešenia, "polotovary". Nik nechce vidieť chybu u seba, nik nebude pracovať na sebe - omnoho radšej by "popracoval" na iných. Preto vždy idú za tým, kto im ukáže jednoznačného vinníka ich bied, prípadne obetného baránka - samozrejme, len nie ich samotných...

Inak čo sa týka dnešného kapitalizmu, jeho jediným ideálom je PLNÉ BRUCHO. Ale ani len to nedokážu dlhodobo zabezpečiť, nie pre všetkých. Hlavným ideálom tzv. "demokracie" je úplne falošná a prekrútená idea SLOBODY, vo svojej podstate ANARCHIE. Avšak každá anarchia v spoločnosti ZÁKONITE vyústi do diktatúry - chaos francúzskej revolúcie a jakobínstva vyniesol k moci NAPOLEONA, anarchia Weimarskej republiky zase HITLERA, chaos 1. svetovej vojny v Rusku vyústil v diktatúru boľševikov. Zaujímavé, koho privedie k moci tá dnešná anarchia???


bodliak   |   2010-09-30  (23:24)
50%  
mínus plus
  Dobrý večer protopartorg. Keď vychádzam z Vášho článku, chápem dôležitosť ktorú v argumentácii so mnou prikladáte ekonomickému modelu, prípadne jeho alternatívy, pre správne fungovanie spoločnosti. Ako správne uvádzate: "bez solídnych základov nevybudujeme kvalitný dom".
Existuje množstvo autorov a množstvo smerov, ktoré popisujú, rozvádzajú a vysvetľujú správnosť nimi udávaných modelov vývoja spoločnosti. Každý z nich má svoju pravdu, ktorú sa snaži presadiť, prípadne obhájiť.
Keď sa vrátim do minulosti a porovnám ju so súčasnosťou, musím povedať, že oba systémy, socializmus i kapitalizmus sú nastavené tak, aby finančné toky, ako "nadhodnota" vytvorená pracujúcimi, keď prebrázdia medzinárodné moria, v konečnej fáze zakotvili vo vyvolených prístavoch.
V kapitalizme "priamym zdieraním" a v socializme naakumulovaním hodnôt do "budovania socializmu a rozvoja ľudských zdrojov", vo vhodnej fáze následného prevratu a privatizácie "národného majetku".

"Solídne základy nášho domu" zatiaľ vždy poslúžili a slúžia najmä úzkej skupine "vyvolených". Ja im peniaze a moc nezávidím. Každý človek raz na tejto zemi skončí a so sebou si nezoberie nič čo si nahonobil. Nechápem však úpornú snahu hrabať, ovplyvňovať a korumpovať. Splietať intrigy a rozhodovať "ako boh". Míňať zdroje na zbytočnosti, prípadne ich zadržiavať, alebo sa s nimi "hrať" na burzách, zatiaľčo pol sveta žije v núdzi a chudobe. Spravodlivosť na tejto Zemi nikdy nebola a hesla ako "bratstvo, rovnosť, sloboda", prípadne "socialna spravodlivoť pre všetkých" sú len návnadou pred pripravovanou výmenou "unaveného" systému za nový. Musím však uznať, že socializmus je zatiaľ najspravodlivejší systém pre život ľudí. Je to však tiež slepá cesta vývoja, pretože mu chýba duchovný rozmer.
Kapitalizmus sa tvári ako najspravodlivejší a najvhodnejší systém pre riadenie a ďalší vývoj spoločnosti, a tvári sa tiež, že duchovný rozmer má, ale stačí sa pár dní dívať na televízne vysielanie, pozerať prenos z parlamentu, prečítať si tlačoviny, alebo počúvať rozhovory ľudí a človek zistí, že spravodlivosť a duchovnosť sa kdesi vytratili.

Takže čo ? Alternatíva ? Podľa mňa sa až príliš veľa energie minulo na teoretizovanie. Výsledkom pre najvhodnejší model je raz izmus a po druhý krát znova izmus. vždy je to len systém založený na intelektuálnom kombinovaní a rozumovom zdôvodňovaní toho-ktorého izmu, ktorý je vždy zneužiteľný. Nato je vlastne vytvorený.
Tak teda, čo je vlastne dobré a spravodlivé pre všetkých ľudí ?

Podľa mňa vždy a každý spoločenský poriadok musí vychádzať z potreby rešpektovania duchovného rozmeru ako základu svojej existencie. Čo to ten duchovný rozmer je ? Nuž myslím si že je to "obyčajná" túžba po poznaní, pretože nám ono otvára mnoho okien ktoré nám poskytujú veľa pohľadov. Túžba po šťastí, pretože je dobré, keď sa nám srdce i myseľ smejú. Túžba po priateľstve, pretože potom máme komu dávať i od koho dostávať. Túžba po láske, pretože ona nielen zabezpečuje ďalší život, ale presvecuje a otepľuje všetko, čoho sa duša naplnená láskou dotkne. Túžba po Bohu, pretože On toto všetko stvoril a vštepil nám to do srdca, aby sme mali dobrý život. On stvoril všetko. On stvoril hmotu. On zorganizoval jej najmenšie čiastočky tak, aby ožila. On je tvorca života a bez viery v to, že On stále tvorí a existuje, bez viery v Neho, je každá cesta slepou koľajou.

Protopartorg, moje zhrnutie je asi takéto. Pokiaľ bude ktorýkoľvek izmus obsahovať duchovný rozmer ako svoj základ, nebude možné ho zneužiť. Bude tým najspravodlivejším a najvhodnejším systémom pre dobrý život ľudí.


Ján Molnár   |   2010-10-04  (16:28)
50%  
mínus plus
  Pomocou tohoto umelého rastu, „rastu na dlh“, dokázala ekonomika Západu predstihnúť ekonomiku krajín Východného bloku, založenú jednoznačne na REÁLNEJ EKONOMIKE („resource-based economy“...

keď o živote v EU rozhodujú papieriky ako dolár a euro, stačí ich rozdať boháčom (30%)a tí už budú brániť kapitalizmus


bodliak   |   2010-10-05  (11:50)
50%  
mínus plus
  Takže späť do reálneho života a reálnej ekonomiky.
Správny postreh p. Molnár. Ľudia sú žiaľ takí. V prevažnej väčšine sa dajú kúpiť.
Je zaujímavé a zároveň odsúdenia hodné, že na kupovanie a korumpovanie ľudí a hlavne na "zmenu ľudského myslenia" v celom svete sa využívajú peniaze, ktoré sú falošné a v podstate nie sú kryté žiadnou hodnotou. Federálny rezervný systém USA je tvorcom papierovej ilúzie. Hodnotu papiera, farby ... majú ním vytvorené peniaze. Pretože sú medzinárodným obchodným platidlom, dajú sa zázračne pretvárať. Stačí ich ponúknuť na dlh s úrokom. Splatený dlh, aj s úrokom, je krytý hodnotou vykonanej práce. Za túto hodnotu postupne skupujú produkty a diela vytvorené ľudskými rukami a v konečnej fáze celú Zem.
Zázračné Perpetum mobile, alebo hra na konci ktorej čaká posledné vyúčtovanie.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |