Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Na prahu nového svetového zriadenia - chelemendik.sk

 

Na prahu nového svetového zriadenia

2020-09-28  (18:32)

 - Na prahu nového svetového zriadenia

21.8.2014

Alexandr Doneckij

Reakcia európskych štátov na sankcie Ruska, zavedené v rámci reakcie na európske obmedzenia pre Ruskú federáciu, bola takmer šokujúca. A nielen kvôli psychologickému efektu, sformulovanému ministrom zahraničných vecí Estónska Urmasom Paetom („Za našich čias iba USA a Európska únia majú právo trestať zlých chlapcov, Rusko takéto právo nemá“), ale aj z dôvodu smutných perspektív, vyplývajúcich z týchto  sankcií pre ekonomiky mnohých štátov Európskej únie.

Behom prvých dní novinári na Západe s nadšením informovali, že ruská vláda, zavádzajúc obmedzenia  na import európskych potravín, sa chystá utýrať svoj vlastný ľud hladom. Podobné správy sú však rovnako vzdialené od reality ako aj profesionálna úroveň autorov článkov o hladomore, údajne hroziacom Rusku, od serióznej analytiky.

Po prvé, na svete prakticky nezostali unikátne potraviny, ktoré nemajú alternatívy, vyrábané  v iných krajinách. A tieto tovary ako aj všetko unikátne, sú dostupné iba pre veľmi úzky okruh fajnšmekrov,  a nie pre masového konzumenta. Uznajte, obmedzenie dovozu autentickej parmskej šunky v žiadnom prípade nevyvolá hladné povstania v obciach Burjatska, а neprítomnosť v minimarketoch šampanského značky Vdova Kliko sotva ovplyvní  náladu obyvateľov Slaviansku-na-Kubani.

Po druhé, trh neznáša prázdnotu. Namiesto „Bushových nožičiek“ sa v regáloch obchodov objavia kuracie nožičky ruskej výroby, namiesto holandských a talianskych „masových“ syrov na ruský vidiek začnú prúdiť licenčné alebo podobné tovary z Kazachstanu a Bieloruska, ktorí v súčasnosti medzi sebou konkurujú  na ruskom trhu mliečnych výrobkov. A mnohí milovníci ovocia budú mať možnosť si spomenúť, že vôbec nie Varšava, ale Alma-Aty sa prekladá do ruštiny ako Otec Jablka.

Po tretie, za zavedenie sankcií proti Rusku  ďakovať Washingtonu a Bruselu budú tie krajiny, spolu s ktorými už Moskva už buduje novú ekonomickú úniu alebo tí, ktorí sa k tejto únii pripoja. Teraz predsa časť ruských peňazí bude použitých na financovanie poľnohospodárstva spojeneckých krajín Ruska, a nie európskych farmárov.

Svojou politikou sankcií Európa a USA si sami sebe uškodili, zabezpečiac si stratu o výške 2 miliárd dolárov. Pre štáty Pobaltia sú straty natoľko zásadné, že dokonca pred zvedením zo straty Ruska odvetných sankcií sa predpovedal pád HDP o 10%. V súčasnosti niekoľko rybaco-konzervných podnikov Lotyšska, 90% produkcie ktorých sa dodáva do Ruskej federácie, sa pripravujú oznámiť bankrot. Rovnaká situácia je v Litve, ktorá stráca odberateľov dvoch tretín bravčového, ktoré vyrába  a Estónska, štvrtina až tretina poľnohospodárskych produktov ktorého ide do Ruska. Panika sa zmocnila fínskych výrobcov masla, korí sa od začiatku 20. storočia orientujú na ruský trh  a taktiež poľskí záhradkári. Miliardy eur nedostanú holandskí, maďarskí, bulharskí, nemeckí, francúzski a talianski roľníci  a nórski rybári.

Pre Európu politické následky poslušného plnenia vôle Bieleho domu môžu byť veľmi zásadné. Takto fínski politici prognózujú už v tomto roku politickú krízu a predčasné voľby s heslom „Preč z Bruselu“. Vláda tradične ekonomicky orientovaného na Rusko Maďarska otvorene hovorí o svojom neželaní podrobiť sa požiadavkám Eurokomisie.  Dozrieva nespokojnosť s politikou centrálnych orgánov EÚ v Bulharsku a Grécku, kde podiel Ruska na exporte dosahuje 20,2 a 12,4%.

Ekonomické následky  nepremysleného nasledovania americkej sankčnej politiky už pocítili na vlastnej koži Nemecko, Taliansko a Francúzsko, ktorí sú hlavnými ťahačmi európskeho rozpočtu. Ak Paríž zaznamenáva nulový rast HDP, Rím a Berlín referujú jeho pokles o 0,2%. A kompenzovať straty z vlastných  a opätovných sankcií Európa jednoducho nemá čím. Teda pristupujúc na podmienky Washingtonu, Európa odsudzuje samu seba na novú krízu, dostávať sa z ktorej hoci len na úroveň  HDP roku 2008, napríklad Fínsko bude musieť prinajmenšom 10 rokov.

А to najnepríjemnejšie pre Európanov je to, že svojimi skutkami dosiahli štart procesu reštrukturalizácie celého segmentu svetovej ekonomiky, dobrovoľne sa vzdajúc v zápase so svojimi konkurentmi z búrlivo sa rozvíjajúcich štátov Ázie a Južnej Ameriky…

Tak o pripravenosti nahradiť európskych dodávateľov zeleniny a ovocia  Rusku už vyhlásili Čína, Turecko a Izrael. Zníženie dodávok mäsa z Európy sú pripravení kompenzovať Brazília, Argentína a Nový Zéland, ktorý nechcel strácať ruský trh pripojením k americkým a európskym sankciám. Nepripojilo sa k sankciám ostatných Európanov Švajčiarsko, mliečne a syrové výrobky ktorého nie sú o nič horšie ako talianske, francúzske a holandské. Aj napriek formálnej podpore  oficiálnym Tokyom pozície USA,  japonskí rybári sa sotva vzdajú možnosti  vytlačiť európskych konkurentov.

Prirodzene,  USA a Brusel sa pokúšajú vyvinúť nátlak na spomínané štáty, usilujúc o ich pripojenie sa k protiruským sankciám. Dielo skazy však už bolo uskutočnené: proces zániku poľnohospodárskeho odvetvia najchudobnejších štátov EÚ sa začal, nová fáza ekonomickej krízy v Európe, ktorá môže ak nie zlikvidovať EÚ, tak aspoň na dlhú dobu ochromiť úroveň blahobytu Európanov. Namiesto Európy ekonomický doping, vyvolaný príchodom ruských peňazí, dostanú štáty BRICS, Colnej únie a Ďalšie rozvojové ekonomiky „periférneho sveta“.

A to ešte nie je koniec: Washington a Brusel vo svojej snahe definitívne zlikvidovať európsku ekonomiku za potlesku ázijských konkurentov už debatujú o sankciách proti Rusku, týkajúcich sa dodávok  do Európy energetických surovín. Aké budú následky tohto kroku pre štáty EÚ, závisiace od Ruska na 10-100%, môžeme iba tušiť. Jedným si však môžeme byť istí: dokonca aj bez sankcií v oblasti energetických surovín sme na prahu úpadku Európy a búrlivého rastu Ázie a Latinskej Ameriky!

Zdroj: http://m.fondsk.ru/news/2014/08/20/na-poroge-novogo-miroustrojstva-29063.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |