Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
NATO začína pripravovať umiestnenie svojich vojsk pri ruských hraniciach - chelemendik.sk

 

NATO začína pripravovať umiestnenie svojich vojsk pri ruských hraniciach

2019-12-05  (13:19)

 - NATO začína pripravovať umiestnenie svojich vojsk pri ruských hraniciach

12.2.2016
 

Ministri obrany krajín NATO odsúhlasili zosilnenie vojenskej prítomnosti aliancie  vo Východnej Európe. Definitívne rozhodnutie o veľkosti zoskupenia pri hraniciach s Ruskom bude prijaté v júli vo Varšave. Aliancia koná prefíkane: formálne neporušujúc Akt Rusko -  NATO, zabezpečujúc nie „stálu“, ale „nepretržitú“ prítomnosť, pripravuje infraštruktúru na plnohodnotné umiestnenie svojich vojsk.
 

Ministri obrany 28 členských krajín NATO na stretnutí v stredu v Bruseli schválili návrh zosilniť vojenskú prítomnosť aliancie na východe Európy, vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Je nevyhnutné, okrem všetkého, obrátiť pozornosť na programy, ktoré  nezávisle od NATO realizuje Európske veliteľstvo ozbrojených síl USA.“

„Práve sme odsúhlasili sériu princípov, týkajúcich sa modernizácie obrany NATO a jej síl zadržiavania,“ – oznámil  vedúci aliancie na tlačovej konferencii. Okrem toho, „v rámci prijatých rozhodnutí ministri obrany NATO pristúpili na rozšírenie poprednej prítomnosti vo východnej časti našej aliancie.“ 

Stoltenberg zdôraznil, že rozšírenie prítomnosti bude zabezpečovať mnohonárodnostné zoskupenie síl  NATO. Vojaci, ktorí  sa budú podieľať na tejto operácií  sa budú  nachádzať vo „východnej časti aliancie“   na rotačnom  základe. 

„USA si  taktiež ujasnili zámer zväčšenia prítomnosti svojich síl v Európe prostredníctvom nepretržitej rotácie obrnených tankových  a mechanizovaných útvarov,“ – cituje agentúra Interfax generálneho tajomníka NATO. 

Presný počet nových vojsk Severoatlantickej aliancie vo Východnej Európe štábové štruktúry určia na jar. Definitívne rozhodnutie o počte posielaných vojsk bude prijaté na summite NATO, ktorý  sa bude konať vo Varšave v júli. 

Krátko pred summitom,  v júni, v Poľsku sa bude konať natovské cvičenie Anakonda 16. Ako oznámilo Rádio Poľsko, na podujatí sa zúčastní viac ako  25 tisíc vojakov a viac ako 20 krajín NATO  a partnerských štátov. „Bude to prvé cvičenie takéhoto  merítka od roku  1989 v Poľsku  a dúfame, že nie posledné,“ –  oznámil rozhlasovej stanici zástupca veliteľa ozbrojených síl Poľska generál Slawomir Wojciechowski.


Od Estónska k Čiernemu moru 
 

Okrem toho,  ministri krajín NATO schválili rozšírenie vojenskej prítomnosti v Stredomorí a v Čiernom mori. Stoltenberg taktiež oznámil, že NATO už zriadilo šesť štábov vo Východnej Európe a dva nové štáby tam budú  zriadené do konca roka. 

Podľa informácií Daily Telegraph, „v rámci tohto plánu batalióny o počte  od 500 do tisíc vojakov z USA, Veľkej Británie a Nemecka môžu byť poslané do Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska a Bulharska.“ Prevažne vojaci budú dopravení z USA, Veľkej Británie a Nemecka. Niektoré  oddiely budú mať k dispozícii také  zbrane ako rakety triedy „zem-vzduch“,  útočné lietadlá a  vrtuľníky. 

 

Pritom  Stoltenberg vyhlasoval v januári,že členovia Severoatlantickej aliancie zvažujú isté posilnenie vojenskej prítomnosti na východných hraniciach, ale umiestnenie státisícov vojakov, pripravených na boj na hraniciach ako za čias studenej vojny je vylúčené.

 

Stav bezpečnosti v Európe „priamo  závisí od vzťahov medzi Ruskom a NATO,  a tým pádom aj od tých základov, na ktorých boli budované,“ konštatoval v komentári TASS ruský vyslanec pri NATO Alexander Gruško.  „Ale v súčasnosti tieto základy majú praskliny v dôsledku otočenia sa aliancie smerom k politike „zadržiavania“ Ruska, ktorá nadobúda podobu konkrétneho  vojenského budovania,“ - poznamenal diplomat. 

Zakladajúci akt Rusko -  NATO z roku 1997  de jure funguje. Ale ako podotýka Gruško, „analyzujúc situáciu komplexne, nemôžeme nevidieť značné  riziká deformácie dohôd, ktoré sú súčasťou Zakladajúceho aktu.“ 

To sa týka takých podnikaných krajinami NATO krokov  ako je organizácia nekonečnej série koaličných cvičení, uviedol Gruško. Okrem toho, znepokojenie Moskvy vyvoláva  spomenutá  Stoltenbergom stabilná nepretržitá rotačná prítomnosť síl a prostriedkov NATO na ruských hraniciach. „Najviac destabilizujúcim faktorom je umiestnenie v krajinách Východnej Európy americko-natovských objektov protiraketovej obrany, – zdôraznil Gruško. - Obzvlášť ak berieme do úvahy to, že na týchto základniach sa umiestňujú univerzálne odpaľovacie zariadenia, ktoré sa dajú použiť na odpálenie úderných rakiet.“


V akom pomere sú vojenské potenciály Ruska a NATO 


Vodcovia aliancie tvrdia, že majú záujem na zachovaní  Zakladajúceho aktu  z roku  1997. „V praxi však vidíme, že sa podnikajú kroky, ktoré sú priamo protichodné záväzkom vyplývajúcim z danej dohody, – konštatuje  ruský vyslanec pri NATO. – Viac ako to, tento proces ani zďaleka nie je ukončený  – spojenci vyhlasujú stále nové a nové opatrenia pre „ochranu“ východoeurópskych spojencov pred mýtickou  ruskou  hrozbou.“

„Rad krajín aliancie  navrhoval zriecť sa akejkoľvek spolupráce s Ruskom, ukončiť činnosť Rady Rusko – NATO (ktorá jednostranným spôsobom prestala fungovať v roku  2014, ale ešte stále existuje) a „pochovať“ Zakladajúci  akt. Ale teraz aliancia skôr „obchádza“ tento dokument,“ – podotkol v komentári pre denník Vzgľad expert  Ruského inštitútu strategických prieskumov (RISI)  Sergej Jermakov. 

Taktika „obchádzania“ namiesto definitívneho zrušenia, bola najpravdepodobnejšie prijatá pod nátlakom radu západoeurópskych krajín, predovšetkým Nemecka, ktoré  nemá príliš záujem na tom, aby provokovalo Rusko na odvetné kroky. 

V súlade s dokumentom, aliancia sa zaviazala neumiestňovať vojská pozdĺž ruských hraníc  na stabilnom základe. „Ale evidentne tu máme dočinenia so zavádzaním: pojem „stála vojenská prítomnosť“ sa nahrádza pojmom „nepretržitá vojenská prítomnosť,“  – vysvetľuje Jermakov.  – Hovorí sa o tom, že na rotačnom základe budú fungovať obmedzené kontingenty natovských krajín. Pričom reč je nielen o  severovýchodných hraniciach aliancie  (Pobaltie-Poľsko), ale aj o Stredomorskom regióne, kde sa bude posilňovať vojensko-námorná  zložka. 

Medzi plány aliancie patrí včasné umiestnenie vojenskej techniky, vrátane ťažkých zbraní, budovanie centier bojového  riadenia, dodáva vojenský expert. „V uvedenom období  aliancia môže závažne zväčšiť a posilniť svoj kontingent pri našich hraniciach, využívajúc už pripravenú a rozvinutú vojenskú infraštruktúru,“ - uvádza Jermakov.  Expert pripomína, že „do roku 2017 Pentagón plánuje, taktiež na rotačnom princípe, umiestniť sily do úrovne brigády.“  „Ak sa teaz v regióne nachádza cca 150 amerických vojakov, teraz bude reč o útvare o veľkosti cca 5 tisíc osôb, vybavených ťažkými zbraňami, vrátane tankov Abrams, obrnených áut, artilérie veľkého kalibru atď.“
 

Zdroj: http://vz.ru/politics/2016/2/10/793529.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |