Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„Na niektorých miestach sa dá ľahšie kúpiť zbraň než čerstvé ovocie“ - chelemendik.sk

 

„Na niektorých miestach sa dá ľahšie kúpiť zbraň než čerstvé ovocie“

2020-02-08  (03:00)

 - „Na niektorých miestach sa dá ľahšie kúpiť zbraň než čerstvé ovocie“

2.9.2015

Za najväčší sviatok v Spojených štátoch amerických sa považuje Thanksgiving Day, Deň vďakyvzdania. Stalo sa tak, že časť prvých osadníkov, ktorí sa vylodili na americkom kontinente, hneď v prvú zimu zahynula od hladu a ostatným pomohli prežiť indiáni, ktorí im do daru priniesli moriakov a naučili prišelcov z Európy obstarávať si potravu v pre nich neobvyklých podmienkach.

Nasledujúcu jeseň po zbere bohatej úrody prví usadlíci v Plymouthe oslávili  spoločným obedom s indiánmi. O šesťdesiat rokov neskôr z 13-tisíc indiánov, ktorí žili v okolí tejto osady, zostalo iba 400 ľudí. Ostatní boli likvidovaní počas krvavej vojny o ovládnutie tohto územia, súčasného štátu Massachusets anglickými osadníkmi. Táto epizóda nebola prvou v sérii násilia v dejinách Spojených štátov, ale je názorným dôkazom toho, ako rodiaca sa americká spoločnosť riešila svoje problémy silou zbraní. 

Násilie pri vzniku krajiny nie je ničím neobvyklým. Časom však štát na seba obvykle preberá funkcie ochrany svojich občanov a trestanie  zločincov. V USA sa to vyvíjalo inak. Nevyhnutnosť osvojovania nových zemí a rozšírenie zločineckých ozbrojených  bánd na osvojovaných územiach, naučili Američanov najskôr strieľať, až potom vyšetrovať, koho výstrely zasiahli. Aj justícia sa na šírych priestoroch amerických prérií riadila nie podľa špeciálne pripravených kádrov, na základe odsúhlasených zákonov, ale podľa šerifov, vyberaných z radov obyvateľov, ktorí konali podľa vlastných predstáv o práve vine a spravodlivosti trestu. Približne rovnako konali aj sudcovia.

Toto všetko sa odrazilo aj v nedotknuteľnom pravidle, zakotvenom špeciálnym dodatkom v ústave o tom, že každý človek má právo držať zbraň a v prípade nevyhnutnosti ju použiť. Pritom USA sú štátom imigrantov z celého sveta, ktorí sa zvyčajne usadili a žili v svojich komunitách. Početné chinatowny, newyorský Brighton, ktorý obývajú väčšinou ruskojazyční Židia, Harlem a Brooklyn obývaný černochmi.

Spoločenské podmienky v USA sa stali rajom pre vznik organizovanej etnickej kriminality. V súčasnosti sú pozície kriminálnych skupín v mestských štvrtiach veľmi silné. Týka sa to najmä štvrtí, kde žije černošské obyvateľstvo.

Keď je reč o etnickej kriminalite, nedajú sa obísť pouličné gangy, ktoré sú už dávno pre  USA pohromou. Najväčšie gangy Los Angeles, afroamerické Crips, Bloods, Pirus a latinskoamerické Mara Salvatrucha, 18th Street gang, Latin Kings – každý z nich má desaťtisíc aktívnych členov. Zameriavajú sa na obchod s drogami, nájomné vraždy, vydierania, krádeže áut, okrádanie, vlámania, atď.

V súčasnosti na území Los Angeles a v jeho okolí pôsobí približne 700 veľkých a malých kriminálnych skupín. Napríklad iba v roku 1992 bolo v tomto meste zavraždených 1092 ľudí. V nasledujúcom roku v okolí Los Angeles došlo k 2040 vraždám, z ktorých 803 súviseli s činnosťou gangov. V súčasnosti počet členov gangov trochu klesol, ich aktivita sa znížila, ale veľká časť mestských periférií je stále pre život a zdravie nebezpečná.

Podľa informácií FBI, zločinecký gang Crips dnes združuje od 50 do 65-tisíc členov. Podľa rôznych hodnotení počet Salvatrucha sa pohybuje od 50 do 300-tisíc ľudí.

Americkú spoločnosť však zďaleka netrápia iba pouličné gangy. Profesor kriminálneho práva na univerzite v Alabame Adam Lankford po preskúmaní údajov zo 171 krajín sveta o všetkých prípadoch masovej streľby s počtom obetí minimálne 4 ľudí, zaznamenal, že USA, Jemen, Švajčiarsko, Fínsko a Srbsko obsadili prvých päť miest v zozname štátov s najväčším počtom strelných zbraní na človeka. Všetkých päť uvedených štátov patrí do skupiny 15 štátov sveta s najväčšou koncentráciou masových vrahov na osobu. V správe pre americkú sociologickú asociáciu na základe správ policajného vedenia, FBI a medzinárodnej štatistiky  sa poukazuje na to, že na USA (5% populácie celého sveta) pripadá 31% masových strelieb registrovaných vo svete. Profesor Lankford  povedal, že na tom nie je nič zarážajúce, ak vezmeme do úvahy 200 miliónov strelných zbraní, ktoré majú Američania k dispozícii a tiež „zmes depresie, schizofrénie a narcizmu“ v USA.

„Máme veľmi  ľahký prístup o zbraniam a prostriedkom, ktoré môžu ľahko niekomu vziať ľudský život. Na niektorých miestach si ľahšie kúpite pištoľ ako čerstvé ovocie,“ povedal výkonný riaditeľ americkej organizácie Human Rights Network Ejim Dike.

Veľké množstvo zbraní, ktorého držiteľmi sú  bežní obyvatelia, vedie k veľkým tragédiám, keď sa tieto zbrane dostávajú do rúk deťom. Ešte horšia je situácia s masovým zabíjaním detí v amerických školách, kde zabíjajú nielen psychopati, ale aj samotní žiaci, z dôvodu vyrovnávania si účtov s učiteľmi, alebo spolužiakmi. Podľa informácií organizácie Everytown for Gun Safety, od decembra 2012 po február 2014 bolo zaregistrovaných minimálne 44 prípadov použitia strelnej zbrane v amerických školách. 

Ešte jedno špecifikum ozbrojeného násilia v USA. Jeho aktívnym zdrojom sú často ľudia, ktorých povinnosťou je čeliť násiliu. Konkrétne americká polícia, ktorá má k dispozícii široký výber ako postupovať. Pravidlo „najskôr strieľaj, až potom vyšetruj koho si zabil“, platí práve o polícii. Všetci Američania si  pamätajú na masové nepokoje v meste Ferguson, ktoré boli vyvolané zabitím 18-ročného Michaela Browna, keď policajt strieľal na neozbrojeného mladého  muža, ktorý sa vzdával. Pritom zabitie človeka, ktorý nepredstavovalo reálne ohrozenie života policajta, potvrdila aj Veľká porota.

Násilie zo strany polície nadobudlo také rozmery, že obyvatelia Baltimoru organizovali v auguste 2015 protestný pochod do Washingtonu.

Podľa Baltimore Sun, od začiatku roku 2015 v meste došlo k 238 vraždám. Ozajstnú explóziu protestov zažil Baltimore po smrti 25-ročného Afroameričana Freddieho Graya, ktorý zomrel na následky brutálneho zatýkania, v dôsledku zranení krčnej chrbtice. Práve tento prípad utvrdil obyvateľov Baltimoru v názore, že polícia je hlavná príčina rastu násilia. 

Tradícia ozbrojeného násilia bola založená v americkej spoločnosti pred stáročiami a rozvíjala sa a silnela s rozvojom USA. Inak to vlastne ani nemôže byť, v krajine, kde  dominuje princíp „prežije najsilnejší“, ten, kto v praxi dokazuje pripravenosť k veľkému násiliu.

Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2015/08/28/usa-gosudarstvo-nasilia-35016.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |