Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Naivná demokracia USA je skazou Blízkeho východu, soptí Mubarak - chelemendik.sk

 

Naivná demokracia USA je skazou Blízkeho východu, soptí Mubarak

2020-08-04  (09:21)

 - Naivná demokracia USA je skazou Blízkeho východu, soptí Mubarak


ČTK  

Tvrdé slová vraj volil na adresu Spojených štátov a ich naivného hľadania demokracie na Blízkom východe Husní Mubarak v telefonáte s izraelským poslancom. "Keď Spojené štáty hovoria o demokracii, nevedia, o čom hovoria, a výsledkom bude extrémizmus a radikálny islam," povedal údajne v predvečer svojej rezignácie.
 arack Obama (vpravo) s odchádzajúcim egyptským prezidentom Husním Mubarakom na snímke z júna 2009.
 

Obsah svojho rozhovoru s Mubarakom priblížil bývalý izraelský minister Benjamin ben Eliezer v televíznom vystúpení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Z dvadsaťminútovej štvrtkovej konverzácie nadobudol ben Eliezer dojem, že si 82-ročný egyptský vodca uvedomuje, že "nastal koniec Mubarakovej éry".

"Dal mi lekciu z demokracie a povedal: vidíme tú demokraciu, ktorú USA razili v Iráne, vidíme ju s Hamasom v Gaze, a to je skaza Blízkeho východu," povedal bývalý člen Netanjahuovho kabinetu, ktorý s Mubarakom v minulosti hovoril pri mnohých príležitostiach, keď slúžil v rôznych izraelských vládach.

Americká podpora prodemokratických síl v Iráne neviedla k zmene režimu v tejto islamskej republike. Hnutie Hamas, ktoré USA zaraďujú medzi teroristické organizácie, zase zvíťazilo v roku 2006 v palestínskych parlamentných voľbách, ktoré presadzovali Spojené štáty.

Mubarak sa v telefonáte údajne rozhovoril i o svojom očakávaní toho, čo "sa na Blízkom východe stane po jeho páde". "Vyhlásil, že sa lavína (občianskych nepokojov) nezastaví v Egypte a nevynechá žiadnu arabskú krajinu na Blízkom východe a v Perzskom zálive. Povedal mi: nebudem prekvapený, ak v budúcnosti uvidíte viac extrémizmu a radikálneho islamu a viac nepokojov, dramatických zmien a sociálnych otrasov, "dodal ben Eliezer.

Mubarak podľa neho hľadal cestu čestného odchodu. "Opakoval mi vetu: slúžil som svojej krajine, Egyptu, 61 rokov. Chcú, aby som utiekol? Neutečiem. Chcú ma vyhodiť? Nechcem odísť. Ak je to potrebné, budem tu zabitý."

Egypt sa v roku 1979 stal prvou arabskou krajinou, ktorá podpísala s Izraelom mierovú zmluvu. Káhira tiež doteraz podporovala Američanmi vedenú snahu o urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Minulý týždeň izraelský premiér Netanjahu varoval pred možnosťou islamskej revolúcie v Egypte, ak by sa tam vlády chopil Mubarakov rival, organizácia Moslimské bratstvo.

Obama vyzdvihol hlad Egypťanov po slobode

Americký prezident Barack Obama v krátkej reakcii na odstúpenie Husního Mubaraka ocenil nenásilnú zmenu v krajine. Vyzval, aby v Egypte vznikla naozajstná demokracia. V prejave z Bieleho domu zároveň upozornil na to, že odovzdanie moci v krajine sa z ďaleka neskončilo a že ju teraz čaká veľa ťažkých dní. Vyzval egyptskú armádu, aby zabezpečila pokojný prechod k septembrovým slobodným voľbám a chránila práva ľudí.

"Mnoho otázok zostáva nezodpovedaných," povedal americký prezident. Rokovaní o budúcnosti krajiny sa podľa neho musia zúčastniť všetky prúdy egyptskej spoločnosti. Obama ocenil hlad Egypťanov po slobode a zdôraznil, že Spojené štáty chcú byť naďalej partnerom krajiny.

USA však dlho k protivládnym demonštráciám v Egypte zaujímali vyčkávací postoj. Mubarakov režim bol totiž jedným z ich najvernejších spojencov v regióne, kde panuje neustále napätie kvôli izraelsko-palestínskemu konfliktu. Pozícia americkej administratívy i Obamu sa začala meniť až tento týždeň, keď sa ukázalo, že ďalšia podpora egyptského diktátora je už neudržateľná.

Biely dom sa podľa amerických médií skôr viezol na vlne udalostí, než aby ich kontroloval. Je tak otázkou, do akej miery teraz bude mať na ďalšie dianie v Egypte vplyv. U demonštrantov zrejme váhavý postoj veľa bodov Washingtonu nepriniesol. Televízna stanica CNN krátko po Obamovom prejave priniesla názor jedného z účastníkov demonštrácií na káhirskom námestí Tahrir. Povedal, že Egypt teraz pomoc amerického prezidenta na nič nepotrebuje.

Americkí činitelia v prvých reakciách rezignáciu egyptského prezidenta vítali. Viceprezident Joe Biden udalosti označil za kľúčový okamih v histórii Egypta i Blízkeho východu. Odovzdanie moci v krajine by podľa neho malo viesť k nezvratným zmenám a k demokracii.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |