Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Na Mesiaci je voda - chelemendik.sk

 

Na Mesiaci je voda

2020-06-01  (02:07)

 - Na Mesiaci je voda

NASA: Na Mesiaci je obrovské množstvo vody

LONDÝN/WASHINGTON - Dôkazy o veľkom množstve vody na povrchu Mesiaca objavila prvá sonda, ktorú na obežnicu Zeme vyslala India. Informovali o tom dnes britské noviny The Times.

Údaje zo sondy Čandrajan-1 tiež naznačujú, že na Mesiaci sa voda stále tvorí, uvádza správa, podľa bude o objavoch ešte dnes informovať americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

NASA, ktorá k indickej misii prispela dvoma prístrojmi, zvolala na 20.40 h SELČ tlačový brífing s cieľom "ukázať nové vedecké zistenia o Mesiaci", vyplývajúce z údajov získaných národnými i medzinárodnými vesmírnymi misiami.

Americký akademický časopis Science okrem toho v piatok zverejní správy o troch separátnych vesmírnych misiách, ktoré priniesli jasné doklady o vode na Mesiaci, zrejme koncentrovanej na jeho póloch a možno utváranej slnečným vetrom. Podľa správ sa voda na Mesiaci môže pohybovať, vytvárať a pretvárať v zmiešaní s prachom.

Carle Pietersová z Brownovej univerzity v americkom štáte Rhode Island a jej kolegovia preskúmali údaje z indickej misie a našli spektrografické dôkazy o vode, ktorej vrstva je hrubšia smerom k pólom.

"Keď hovoríme o 'vode na Mesiaci', nehovoríme o jazerách, oceánoch a ani len mlákach. Voda na Mesiaci znamená molekuly vody a hydroxylu (vodík a kyslík), ktoré interagujú s molekulami kameňov a prachu, konkrétne vo vrchných milimetroch povrchu Mesiaca," uviedla Pietersová vo vyhlásení.

Jessica Sunshinová z Marylandskej univerzity spoločne s kolegami ukázali vodu po celom Mesiaci pomocou infračerveného mapovania z misie Deep Impact, zatiaľ čo Roger Clark z amerického


 

Geologického úradu (USGS) odhalili vodu pomocou spektrometru sondy Cassini.

"Tieto správy o mesačnej povrchovej vode prichádzajú v čase intenzívneho záujmu o vodu na póloch Mesiaca," napísal v komentári Paul Lucey z Havajskej univerzity, ktorý sa na výskume nepodieľal. "Možno budú objavené oveľa 'vlhkejšie' regióny ďaleko od miest, ktoré boli dosiaľ skúmané."

"Je tiež možné, že zriedkavé vodu obsahujúce minerály už skôr pozorované v mesačných vzorkách, no pripísané terestriálnej kontaminácii, môžu byť pôvodné. Možno najcennejším výsledkom týchto nových pozorovaní je to, že podnecujú kritické prehodnocovanie názoru, že Mesiac je suchý. Nie je," dodal Lucey.

V októbri sa NASA v rámci misie LCROSS pokúsi odhaliť vodu na Mesiaci pri zámernom páde väčšej vesmírnej sondy na jeho povrch.

 Zdroj: TASR
 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |