Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
NATO bojuje o prežitie - chelemendik.sk

 

NATO bojuje o prežitie

2020-05-28  (12:13)

 - NATO bojuje o prežitie
Ficova vláda vyšle do Afganistanu elitné bojové sily... Ale nebude to bojová jednotka. Tento Ficov postoj vyzerá dosť záhadne. V konečnom dôsledku je však celkom rozumný.

Slovensko je príliš slabá krajina, aby mohla v Afganistane rozvíjať svoje vlastné záujmy. Jednoducho povedané: miera rizika pri bojovej jednotke by bola vysoká, miera profitu (bezpečnostného, politického) by bola nízka... Na druhej strane, Slovensko je príliš malá a zraniteľná krajina na to, aby si mohla dovoliť bezpečnostnú izoláciu. A ignoráciu dôrazných požiadaviek NATO. Celkom schodným východiskom je zámer vlády poslať do Afganistanu elitné bojové sily s obmedzeným mandátom – chrániť slovenských ženistov. Teda bez mandátu aktívneho nasadenia do operatívnych bojových akcií .

Námietka, že Slovensko si tým nedostatočne plní svoje spojenecké záväzky, v tomto prípade neobstojí. Každá krajina NATO prispieva na spoločné akcie podľa vlastných možností (a záujmov). Slovensko pritom už primerané nasadenie prekročilo.

V Afganistane máme už dnes takmer 250 vojakov. V prepočte na hlavu (počet obyvateľov) je naše nasadenie vyššie ako má Česko (340), Maďarsko (310) či Slovinsko (80 vojakov). Slovensko rozhodne nepatrí ku krajinám, ktoré by sa v NATO "ulievali". Skôr naopak – v Afganistane sa angažujeme viac ako je nutné (Fico zrejme musí kompenzovať stiahnutie vojakov z Iraku).

Tlak aliancie na ďalšie posilňovanie bojového nasadenia v Afganistane je pochopiteľný. NATO v Afganistane v istom zmysle bojuje o prežitie. Ak zlyhá, stratí to najcennejšie – autoritu. A následne aj rešpekt, dôveru a zmysel.

Vrchný veliteľ NATO v Afganistane žiada ďalších 40-tisíc vojakov. Čo je počet, ktorý je únosný len vojensky. Nie politicky. O niečo perspektívnejšie sa javí nová stratégia, ktorú zvažuje Obamova vláda - dohodnúť si s Talibanom a kľúčovými stredoázijskými krajinami ústupky a prerozdelenie sfér vplyvu, kryté tichou dohodou o neútočení. Armádne tajné služby už takéto dohody v hojnej miere využívajú. Zrejme je len otázkou času, kedy sa pretavia z roviny spravodajskej aj do roviny vojenskej. A nakoniec politickej...

Aj keď, to je už vysoká mocenská hra , na ktorú Slovensko nedovidí. Bez ohľadu na to, koľko pešiakov do nej vrhne..


Dag Daniš, pravda,sk

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |