Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Moldavská republika: národná slepá ulička - chelemendik.sk

 

Moldavská republika: národná slepá ulička

2020-08-04  (04:58)

 - Moldavská republika: národná slepá ulička
 
Foto: EPA

Po dvoch desaťročiach formálnej nezávislosti sa Moldavsko ocitlo v geopolitickej slepej uličke. Z hľadiska mnohých kišiňovských expertov Moldavská republika je na rázcestí medzi Ruskom a Európskou úniou a integrácia európskym alebo východným smerom je iba otázkou času. Žiaľ, najpravdepodobnejšie vyzerá scenár „večnej neurčitosti“, kvôli ktorej Moldavsko vždy budú zvierať dva politické bloky bez akýchkoľvek výhod kvôli tejto pseudo-neutrálnej polohe.

Napriek pravidelným politickým a mediálnym kampaniam zástancov pripojenia sa k Rumunsku, tento scenár vyzerá ako takmer nemožný. Bukurešť nie je samostatná vo svojich rozhodnutiach a Brusel si zjavne neželá dostať do hraníc EÚ ohnisko medzietnického napätia. Ľubovoľná zmena hraníc otvorí naozajstnú Pandorinu skrinku a vytvorí precedens, ktorý hneď využijú iné krajiny. Precedens uznania nezávislosti Kosova otvoril cestu k nezávislosti Južného Osetska a Abcházska. Je málo pravdepodobné, aby Brusel chcel zahrať tú istú hru, veď v prípade Moldavska nebude to uznanie nezávislosti, ale uznanie anexie, čo otvorí pre geopolitických konkurentov EÚ celkom iné možnosti.

Anexia Moldavska protirečí celoeurópskemu trendu zameranému na cieľavedomé rozdrobenie mocných samostatných štátov. „Eurobyrokrati“ sa blahosklonne pozerajú na separatistické pokusy Katalánska, Škótka a tak ďalej. Pre Brusel je oveľa jednoduchšie rokovať s drobnými „regiónmi“, ako s mocnými národnými elitami. Za týchto podmienok Bukurešť bude skôr čeliť pokusom dodať autonómny status Transylvánii a ďalším scenárom administratívneho rozdelenia Rumunska, takže neostanú jej sily a prostriedky na to, aby uskutočnila anexiu Moldavska. Za tohto scenára môže počítať maximálne so zachovaním vážneho vplyvu na vnútropolitický život Kišiňova.

Scenár integrácie Moldavskej republiky do Európskej únie vyzerá ako vôbec nerealistický. V kontexte ekonomickej krízy politická cena začlenenia do EÚ najchudobnejšej krajiny Východnej Európy bude príliš vysoká a strategická výhoda – nulová.

Scenár integrácie do Colnej únie vyzerá ako ťažko dosiahnuteľný v kontexte dnešnej politickej konjunktúry. Komunistická strana, napriek svojej proruskej rétorike, navždy pokazila vzťahy s Moskvou, keď uvedomelo sabotovala plán Kozaka na urovnanie podnesterského konfliktu, a nikto nemôže zaručiť, že hypotetický návrat komunistov k moci nebude poznamenaný novou zradou záujmov rusky hovoriacich voličov a novým zahrávaním s Európskou úniou. Vytvára sa paradoxná situácia: sú tu túžby časti voličov o zapojení sa do Colnej únie, ale chýba politická sila, ktorá môže konštruktívne pracovať s touto časťou voličov.

Výsledky nedávnej ankety verejnej mienky znejú ako rozsudok voči moldavskej politickej elite. Ani jeden z tamojších politikov sa nemôže pochváliť vysokou úrovňou dôvery. Premiérovi Vladovi Filatovi dôveruje 19% respondentov, lídrovi komunistov Vladimírovi Voroninovi – 17%. Pre stúpencov „európskej cesty“ nepríjemným prekvapením bola vysoká úroveň dôvery voči Vladimírovi Putinovi. Prezidentovi Ruska verí 74,6% opýtaných. Vysvetliť tieto údaje „intrigami Kremľa“, ako to rada robí rumunská tlač, sa už nepodarí, pretože sa anketa uskutočňovala organizáciou IPP, povestnou svojimi stykmi s americkými štruktúrami, ktoré sa zaoberajú „demokratizáciou“ krajín Východnej Európy. Súdiac podľa výsledkov tohto prieskumu, nikto z európskych alebo amerických politikov nevyvoláva tak veľkú dôveru. Prezidentovi Rumunska Traianovi Băsescovi dôveruje 37% respondentov, Barackovi Obamovi – iba 48%.

Moldavsko je v zložitej situácii. Vládnuca elita chce, ale nemôže integrovať Moldavsko do Európskej únie. Integrácia do Colnej únie je možná, ale je nesplniteľná, kým sa v samotnom Moldavsku neobjaví mocná politická sila, za ktorú by hlasovali voliči-skeptici. V dôsledku toho na štátnej úrovni nedochádza k žiadnemu pohybu a občania Moldavska sú nútení zaoberať sa otázkami integrácie na individuálnej úrovni. Niektorí sa pripájajú ku gastarbeiterom, niektorí idú do Ruska. Vyzvára sa dojem, že hlavný problém Moldavskej republiky spočíva v tom, že táto situácia celkom vyhovuje vedeniu krajiny.

RUVR.RU


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |