Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Možno bude referendum - chelemendik.sk

 

Možno bude referendum

2020-05-25  (10:56)

 - Možno bude referendum

Slovensko je na ceste k ďalšiemu referendu

Bratislava - Už len niekoľko tisíc podpisov a rozhodnutie prezidenta delia Slovákov od vypísania ďalšieho referenda.

Občania by tak mohli rozhodnúť napríklad o tom, či si želajú zrušenie koncesionárskych poplatkov, zúženie poslaneckého zboru či poslaneckej imunity.

Medzi referendovými otázkami je však aj otázka ohľadne možnosti voľby cez internet, stanovenie maximálnych cien pre nákup vládnych limuzín a zmeny v tlačovom zákone.

Ľudia okolo predsedu Slobody a Solidarity Richarda Sulíka hlásia, že sú na dostrel k získaniu potrebných 350-tisíc podpisov. Dokonca nevylučujú, že ich už majú. Takýto počet podpisov je potrebný, aby prezident mohol referendum vypísať.

"Predpokladáme, že tých 350-tisíc podpisov budeme mať už pohromade, ale časť z nich sa nachádza u našich krajských aktivistov. Spracovaných už máme približne 330-tisíc a teraz čakáme kým zvyšné podpisy k nám prídu," povedal Sulík pre Aktuálne.sk.

Referendum a voľby v jednom

Hoci o termíne prípadného referenda by mal rozhodnúť prezident Ivan Gašparovič, do úvahy zatiaľ prichádza aj jeho spojenie s parlamentnými voľbami.

"Urobíme všetko preto, aby to bolo uskutočnené v deň volieb. Samozrejme závisí od prezidenta, či sa rozhodne ignorovať vôľu 350-tisíc občanov a bude robiť obštrukcie, alebo to referendum vyhlási," poznamenal líder SaS pre Aktuálne.sk.

Jasnejšie by malo byť 11. februára, kedy chcú "referendisti" predstúpiť s vyzbieranými podpismi pred verejnosť.

Najviac vo verejnosti pritom rezonuje hlavne prvá otázka, ktorá sa dotýka možnosti zrušenia koncesionárskych poplatkov. Tie sú totiž pri súčasnej kvalite hlavne Slovenskej televízie čoraz väčším tŕňom v oku mnohých občanov.

STV a SRo bez závislosti

Podľa Sulíka by bolo transparentnejšie financovanie verejnoprávnych médií priamo zo štátneho rozpočtu.

"Zákonom by sa vyčlenila napríklad 0,2 percenta HDP a túto sumu dostane Slovenská televízia a Slovenský rozhlas každý rok," vysvetľuje Sulík.

S podobným návrhom pritom bude skúšať šťastie na februárovej parlamentnej schôdzi aj poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý. Ako poznamenal pre Aktuálne.sk, súčasné financovanie sa po 15 rokoch fungovanie už ukazuje ako nesystémové a neefektívne.

"Riaditelia verejnoprávnych médií musia prosiť politikov, vládu, ministerstvo kultúry, aby STV resp. SRo dofinancovali. Tento systém sa ukázal ako nebezpečný pre nezávislosť Slovenskej televízie," pripomína Galbavý.

Nič na tom podľa neho nemení ani novinka v oblasti financovania verejnoprávnych médií tzv. Zmluvy so štátom. Vďaka podpísaniu tohto dokumentu by mali STV a SRo každoročne získať financie na vybraný okruh relácií.

"Nesúhlasím s tým, aby STV mala za obchodného partnera štát, politikov, ktorých má kontrolovať a pozerať im na prsty, keď sa nesprávajú v súlade so zákonom," vyhlásil poslanec SDKÚ-DS pre Aktuálne.sk.

KDH: Ide o zlyhanie Maďariča

Za veľmi zlý, neefektívny a nesociálny považuje súčasné nastavenie financovania verejnoprávnych médií aj podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská. Nepozdáva sa jej, že koncesie musia v rovnakej výške platiť chudobní aj bohatí a dokonca aj tí, ktorí ich sledovať nechcú.

"Navyše verejnoprávnym médiám nepomohol, aj keď to je do veľkej miery aj dôsledkom štýlu, akým sú riadené, najmä v prípade STV. Je to niekoľkonásobné zlyhanie ministra kultúry Maďariča. Najprv totiž sľúbil, že zmenou a prijatím zákona o platbách za služby verejnosti významne zlepší financovanie STV a SRo. Dnes jednoznačne vidíme, že to nie je pravda," skonštatovala Žitňanská pre Aktuálne.sk.

Ako dodala, navyše sa ukazuje, že na Slovensku dlhodobo zlyháva celý koncept verejnoprávnych médií, Tie sa totiž podľa nej opakovane a len s krátkymi prestávkami premieňajú na slúžku vládnucich politikov.

"Chýba tu aspoň základná zhoda na tom, ako by takého médiá mali vyzerať, čo by mali a čo nemali robiť, ako by mali fungovať. Ich zlyhávanie a chronické problémy sú dôsledkom našej spoločenskej kultúry, nerešpektovania písaných a nepísaných pravidiel, ale aj dôsledkom zlého systému financovania, ktoré posilňuje závislosť týchto médií na vládnej garnitúre," pripomína.

Voľby kompetentných po novom

Všetci opoziční predstavitelia pritom pripomínajú, že otázka financovania nie je to jediné, čo komplikuje štandardné fungovanie verejnoprávnych médií.

Ako problém sa totiž javí aj súčasné konštituovanie mediálnych rád, resp. generálnych riaditeľov týchto inštitúcií. Kým šéfov verejnoprávnych médií síce volia členovia "nezávislých" mediálnych rád, o tom kto sa stane súčasťou Rady, rozhodujú poslanci.

"Treba to doriešiť, v súčasnosti je to urobené veľmi zle a televízia je často zneužívaná na politické účely," tvrdí Sulík.

Galbavý pripomína, že sa snažil presadiť zmenu aj v tejto oblasti, ale doteraz nebol medzi poslaneckými kolegami úspešný. "Často krát sa do rád dostávajú nie odborníci, ale ľudia lojálni politickým stranám. A to nie je správne," nazdáva sa.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |