Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Most do neznáma? - chelemendik.sk

 

Most do neznáma?

2020-07-04  (13:03)

 - Most do neznáma?
30. mája 2010  18:19

Pred niekoľkými dňami uzrel svetlo sveta výskum, ktorý v marci 2010 uskutočnil Fórum inštitút. Šamorínsky inštitút skúmal voličské nálady občanov maďarskej národnosti žijúcich na Slovensku a zistil, že 52 percent Maďarov žijúcich na Slovensku by vo voľbách podporovalo SMK a 28 percent Most–Híd. Asi desať percent opýtaných sa ešte nerozhodlo a zvyšok by volil iné strany.

Ak výsledok doplníme hlasmi zatiaľ nerozhodnutých voličov, tak 12. júna bude 59 percent podporovať SMK a 31 percent Most–Híd. Keď to pretransformujeme na "celoštátnu úroveň", SMK dosiahne 6 percent a dostane sa do parlamentu aj tak, ak ju svojím hlasom nepodporí ani jediný volič slovenskej národnosti.

Ale aký osud čaká stranu Most–Híd? Tak sa zdá, že osud Bélu Bugára je v rukách občanov slovenskej národnosti. Lebo na celoštátnej úrovni dostane od tunajších Maďarov 3 percentá a teraz je otázne, ako sa bude správať vo voľbách slovenské voličstvo? (Lebo podľa prieskumov sú voliči maďarskej národnosti vytrvalí, nie je pravdepodobné, že zmenia svoj zámer.)

Teda, ako budú voliť tí slovenskí intelektuáli, ktorí dvadsať rokov opakovali, že s menšinovými Maďarmi je ten problém, že sa uzatvárajú do seba, nestarajú sa o celoštátne problémy a dokážu rozmýšľať len v rámci strany etnického charakteru. Tak nech sa páči, teraz je tu strana bez etnického podtextu, možno ju podporiť. Doterajšie reakcie však nesľubujú nič dobré. Slovenskí intelektuáli vrátane novinárov sa tvária dosť kyslo, keď hovoria o strane Most–Híd. Diskutujú o rozličných akademických princípoch, a pritom nechcú vidieť, s akou revolučnou myšlienkou sa zakladatelia strany Most–Híd vytasili, keď namiesto čoraz primitívnejších etnicky zaodetých rozbrojov začali budovať stranu, ktorá si vyžaduje viac kreativity a je skutočne jediná postavená na progresívnej filozofii.

Veľká časť slovenských intelektuálov si o strane Most–Híd myslí, že je to v podstate maďarská strana a boj medzi SMK a Most–Híd je maďarská "vnútorná" záležitosť. Medzitým však politici SMK čoraz hlasnejšie opakujú, že Bugár je zradca, lebo založil takú stranu, ktorá nemá nič spoločné s Maďarmi žijúcimi na Slovensku.

Vo voľbách roku 1992 kandidovala jedna slovenská liberálna strana ODÚ a jedna maďarská liberálna strana MOS. Ich lídri boli liberáli, ale trochu zbabelí. Tieto dve strany nemali odvahu kandidovať na spoločnej listine, lebo vraj "žalúdok" slovenských voličov by nestrávil "takýto slovensko– maďarský galimatiáš". Vo voľbách ODU získala 4,9 percenta a MOS 2,3 percenta, teda ani jedna strana sa nedostala do parlamentu, a tým veľmi pomohli Mečiarovmu víťazstvu.

Je otázka, či sa za dvadsať rokov zmenilo niečo v slovenskom zmýšľaní. Slovensko–maďarská strana už síce existuje, ale vari dostane tento výhonok od voličov mandát na to, aby mohol pracovať v parlamente na vytvorení moderného, európskeho Slovenska? Teraz v podstate ide o rozhodnutie voličov slovenskej národnosti, či Most–Híd k svojim 3 percentám "z maďarského" prostredia dostane chýbajúce 2–2,5 percenta hlasov zo "slovenského" prostredia a dostane sa do parlamentu, a tým získa pre súčasnú opozíciu skutočne väčšinu, alebo môžeme v našej malej domovine čo aj myšlienku slovensko–maďarskej spolupráce "zakopať" na ďalších 15–20 rokov.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


arclite   |   2010-05-31  (07:45)
67%  
mínus plus
  Osobne si myslim ze medzi bugarom a csakym je rozdiel akurat tak v interpretacii nie vo filozofii, takze idealne by bolo, ak by sa do parlamentu nedostala ani jedna z tychto stran.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |