Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Mníchovská dohoda: prvý krok k Druhej svetovej- RUVR.RU - chelemendik.sk

 

Mníchovská dohoda: prvý krok k Druhej svetovej- RUVR.RU

2020-08-04  (03:59)

 - Mníchovská dohoda: prvý krok k Druhej svetovej- RUVR.RU
 
 

Mníchovská dohoda, tak označujú historici stretnutie, ktoré sa konalo pred 75 rokmi v Nemecku. 29. a 30. septembra 1938 sa v hlavnom meste Bavorska stretli šéfovia vlád Anglicka, Francúzska, Nemecka a Talianska. Zástupcov Československa, ktorého osud sa riešil počas rokovaní, ako aj ZSSR do Mníchova nepozvali. Stretnutie bolo prakticky jedným z prvých krokov na ceste k Druhej svetovej vojne.

Výklad histórie, najmä udalostí, ktoré predchádzali Druhej svetovej vojne, zažíva v posledných desaťročiach prudký rozvoj. Jedným z populárnych výkladov medzi západnými, ale aj niektorými ruskými vedcami je teória týkajúca sa paktu Molotov-Ribbentrop. Išlo o dohodu medzi Nemeckom a ZSSR z r. 1939. Jej popularita sa dá ľahko vysvetliť: vina za začiatok Druhej svetovej vojny sa pripisuje ZSSR. Dospelo to až do štádia, že deň podpisu dohody – 23. august – vyhlásil Európsky parlament za „Deň obetí stalinizmu a nacizmu“.

Teória, ktorá vyhovuje rusofóbom, však mlčí o tom, že pre Moskvu išlo o vynútený krok. Presnejšie, išlo o dohodu, ktorá bola odpoveďou na dohody Berlína s vládami VB, Francúzska a Talianska. Európa stihla zhodnotiť hrozbu, ktorú Nemecko predstavovalo a preto chcela nasmerovať nemeckú agresiu na východ. Vysvitlo však, že hra bola veľmi ťažká aj pre tak skúsených politikov.

Ako je známe, svoju cestu k svetovej nadvláde Hitler začal anexiou Rakúska v r. 1938. Bolo to ľahké, následne bol vytýčený ďalší cieľ. Československo sa stalo po páde Rakúsko-Uhorského impéria prekvitajúcou krajinou Strednej Európy. Na jeho území sa nachádzali významné priemyselné podniky: okrem toho, zo 14 miliónov obyvateľov boli asi 3 mil. etnických Nemcov, ktorí obývali Sudety.

Začiatkom r. 1938 Hitler poslal nemecké vojská k československým hraniciam. ZSSR a Francúzsko varovali Nemecko, že splnia svoje záväzky voči Prahe. Ale Londýn vyhlásil, že nemôže garantovať podporu VB v prípade nemeckej agresie voči Československu. Nadšený nerozhodnosťou britskej vlády, sa Hitler rozhodol oprieť vo svojich plánoch na „piatu kolónu“, ktorú zastupovali Sudetskí Nemci a nacistická Sudetská nemecká strana. Podľa jeho rozhodnutia líder tejto strany Henlein predstavil celý rad požiadaviek, ktoré mali znamenať pre Československo stratu suverenity nad Sudetskou oblasťou (24. apríla). 30. mája Hitler nariadil vykonať tajnú operáciu Grün, ktorá sa mala uskutočniť najneskôr 1. októbra 1938.

Paríž krátko pôsobil ako principiálny bojovník za mier. Francúzski diplomati spolu s anglickými kolegami rozbehli aktivity, ktoré mali vytvoriť medzi verejnou mienkou pôdu na dohodu s Hitlerom. 18. septembra nasledovalo anglicko-francúzske ultimátum pre Prahu, ktorá mala Nemecku odovzdať časť československého územia. Hitler ubezpečil Chamberlaina: ak bude problém Nemcov v Sudetoch vyriešený, tak nebude mať ďalšie územné nároky v Európe. Lídri troch krajín – Chamberlain, Daladier a Mussolini sa stretli s Hitlerom v Mníchove 29. septembra. 30. septembra bola podpísaná dohoda.

Britský premiér Chamberlain, po návrate do Londýna z Mníchovskej konferencie v parlamente vyhlásil: „Páni, priviezol som mier pre našu generáciu.“ Priviezol však vojnu a nie mier. Mníchovská dohoda rozviazala Hitlerovi ruky. ZSSR, podľa všetkého, nemal v tom čase spojencov a bol na pokraji porážky, ak by na neho Nemecko zaútočilo v r. 39 alebo 40. Takže pakt Molotova s Ribbentropom, ktorý znamenal aj pripojenie baltických krajín k ZSSR, bol vynúteným krokom. ZSSR posúval svoju bezpečnostnú líniu na Západ.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |