Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ministerské platy majú aj hovorcovia - chelemendik.sk

 

Ministerské platy majú aj hovorcovia

2020-09-24  (22:51)

 - Ministerské platy majú aj hovorcovia

Viacerí ministri Radičovej vlády sa o svojich hovorcov špeciálne postarali. Poskytli im nadštandardné platy a tie dostali aj tí hovorcovia, ktorí na tento post nespĺňajú kvalifikačné predpoklady. Časť bývalých novinárov, ktorí sú dnes hovorcami, totiž nemá vysokú školu, a tak im ich šéfovia platy osobitne upravili. Umožňuje im to zákon o štátnej službe.

Rado Baťo pracuje ako hovorca premiérky Ivety Radičovej a zároveň analytik a koordinátor štrukturálnych reforiem. Výšku svojho platu tají.
Rado Baťo pracuje ako hovorca premiérky Ivety Radičovej a zároveň analytik a koordinátor štrukturálnych reforiem. Výšku svojho platu tají.
Autor: SITA

Ak by boli totiž zaradení do platovej triedy podľa dosiahnutého vzdelania, ich tarifný plat bez príplatkov by bol len 485 eur. Takto však dostávajú niekoľkonásobne viac od 1 800 až do 3 000 eur. Niečo vyše tritisíc eur zarábajú ministri.

Osobným platom prilepšili svojim tlačovým zástupcom premiérka Iveta Radičová, minister vnútra Daniel Lipšic či minister financií Ivan Mikloš. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vylepšil svojej hovorkyni plat cez príkaznú zmluvu.

Osobný plat má hovorca premiérky Ivety Radičovej Rado Baťo. Ten jeho výšku nezverejnil. "Bol mi pridelený osobný plat určený v súlade so zákonom. Pre premiérku pracujem ako hovorca a zároveň analytik a koordinátor štrukturálnych reforiem. Ponuku predsedníčky vlády som prijal po dohode, že môj plat bude zodpovedať zárobku, ktorý som mal v predchádzajúcom zamestnaní," reagoval Baťo.

Bývalý šefredaktor Trendu a komentátor denníka Sme spĺňa svojím vzdelaním kvalifikačné predpoklady len na obsadenie štátnozamestnaneckej funkcie radca, kde je tarifný plat 485 eur. Nemá totiž vysokú školu.

Na príkaznú zmluvu pre ministra zdravotníctva Uhliarika pracuje ako hovorkyňa bývalá redaktorka TA3 Katarína Zollerová. Odmietla zverejniť, či jej zmluva zaručuje vyplatenie 1 800 eur mesačne. "Príkazná zmluva je výsledkom dohody s ministrom zdravotníctva," uviedla. Tvrdí, že výška jej odmeny je o niekoľko stoviek eur nižšia, ako boli celkové náklady na mzdu jej predchodkyne.

Zollerová nemá skončené vysokoškolské vzdelanie, preto nemôže šéfovať komunikačnému odboru rezortu ako jej predchodkyňa, ktorej tabuľkový plat bol 926 eur plus príplatok za riadenie. Podľa dosiahnutého vzdelania by musela byť Zollerová zaradená do 5. platovej triedy so 485 eurami.

Gábor Grendel (vľavo), hovorca rezortu vnútra, má pridelený osobný plat 3 000 eur.
Autor: TASR

Osobný plat určil svojmu hovorcovi Martinovi Jarošovi aj minister financií Ivan Mikloš. "Kvalifikačné predpoklady spĺňam pre 5. platovú triedu. Mám osobný plat. Ten je mierne pod úrovňou môjho doterajšieho príjmu v súkromnej sfére. Konkrétnu výšku by som radšej nezverejňoval z pochopiteľných dôvodov," povedal Jaroš.

Z trinástich hovorcov členov vlády bol svoj plat ochotný zverejniť len Gábor Grendel z rezortu vnútra. Ostatní na otázku, či zverejnia výšku platu, buď neodpovedali, alebo uviedli, že je v súlade so zákonom. Hovorcovia rezortu obrany Richard Šümeghy a dopravy Martin Krajčovič neodpovedali vôbec. Grendel je zaradený na najvyššiu funkciu v štátnej službe - generálny štátny radca. Bývalý redaktor a politický moderátor TV Markíza spĺňa požadované kvalifikačné predpoklady.

Ministerstvo uviedlo, že rovnako ako Grendel boli odmeňovaní aj jeho predchodcovia. "Riaditeľ komunikačného odboru kancelárie ministra má v zmysle zákona o štátnej službe pridelený osobný plat. Jeho výška je 3 000 eur," reagovalo tlačové oddelenie.

Osem ďalších hovorcov ministrov, ktorí predtým dlhší čas pracovali v médiách, je zaradených v 10. platovej triede s tarifným platom 812 eur vo funkcii hlavný štátny radca. Štátni zamestnanci majú funkčný plat. Ten tvorí tarifný plat plus príplatok za riadenie, zmennosť, osobný príplatok až do výšky sto percent tarifného platu a odmeny.

Svoju hovorkyňu Danielu Piršelovú, ktorá predtým pracovala ako sekretárka a je čerstvou absolventkou, minister hospodárstva Juraj Miškov zaradil do najvyššej štátnozamestnaneckej funkcie s platom 926 eur.

Ešte vyšší plat ako hovorcovia ministrov má osobná tajomníčka predsedu parlamentu Tatiana Tóthová. Jej stranícky šéf Richard Sulík ju zaradil do 9. platovej triedy. Štátni úradníci v Kancelárii Národnej rady, Kancelárii prezidenta či Úradu vlády však majú o 10 percent vyššie tarify ako ostaní štátni úradníci. Tóthovej základný plat je tak 1 047 eur.

Hovorcovia, ktorí zároveň šéfujú aj tlačovým oddeleniam, majú okrem vysokých platov ešte ďalšiu výhodu - pridelené služobné auto. Nielenže ho môžu bezplatne využívať, za vedenie a starostlivosť oň dostávajú dokonca ešte aj príplatok - 20 eur mesačne.

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Ján Molnár   |   2010-10-11  (13:38)
55%  
mínus plus
  tých 30% boháčov musí byť obhajovaných s úsmevom na tvári


Sheelagh   |   2010-10-11  (14:06)
55%  
mínus plus
  zákono štátnej službe je naschvál navrhnutý v prospech tých, ktorí v tejto oblasti pracujú - môžete mať základný tabuľkový plat do 500 euri, ale ak ste z tých vyvolencov (rodinní známi a iní známi a ostatní doritipcháči, tak dostanete toľko sobných príplatkov, koľko vám bude treba na to, aby ste sa od výšky svojho pôvodného platu mohli aj patrične vzdialiť (smerom hore samozrejme). Príkazné, mandátne a čo ja viem ešte aké zmluvy - sú podľa mňa v rozpore so zákonom o štátnej službe, pokiaľ sa uzatvárajú medzi osobami, ktorí v štátej službe pracujú - obchádzanie zákona ako vyšité ... ale to nikomu žily zjavne netrhá.

Mne stačilo 6 mesiacov práce v štátnej službe na to, aby mi z tohto prehnitého aparátu došlo zle - po tejto skúsenosti sa vôbec nečudujem, že to tu naSVK viac nefunguje, ako funguje (resp. sa skôr čudujem, že to tu vôbec nejako funguje !!!) V štátnej správe platí jedna dosť pravdivá vec - čím na vyššej pozícii je človek v štátnej správe, tým väčší idiot a neodborník ... česť výnimkám samozrejme

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |