Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
NSA sleduje mobilné telefóny na celom svete - chelemendik.sk

 

NSA sleduje mobilné telefóny na celom svete

2020-08-04  (02:57)

 - NSA sleduje mobilné telefóny na celom svete
Agentúra pre národnú bezpečnosť zhromažďuje približne päť miliárd záznamov o pohybe mobilných telefónov, o čom svedčia prísne tajné dokumenty  a rozhovory s pracovníkmi americkej rozviedky. NSA to pomáha  monitorovať pohyb osôb a zaznamenávať miesto pobytu, kde sa nachádzajú v takom meradle, aké bolo v minulosti nepredstaviteľné.

Tieto údaje  spadajú do komplexnej databázy, v ktorej sa ukladajú informácie o mieste výskytu minimálne stoviek miliónov mobilných zariadení. Dosvedčujú to ľudia, ako aj dokumenty, ktoré poskytol bývalý zamestnanec NSA Edward Snowden. Nové projekty, ktoré boli vytvorené na analýzu údajov zabezpečili spravodajskej službe nástroj masového sledovania.

NSA nezhromažďuje údaje o mieste pobytu Američanov zámerne, agentúra ale dostáva obrovský objem informácií o mieste pobytu amerických mobilov „náhodne“. Z právneho hľadiska je to „predvídateľný“, ale nie „zamýšľaný“ výsledok.

Jeden z vedúcich programu zhromažďovania dát, ktorý súhlasil s anonymným poskytnutím rozhovoru s dovolením NSA povedal, že agentúra „dostáva veľmi veľký objem“ údajov o pobyte mobilov na celom svete, pripájajúc sa ku káblom, ktoré spájajú mobilné siete v celom svete a slúžia Američanom aj cudzincom.

Svojím rozsahom a dôsledkami týkajúcimi sa nedotknuteľnosti súkromného života, zhromažďovanie a analýza údajov o pobyte prevyšujú všetky ostatné programy sledovania NSA, ktoré boli odhalené v júni tohto roku. Analytici môžu nájsť mobilný telefón v akomkoľvek bode sveta, sledovať jeho pohyb a spätne si vyjasniť tajné kontakty medzi ľuďmi, ktorí tieto telefóny používajú.

Americkí predstavitelia vyhlasujú, že programy zhromažďovania a analýzy dát o pobyte sú úplne legálne a slúžia len na získanie spravodajských informácií o zahraničných objektoch.

Robert Litt, ktorý zastáva funkciu hlavného právneho konzultanta v kancelárii  riaditeľa národnej rozviedky, ktorá šéfuje NSA, hovorí: „V systéme rozviedky nie je ani jeden orgán, ktorý je splnomocnený cieľavedome zhromažďovať vo veľkých objemoch informácie o mieste nachádzania sa mobilných telefónov na území USA“.

NSA nemá dôvody podozrievať, že premiestňovanie väčšiny abonentov mobilných telefónov má niečo do činenia s národnou bezpečnosťou. Agentúra tieto dáta skôr zhromažďuje pre to, že jeho najsilnejšie analytické prostriedky, známe ako CO-TRAVELER, jej umožňujú hľadať neznámych „rovnako mysliacich jedincov“ známych s objektmi sledovania, monitorujúc to, kde je ich pohyb totožný a kde sa kríži.

Avšak obhajcovia súkromia sú presvedčení, že údaje o mieste pobytu, najmä tie, ktoré boli zhromaždené za dlhšie obdobie, sú veľmi dôležité a môžu poškodiť jedincov, ktorí sú monitorovaní. Moderné matematické metódy  analytikom NSA umožňujú  fixovať vzájomné vzťahy majiteľov mobilných telefónov

CO-TRAVELER a ostatné programy si vyžadujú metodické zhromažďovanie a úschovu údajov o mieste pobytu doslova v svetovom meradle. Štát na diaľku monitoruje ľudí, keď sa zúčastňujú na tajných pracovných stretnutiach, obracajú sa na zdravotnícke inštitúcie s osobnými problémami, nachádzajú sa v hotelových izbách a iných obvykle zaistených miestach.

NSA nevie dopredu, aká mikroskopická časť záznamov sa jej môže zísť, a preto zbiera a uschováva maximum informácií. Hovorí sa, že tento rozsah predstavuje 27 TB, alebo dva razy viac ako predstavuje  textový rozsah, ktorý je uschovaný v knižnici Kongresu.

Pravdepodobnosť, že spravodajské služby už dlho zbierajú údaje o pobyte ľudí, najmä Američanov, už dávno vyvolávajú obavy u bojovníkov za nedotknuteľnosť súkromia a u zákonodarcov. Traja senátori z demokratického tábora Ron Wyden, Mark Udall a Barbara Mikulski podali návrh na zmenu znenia zákona o vojenských výdavkoch v roku 2014, ktorý vyžaduje, aby americké spravodajské služby   informovali o tom,“ či zhromažďovali a plánovali zhromažďovať údaje o mieste pobytu veľkého počtu Američanov, ktorí neboli podozriví  z pochybnej činnosti.

Len na základe Snowdenových dokumentov sa nedá stanoviť počet Američanov, ktorých pohyb v zahraničí monitorovala NSA. Vysoko postavení predstavitelia americkej rozviedky odmietajú zverejniť aspoň predpokladané údaje.

Podľa prísne tajných snímok jednej prezentácie, NSA zhromažďuje údaje o mieste pobytu v celom svete 10 veľkých ukazovateľov špionáže, alebo SIGAD.

STORMBREW zhromažďuje údaje 27 telefónnych liniek, ktoré sú označené ako MP/MU (Miesto pobytu/ miesto určenia) a ktoré obyčajne prenášajú komunikáciu z vnútornej siete jedného poskytovateľa na vnútornú sieť druhého poskytovateľa. Medzi týmito údajmi sú kódové označenia veží mobilného spojenia, ktoré sa dajú využiť na určenie miesta pobytu telefónu.

Podľa všetkého, agentúra má veľmi široký prístup k operátorským sieťam.

Niektoré dokumenty zo Snowdenovho archívu svedčia o tom, že získanie údajov o mieste pobytu v USA sa zmenilo na takú rutinu, že sa o tejto práci ako o príklade hovorí aj v učebných materiáloch. Napríklad v analýze NSA v otázke o kontraterorizme sa hovorí o ťažkostiach monitorovania ľudí, ktorí používajú naraz dve rozličné siete mobilného spojenia. Hovorí sa tam o tom, že je veľmi problematické vypátrať spojenie medzi užívateľmi siete T-Mobile a siete Verizon.

Snaha zabezpečiť utajenosť,  ktorá je charakteristická pre novinárov, teroristov, využívajúcich metódy online kódovania a anonymity a tiež využívanie jednorazových telefónov a ich zapojenie iba  pri krátkych rozhovoroch – to všetko je dôvod na dôkladnú previerku.

Pokusy uistiť sa, keď vedľa seba sa nachádzajúce zariadenia sa vypínajú a zapínajú v rovnakom čase, „pomáha určiť, či sú medzi sebou prepojené... na čo sa využívajú spôsoby zaužívaného správania“, hovorí sa v 24-stránkovej oficiálnej správe NSA.

Hlavná črta každého z takých nástrojov je, že konkrétne ciele sa dopredu nevedia a dokonca ani nie sú podozriví. Pracujú v obrovskom mori dát v databáze NSA FASCIA, kde sú bilióny záznamov metadát, medzi ktorými sú aj dáta o mieste pobytu, tvoriace nemalý, ale neznámy podiel.

Hlavné analytické nástroje fixujú dátum, čas a miesto pobytu telefónu pri hľadaní zákonitých alebo dôležitých zhodných momentoch. Iné programové prostriedky berú do úvahy rýchlosť a trasy pohybu veľkého množstva mobilných zariadení, zaznamenávajú elektronické dáta na mapy, aby mohli vypočítať možný čas v ceste a určiť, aké zariadenia sa mohli po ceste skrížiť.

Aby sa dal vyriešiť problém tajne špionáže pracovníkov CIA pôsobiacim v zahraničí, jedna spoločnosť vytvorila analytický model, pomocou ktorého sa dôkladne fixuje trasa agenta a vyhľadávajú sa v blízkosti iné mobilné zariadenia.

„Operatívni pracovníci zatiaľ ešte nepotvrdili a nepreverili jej výsledky“, uvádza  sa v správe.


Zdroj: inosmi.ru; The Washington Post
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |