Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Mona Líza a jej ruskí potomkovia - chelemendik.sk

 

Mona Líza a jej ruskí potomkovia

2022-01-12  (23:31)

 - Mona Líza a jej ruskí potomkovia

  

Kto bol predsa len modelom veľkého Leonarda da Vinci, keď maľoval svoju Giocondu? Talianski vedci skúmajú v hľadaní odpovede na túto otázku telesné pozostatky predpokladaného modelu veľkého umelca Lízy Herardini del Giocondy. Potvrdiť alebo vyvrátiť, že sa našiel práve hrob Lízy  Heraldini, môže iba analýza DNK toho, čo našli archeológovia. Rusko má osobitú príčinu pozorne sledovať rozvoj situácie. Medzi tými, kto je absolútne presvedčený, že modelom Leonarda bola práve Líza Herardini, je talianska kňažná Stroccio a jej dcéry Irína a Natália. Sú potomkami ruských emigrantov a pred niekoľkými rokmi sa našli dokumenty potvrdzujúce ich príbuznosť s Lízou Herardini del Giocondou.

O Líze Herardini nie je veľa známe. Ako 16 ročná sa vydala za bohatého obchodníka hodvábom Francesca Bartolomeo del Giocondo, ktorý mladú manželku vrúcne miloval. Líza mu porodila tri deti a on je daroval nesmrteľnosť po tom, ako objednal portrét svojej manželky u veľkého umelca. Medzi tými, kto sa skepticky pozerá na Lízu ako na model Leonarda, je expertka známeho peterburgského múzea Ermitáž Tatiana Kustodijevová. Pripomína, že ohľadne toho, kto je stvárnený na obraze, sa vyslovovali najrôznejšie názory.  Každý ponúkal to, čo chcel vidieť v portréte. Jeden čas sa myslelo, že je to sám Leonardo, ktorý sa tak stvárnil. Podľa Tatiany Kustodiejovej je to hlúpa idea. Domnieva sa, že okrem Giocondy sa môže viac alebo menej posudzovať kandidatúra Constance D´ Avalos – milenky jedného z členov rodiny Medicci.

Venovali jej sonet, kde sa spomínalo, že Leonardo vraj namaľoval jej portrét, - rozpráva znalkyňa umenia. – Ale v druhom sonete sa ako model Leonarda upomínala Cecilia Gallerani. Nazývali sa aj iné mená.

Z pohľadu vedcov – znalcov umenia, všetko to nie je až také dôležité. „Hlavné nie je meno, - je presvedčená Tatiana Kustodijevová, - ale to, že divák má možnosť po pozretí si obrazu, pocítiť tú pútavú silu, ktorú majú všetky diela Leonarda, a Gioconda v prvom rade“.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |