Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
NATO na ceste k rozpadu - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

NATO na ceste k rozpadu - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

2019-06-20  (20:00)

 - NATO  na ceste k rozpadu - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

16.6.2015

"Zlatá miliarda" nielenže za Ukrajinu, - za spojencov nechce bojovať

Alexandr Sitnikov 

Americká výskumná organizácia Pew Research Center uskutočnila prieskum v ôsmich krajinách NATO o postoji ľudí k udalostiam na Ukrajine. Zároveň sa  opýtala aj na NATO. V Taliansku a Poľsku sa zadávali  otázky vo formáte “face-to-face”. To znamená spôsobom krátkych osobných rozhovorov. V  USA, Veľkej Británii, Kanade, Francúzsku, Nemecku a Španielsku telefonicky.

Hovoríme o krajinách, v ktorých žije 78% populácie aliancie a ktoré vlastnia  88% HDP aliancie a majú celkové výdavky 94% na jej obranu..

Akcie sa zúčastnilo asi 8000 ľudí, približne 1000 ľudí v každom štáte. Tolerancia chýb  podľa Pew Research Center sa pohybovala od 3,1-4,1 percentuálneho bodu. Hovorí to o kvalitnej práci, pretože takéto výsledky sa môžu dosiahnuť v stratifikovanom  náhodnom výbere. Pýtali sa tých ľudí, ktorí sa skutočne zaujímajú o danú tému. Napríklad, v jednoduchej náhodne vybratej vzorke, kde sa respondenti vyberajú generátorom náhodných čísel, sa chyba odhaduje na 10% ako na jednej, tak aj na druhej strane.


Výsledky poukázali na nejednotnosť názorov Európanov a Američanov vo vzťahu k ukrajinskej kríze a NATO, ako obrannej organizácii Západu.


Kým Taliani sú všeobecne proti akejkoľvek hospodárskej pomoci Kyjevu, tak 66% Američanov naopak sa domnieva, že "ublíženej Ukrajine" je potrebné poskytnúť pomoc. Väčšina hypotetických filantropov žije v Poľsku a Španielsku. Pew Research Center napočítala až 77% .

Keď sa tých  istých respondentov opýtali, či je potrebné dodávať zbrane VSU, mierne povedané, prekvapili expertov. Podľa prognózy napríklad, protiruské Poľsko a USA  by sa mali zobraziť v oveľa vyšších číslach. Avšak iba 50% Poliakov a 46% Američanov odpovedalo áno za dodávky zbraní. Pričom v USA tieto pomerne skromné ​​údaje boli poskytnuté staršími Američanmi (56%), vychovaných v duchu studenej vojny. Ale väčšina mladých Američanov (54%) hlasovala kategoricky proti vojensko-technickej podpore Kyjeva. A to počas najsilnejšej protiruskej miestnej medializácii.

V ostatných krajinách za severoatlantickú podporu to vyzerá to ešte skeptickejšie. Konkrétne 81% Nemcov uviedlo, že by neposkytli vojensko-technickú pomoc Ukrajincom. 

Respondentov sa tiež opýtali, či si myslia že Rusko je hrozbou pre svojich geografických susedov? Ani tu sa neukázalo všetko jednoduché pre  politické elity. Hlavne  pre americkú vládu. Každých sedem z  desiatich opýtaných Poliakov vyhlásilo, že Moskva je vážnou hrozbou. To isté si myslí každých šesť z desiatich Američanov (59%).

Pre pochopenie týchto údajov je opäť dôležité poukázať na vekovú nerovnováhu v spoločenskom hodnotení Ruska. 64% starších Američanov stále verí v agresivitu Moskvy. Medzi mladými občanmi USA je takých iba 51%.

Tento názor zdieľa aj polovica Britov (53%) a Francúzov (51%). 44% Talianov a 38% Nemcov si myslí, že Moskva by mohla použiť silu  v pohraničných štátoch. Aj v týchto krajinách sa zistil značný rozdiel názorov medzi staršími a mladšími respondentmi.

Čo sa týka Nemecka, východní Nemci sú viac lojálni voči Rusku. 36% z nich vidí v našej krajine priateľské sily. Pravdou je, že  v západnej časti Nemecka nie je takých viac ako 19%. Popri tom 28% východných a 40% západných Nemcov verí, že Rusko je hrozbou pre svojich susedov. Všeobecne možno povedať, že Nemci majú záujem o zmiernenie sankcii voči Rusku.

Veľké rozdiely medzi Američanmi a Nemcami sú pozorované v posudzovaní solidarity NATO. Aj keď téma obranného spojenectva presahuje hranice ukrajinskej krízy, v poňatí pokračujúceho úsilia mierotvorby Ruska, otázky o aliancii vyzerajú celkom logické.

Na otázku, či by sa zúčastnili vojny proti Rusku, ak by Putinova armáda napadla niektorý z členských štátov NATO, len 38% Nemcov vyjadrilo  osobnú podporu vojenskej akcii. V USA je takých hrdinov viac, až 56%.

Zaujímavé je, že Poliaci sú pripravení postaviť sa na obranu členskej krajiny NATO vystavenej hypotetickej ruskej agresii, asi 48%. O niečo viac Britov (49%) je  pripravených  zomrieť pre 5. článok Charty Aliancie NATO.

Mimochodom, 31% Poliakov je presvedčených, že USA nebude plniť svoje záväzky. Ďalších 20% nie je presvedčených o pomoci NATO v prípade, ak by Rusko napadlo Poľsko.

Kathy Simmons a Bruce Stokes, organizátori prieskumu Pew Research Center, v tom vidia  vážnu hrozbu pre budúcnosť aliancie. Pripomínajú, že americkej verejnosti sa nepáčia vysoké výdavky USA na obranu NATO, ktoré tvoria 73 % z celkového rozpočtu Únie. V tomto ohľade sústavne a tvrdo kritizujú prezidenta Obamu za nedostatočný tlak na spojencov týkajúcich sa zvýšenia vojenských výdavkov a ich európskych spojencov. Podobná situácia bola pozorovaná už na začiatku 1950 rokov, počas vzniku aliancie.

Výsledkom je, že iba 49% Američanov vyjadruje jednoznačne pozitívny názor na organizáciu kolektívnej bezpečnosti. Tieto údaje zostali nezmenené od roku 2013, prudko klesli v porovnaní s rokmi 2010 a 2011, kedy bolo presvedčených zástancov aliancie až 54% populácie v USA.

Pravdepodobne, nebyť konfliktu na Ukrajine, sociálna základňa spojencov v Novom svete by bola oveľa horšia. Medzi Američanmi v politických stranách je 56% demokratov a len 43% republikánov, ktoré majú najpriaznivejšie stanovisko  o NATO.

V správe Pew Research Center sa hovorí aj o Rusoch. Podľa nich, osem z desiatich našich občanov majú najviac nepriaznivé stanovisko o USA (81%) a NATO (80%). "A tieto pocity nepriazne sa aktivizovali v posledných rokoch", potvrdzujú  Kathy Simmons a Bruce Stokes.

Iba 15% a 12% navzájom majú pozitívny postoj k týmto západným inštitúciám. Pri tom 31% ruských občanov vidí skutočnú hrozbu v NATO. Ale každý desiaty sa domnieva, že aliancia nie je vážnym súperom pre Rusko.

Zdroj: http://svpressa.ru/war21/article/124976/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |