Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Najväčší finančný podvodník - chelemendik.sk

 

Najväčší finančný podvodník

2021-10-16  (11:22)

 - Najväčší finančný podvodník


Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera


Tvorca americkej fondovej burzy NASDAQ Bernard Madoff sa považuje za jedného z najväčších finančných podvodníkov v dejináchPlnohodnotná kríza na americkom fondovom trhu dozrela v roku 2000. Vtedy praskla bublina amerického high-techu. Fondový index medzinárodnej technologickej burzy NASDAQ sa prepadol o viac ako polovicu.

Aby sme pochopili, že to bola bublina, stačí si spomenúť na hodnotenie novej ekonomiky zo strany amerických korporácii, ktoré je ťažké nazvať inak ako bludom. Kapitalizácia spoločností na trhu NASDAQ prevyšovala čistý zisk viac ako 200 násobne. A to pritom, že ich aktíva, na rozdiel od spoločností v reálnej ekonomike, majú výlučne virtuálny charakter.

Pre internetovú spoločnosť Yahoo! toto prevýšenie  tvorilo viac ako 1200 krát. To znamená, že ak si niekto chcel  kúpiť spoločnosť Yahoo! za aktuálnu trhovú cenu, toto aktívum mu mohlo priniesť zisk až o 1200 rokov a za podmienky zachovania aktuálnej ziskovosti počas všetkých tých rokov. Mimochodom, dokonca aj po páde v roku 2000, tento trh zostal a zostáva naďalej  absurdne predražený.

Dlhoročná hlava a zakladateľ americkej fondovej burzy NASDAQ Bernard Madoff sa považuje za najväčšieho v dejinách finančného podvodníka. V júni roku 2009 súd odsúdil Madoffa na 150 rokov väzenia. Vo chvíli, keď bol zatknutý, jeho brokerská spoločnosť disponovala kapitálom o výške viac ako 17 miliárd dolárov, od chvíle svojho založenia v roku 1960 demonštrovala stabilný rast, správajúc sa  podľa princípu finančnej pyramídy.

Madoff garantoval klientom vysoký stabilný zisk a vyplácal ho vďaka zapájaniu ďalších investorov. Podľa informácii obžaloby, výška pyramídy, ktorú postavil, tvorila takmer 65 miliárd dolárov.

Bernard Madoff bol priekopníkom elektronického obchodovania na burze a bol pyšný na inovačný charakter svojich  technológií. Mimochodom, je zaujímavé, že Madoff najprv vytvoril svoju vlastnú kriminálnu pyramídu, a až o 10 rokov neskôr veľkú NASDAQ, ktorá aj dodnes zostáva jedným z nosných pilierov amerického fondového trhu.
Je ťažké sa zbaviť myšlienky, že práve úspechy vlastnej brokerskej pyramídy inšpirovali Madoffa k tomu, aby vymyslel NASDAQ. Čím sa líši podľa princípov svojho fungovania veľká burza NASDAQ od tej istej, madoffovskej brokerskej pyramídy, to je nemožné určiť. Rovnako ako v podstate celý súčasný finančný trh.

Drvivá väčšina jeho nominálnej hodnoty pozostáva z ničoho a zisky sa vyplácajú s pomocou zapájania nových investorov. S jedinou výnimkou: Madoff,  na rozdiel od súčasného  finančného systému,  netlačil fiktívne falošné peniaze. Za čo vlastne aj sedí.


Všetky diely nájdete TU:

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |