Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
NATO hrozby nerieši, ale vytvára - chelemendik.sk

 

NATO hrozby nerieši, ale vytvára

2018-12-12  (19:49)

 - NATO hrozby nerieši, ale vytvára


Eduard Chmelár, vysokoškolský učiteľ  

Hoci nová etapa spolupráce medzi NATO a Ruskom je najviditeľnejším úspechom summitu Severoatlantickej aliancie v Lisabone, treba za ňou hľadať skôr pragmatické dôvody ako zmenu mentality. Je iste chvályhodné, že Barack Obama sa hlási k multilateralizmu, ale povedzme si na rovinu, že zoči-voči vývoju vo svete mu nič iné ani neostáva.

Je iste potešujúce, že po prvýkrát začala aliancia hovoriť o partnerstve s Moskvou (dokonca svoje slová premietla do samostatného paragrafu svojej novej strategickej koncepcie), ale pripomeňme si, že NATO dnes potrebuje Rusko oveľa viac než naopak: minimálne ako tranzitnú krajinu nielen pre zásobovanie, ale aj presun vojenského materiálu do Afganistanu. Za to všetko potrebovala Moskva kompenzáciu.

Potvrdilo sa, že súhlas či nesúhlas Ruska s protiraketovým štítom motivovali skôr politické dôvody ako reálne obavy z ohrozenia vlastnej bezpečnosti. Je takmer komické, že Dmitrij Medvedev pochválil Baracka Obamu za "odvážne" odmietnutie Bushovej verzie protiraketovej obrany, lebo novej verzie by sa Moskva mala teoreticky báť ešte viac. V princípe nejde o popretie Bushovho plánu, ale o jeho zdokonalenie, o návrat k jeho filozofii.

Pozemné prvky nového štítu by opäť mali vyrásť v Poľsku, ale aj v Rumunsku a Turecku. Politici a ich novinárske tiene húževnato opakujú, že systém nie je namierený proti Iránu, čo má potvrdzovať fakt, že na žiadosť Turecka sa žiadna konkrétna krajina v novej strategickej koncepcii výslovne neuvádza – ale NATO nikdy neoznačovalo vo svojich strategických koncepciách protivníka priamo, a to ani vtedy, keď ním bol očividne sovietsky blok.

Posadnutosť Iránom sa pritom stáva patologickou. Neberie sa do úvahy, že Teherán napriek všetkým známym nepríjemným aspektom svojho režimu nikdy nepestoval agresívnu zahraničnú politiku, že jeho vojenský program je obrannou reakciou na tlak Spojených štátov a že hrozba z tejto strany je menej pravdepodobná ako dopad asteroidu. Jediné, čo môže výstavba tohto systému vyvolať, je nové kolo pretekov v zbrojení a pravý opak oficiálne deklarovaného cieľa – oslabenie bezpečnosti.

Ani nová forma spolupráce medzi NATO a Ruskom neznamená vytvorenie spoločného protiraketového systému, ale len rýchlu výmenu informácií – NATO bude mať jeden štít, Rusko druhý, ale aj Izrael má vlastný protiraketový systém. Na pozadí týchto mocenských hier pokračuje Severoatlantická aliancia v simulácii vlastných úspechov a v hľadaní verejne prijateľného dôvodu opodstatnenosti ďalšej existencie – dôkazom toho je aj nová strategická koncepcia.

NATO má za sebou najkrvavejší rok vojny v Afganistane. Nedávna správa Zahraničného výboru Európskeho parlamentu otvorene hovorí o zlyhaní tejto misie, ale lídri aliančnej dvadsaťosmičky si mastia brušká prázdnymi frázami o najúspešnejšom zoskupení histórie. Je až neuveriteľné, ako verejnosť mlčky akceptuje dohadovanie sa, dokedy budeme viesť vojnu v Afganistane: rozhodli sme sa, že v konflikte, ktorý už nemôžeme vyhrať, si zastrieľame ešte štyri roky, pričom afganského ľudu sa na názor nikto nepýta.

NATO prešlo najväčšou zmenou nie v roku 2010, ale v roku 1999, keď opustilo rámec OSN a platného medzinárodného práva. Dnes sa snaží deklarovať svoje záujmy globálne, ale selektívne – bez globálnej zodpovednosti. To je nielen nebezpečné, ale aj paranoidné: NATO závažné hrozby nerieši, ale vytvára, pričom tie skutočné budú stáť pred ľudstvom už čoskoro – ako napovedá blížiaci sa summit o klimatických zmenách v Cancúne.

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |