Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Národy sa správajú ako ľudia - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

Národy sa správajú ako ľudia - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

2020-02-12  (16:22)

 - Národy sa správajú ako ľudia - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

13.7.2015

Sergej Glazyev, ekonóm, poradca prezidenta RF pre  eurázijskú integráciu

Všetky oči sú uprené na Heartland

Po rozpade ZSSR a svetovej socialistickej sústavy, koniec jej dejín je v rozpore s obhajcami vo Washingtone, nenastal. Nezmizol ani socializmus, ani kríza kapitalizmu.

Po prvé, získal čínske špecifikum a integroval mechanizmy trhu samo organizácie, vytvoril nový typ sociálno-ekonomických vzťahov, ktoré pred polstoročím Pitirim Sorokin pomenoval  integrálnym systémom.

Kríza kapitalizmu vo forme finančných problémov obsiahla  celosvetové meradlo. Ale rovnako ako Veľká hospodárska kríza 30. rokov  nepoškodila socialistickú ekonomiku, medzi ktorú spolu s Čínou sa zahŕňa Vietnam, Kuba, India a zachovávajúca svoju jedinečnosť KĽDR.

Pre nezasväteného čitateľa sa geopolitika javí zložitým balansovaním známych slov, do ktorých sa vkladá  skrytý a nezrozumiteľný význam. Napríklad tie, ktoré sa stali klasikou v západných učebniciach politológie protikladne na zemi a mori. Presnejšie povedané, na zemi aj na mori, akoby odsúdené na súperenie medzi sebou navzájom.

Pre Rusko, ktoré sa nachádza medzi tromi oceánmi, sa táto  pozícia  zdá byť ničím viac, než zábavnou hrou mysle, rovnako ako koncept Heartland – stred zeme, nad ktorou vykonáva kontrolu údajne ako vládca nad svetom.

Pokiaľ ide o jeho geografickú polohu, Heartland Eurázie, Rusko životne potrebovalo prístup k nezamŕzajúcim moriam pre medzinárodný obchod. Pre normálny vývoj sebestačnosti potrebovalo aj súš a more. Na ochranu pred dravými susedmi aj armádu a námorníctvo.

Až doteraz vojna s Ruskom západu viac veľkých víťazstiev  nepriniesla. Ale spôsobili značnú škodu  ako Rusku, tak aj Európe.  Samozrejme nie celej  Európe, ale jej pevnine, na ktorej sa neraz nachádzali ruské jednotky dobývajúce agresora v jeho brlohu.

Samozrejme, že historici nájdu  mnoho vysvetlení pre všetky tieto udalosti. Ale faktom zostáva ohromujúci úspech britskej geopolitiky na jednej strane a straty na ruskej kvôli jeho vtiahnutiu  do tejto situácie. Ako aj v ďalších krajinách, pre ktoré spolupráca s Anglickom  sa menila na katastrofy. Ako múdro poznamenal ruský geopolitik Alexej  Edrichin : "Horšie ako vražda od Anglosaska je priateľstvo s ním“.

Naši sa správajú ako ľudia. Antropocentrický pohľad na medzinárodné vzťahy sa často prejavuje v politickom slovníku ako vo vzťahu k celému národu, hovorí sa: "Vraziť jednu", "Nakopať do zadku", „Vynervačiť“, „Potrestať“,  a tak ďalej.

Ak budeme nasledovať túto analógiu, vyvstáva otázka o význame hodnôt v medzinárodných vzťahoch. Majú skutočne dôležitú úlohu vo vzťahoch medzi národmi ako aj vo vzťahoch medzi ľuďmi? Ak je to tak,  čo je  hlavným  rysom anglickej geopolitickej etiky? A čím sa líši povedzme od ruskej?

Samotný rozpad ZSSR sa nezaobišiel  bez aktívnej práce spravodajských služieb USA . Stačí si prečítať knihu v tomto čase bývalého riaditeľa CIA Petra Schweizera "Víťazstvo", aby sme sa presvedčili o fundamentálnej  úlohe  americkej spravodajskej služby v rozpade Sovietskeho zväzu. Opäť sa budeme musieť diviť  jej  umeniu a systematickému prístupu, na rozdiel od našej naivity a bezmocnosti.

Preškolení "novým myslením"

Argumenty, že Sovietsky zväz sa rozpadol pod vnútorným tlakom domácich problémov neobstoja. Recesia sa po prvýkrát objavila v plánovanom hospodárstve na konci 80 rokov, nejde to porovnávať s kolapsom na začiatku 90 rokov. Nespokojnosť obyvateľov z nedostatku základného tovaru a poklesu spotreby a životnej úrovne po šokovej terapii počas prechodu k trhovému hospodárstvu.

Po čínskom hospodárskom zázraku sa môže vierohodne tvrdiť, keby sovietske a postovietske vedenie zvolilo cestu postupného zavádzania trhových mechanizmov a vytvorenie podmienok pre súkromné ​​podnikanie pri zachovaní štátnej kontroly vlastníctva a plánovania infraštruktúry a základných priemyselných odvetví, vrátane bankového sektoru a médií, nevznikla by žiadna katastrofa.

Nie Čína ale  Sovietsky zväz by tvoril jadro nového svetového hospodárskeho spôsobu života na základe sovietskych a amerických vedcov podľa teórie konvergencie (kombináciou) kapitalistických a socialistických mechanizmov hospodárskeho rozvoja založeného na harmonizácii súkromného a verejného záujmu pod kontrolou štátu.

Vedenie ZSSR vrátane väčšiny vodcov zväzových republík bolo porazené  kognitívnou zbraňou - naloženou západnými agentmi vplyvom falošného pochopenia zákonov sociálno-ekonomického rozvoja, vymyslenými "všeľudskými hodnotami" a " právami človeka", prízrakmi pokynov trhovej demokracie. V mysliach politických vodcov sa formovalo "nové myslenie" popierajúce existujúci poriadok v mene radikálnej zmeny k lepšiemu.

Posledný obraz predstavovala ružová hmla, na nedostatky existujúceho poriadku  sa pozeralo konvexne, nezdali sa podliehajúce náprave. Bola sprevádzaná diskreditáciou nositeľov vedomostí a historickej skúsenosti, ktoré sa očierňovali ako retrográdne a ortodoxné. Zosmiešňovali sa, prepúšťalo sa, odstrkovalo z vyšších postov, takto boli  izolovaní od držiteľov vedomosti, ktoré boli manipuláciou zo strany agentov západného vplyvu.

Súčasne s vedením najvyššej dezorientácie vedenia ZSSR spravodajské služby pripravovali útočnú jednotku novej politickej sily s cieľom zvrhnutia. Dnes, v kancelárii Národného demokratického inštitútu a Medzinárodného republikánskeho inštitútu vo Washingtone je možné vidieť plagáty kampane a letáky Jeľcinovej  volebnej kampane v roku 1990, ktorá pod rúškom glorifikácie Gorbačova ako moderného svetového lídra, ktorého viedli americkej spravodajskej služby.

Vytvárali  sieť agentov vplyvu pre účel rozpadu Sovietskeho zväzu a zároveň chválili Gorbačova za nimi organizovanú  perestrojku, ktorej podstatou bola autodeštrukcia systému vlády. Ako náhle chaos umožnil zorganizovať novú politickú moc, na Gorbačova bol vyvíjaný silný tlak zo strany západných vodcov využívajúcich jeho dôveru s cieľom paralyzovať  politickú vôľu a zachovanie použitia legitímnej sily pre udržanie poriadku.

Demonštrujúc plnú podporu Jeľcina a prehlasujúc ho za svetovo uznávaného politického vodcu, vrátane pozvania do klubu G7 združujúceho zástupcov hlavných veľmocí vo svete, v rovnakej dobe, keď povzbudili separatizmus národných republík, sponzorujúc povstania v Čečensku a vyprovokujúc vojnu na Kaukaze.

Lídri Spojených štátov, Veľkej Británie a Nemecka objímali Jeľcina a sľubovali mu na jednej strane večný mier a priateľstvo a súčasne na druhej ťahali bývalé sovietske republiky do NATO a podporovali čečenských povstalcov.

Putin zastavil proces rozpadu Ruska, obnovil vertikálnu silu, upokojil Čečensko a začal proces eurázijskej integrácie. Takto hodil výzvu  americkej geopolitickej línii na bývalom území Sovietskeho zväzu a začal vnímať americké politické zriadenie  ako nepriateľa.

Utrpiac neúspech z pokusov destabilizovať situáciu v Rusku spravodajské služby USA  sa aktivovali na post sovietskom území s cieľom podkopania procesu eurázijskej integrácie, ktorá bola vnímaná americkými politikmi ako "obnovenie ZSSR."

 

Zdroj: http://vz.ru/opinions/2015/7/8/754999.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |