Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Migranti privedú Európu k víťazstvu euroskeptikov - chelemendik.sk

 

Migranti privedú Európu k víťazstvu euroskeptikov

2020-06-01  (02:14)

 - Migranti privedú Európu k víťazstvu euroskeptikov

8.9.2015

Problém s utečencami v Európe dosiahol najväčšie rozmery od konca druhej svetovej vojny. To, že v roku 1945 bola reč o miliónoch, a teraz iba o desaťtisícoch, nič nemení na podstate problému: prudké zvýšenie prílevu nelegálnych migrantov zasiahlo Európanov naplno a bude mať veľmi vážne dôsledky, najmä politické.

Situácia s prílevom utečencov, ktorí prekračujú hranice EÚ, sa pre Európu  stáva hlavnou témou jesene. 

Počet utečencov v posledných mesiacoch prudko rastie. V Maďarsku, v jednej z troch hlavných krajín, cez ktoré sa migranti dostávajú do EÚ už prijímajú tritisíc ľudí denne. Väčšina z nich  sa snaží dostať sa ďalej na sever, hlavne do Nemecka (asi 80% žiadostí o poskytnutie azylu v EÚ pripadá na Nemecko, Francúzsko, Veľkú Britániu, Taliansko , Švédsko a Belgicko).

Hlavná časť migrantov uteká do Európy z Ázie a Afriky. Sú to Sýrčania, Afgánci a obyvatelia afrických krajín (Nigéria, Eritrea, Somálsko). 

Koľko ich celkovo prišlo  tento rok, to sa presne nevie. Niektoré informácie uvádzajú, že hranice EÚ na pevnine  a po mori prekročilo približne 350-tisíc ľudí. Pritom v Grécku hovoria o 200-tisícoch od začiatku roku, v Taliansku – o takmer 100-tisícoch v Maďarsku – o 140-tisícoch, teda celkový počet sa môže pohybovať okolo pol milióna. Približne 3-tisíc ľudí v tomto roku zahynulo v Stredozemnom mori pri pokuse dosiahnuť talianske a grécke brehy.

Európski politici v posledných dňoch robia hlasité vyhlásenia o nevyhnutnosti prijať urýchlené opatrenia, ale k problému, ktorý dozrieval celé  roky a najmä ten posledný, existujú dva zásadne rozdielne prístupy.

Prvý prístup je oficiálny na úrovni EÚ a väčšiny západoeurópskych vlád. Znie: treba sa dohodnúť na tom, ako čo najlepšie a najspravodlivejšie pre všetky krajiny EÚ prijať utečencov. Treba prijať kvóty, ktoré ešte v máji navrhla Eurokomisia – proporčne podľa ich ekonomiky a životnej úrovni. Najviac utečencov má prijať Nemecko a Francúzsko, ale utečencov majú prijať aj ostatné štáty. Ak ale Švédsko už aj tak dávno prijíma utečencov z celého sveta, krajiny východnej Európy a Pobaltska nehoria želaním prijať imigrantov.

V návrhoch EÚ sa hovorí  iba o 20-tisícoch  ľudí na všetky krajiny únie, ale prílev utečencov je oveľa vyšší. Iba Nemecko v tomto roku čaká 800-tisíc žiadostí o azyl, čo je štyrikrát viac než v minulom roku.  Nemecko vyzýva všetky ostatné štáty, aby prijali  utečencov, v opačnom prípade hrozí tým, že  bude spochybnená  neexistencia hraníc vnútri eurozóny. „Ak nedokážeme spravodlivo rozdeliť utečencov, potom samozrejme otázka o Schengenskej dohode bude otázna,“ povedala Merkelová. Tlak nemeckej kancelárky, ktorú sýrski utečenci v maďarských táboroch volajú mama Merkelová, súvisí so želaním Nemecka demonštrovať svoju dominanciu v EÚ a podporiť disciplínu v jej už aj tak rozkolísaných radoch.

V Nemecku, federálna vláda aktívne propaguje myšlienky o prospechu, ktorý migranti prinesú. Podľa nemeckého ministra vnútorných vecí Thomasa de Maiziere, na prijatie  a integráciu novej vlny migrantov bude potrebné veľmi rýchlo, za niekoľko týždňov urobiť „zmeny vo všetkom“. V školstve, na polícii, súdoch, v zdravotníctve, v bývaní, vo všetkom vrátane ústavy.

Druhý prístup znie: je potrebné zamedziť prijímanie nelegálnych migrantov a utečencov, ak nie úplne, potom aspoň vo veľkom počte. Tento názor zdieľa veľká časť európskych obyvateľov a podobne hovorí aj opozícia  (napr. Marine Le Penová, ktorá označuje migračnú politiku za chybnú), verejne sa však takto nemôže vysloviť ani jeden vysoko postavený úradník z EÚ, lebo to priamo  protirečí európskym hodnotám.

Tieto dve pozície nie je možné zblížiť, pretože ich základ tvoria úplne rozdielne hodnotové východiská.

Liberálni a ľavicoví euroskeptici si myslia, že Európa má byť jednotná a multikultúrna, preto je nevyhnutné, dokonca prospešné prijímať utečencov. Tým viac, že tieto krajiny boli poškodené niektorými krokmi západných krajín – to už je skôr argument v prospech európskych ľavičiarov. Podľa tohto názoru, utečenci nijako neohrozujú európsku identitu –  „V roku 2014 v Európe žiadosť o azyl podalo 600-tisíc ľudí, teda 0,1% obyvateľstva EÚ. Je to naozaj maličkosť pre veľmoc akou je EÚ, ktorá zatiaľ vyznáva nedôstojnú, ak nepovedať zločineckú migračnú politiku,“ poburoval sa jeden z francúzskych  stúpencov prijímania veľkého počtu migrantov.

Nacionalisti, patrioti a tradicionalisti hovoria o tom, že Európa už aj tak stratila veľkú časť svojich tradícií a vlastný štýl života a súčasná politika na prijímanie migrantov ešte viac prispieva k rozkladu národného prvku v európskych krajinách. Nestačí, že EÚ realizuje politiku unifikácie, tolerantnosti a multikulturalizmu, podkopávajúcu národné kultúry a štáty zvnútra, navyše nahráva prílevu nelegálnych migrantov, želajúc si definitívne oslabiť národné štáty, zlomiť odpor proti globalizmu a eurointegrácii.

Tieto dva postoje sú nezmieriteľné. Veľká časť európskych  elít vedome, alebo nútene podporuje  prijímanie migrantov, väčšina obyvateľov vystupuje proti. Tí, ktorí sú proti, zatiaľ ešte nemajú väčšinu – nielen vo vládach, ale ani v parlamentoch (s výnimkou Maďarska). Je však jasné, že v prípade, ak rast počtu  utečencov sa nezastaví, a tak to vyzerá, lebo konflikty na Blízkom východe a v Afrike sa Európa nechystá  a ani nemôže hasiť, potom národným vládam a Eurkomisii zostane čoraz menej možností  aj naďalej robiť túto nepopulárnu politiku. Od občanov sa dá žiadať zmierenie s novými stovkami tisíc migrantov, ale nedá sa nepočítať s dôsledkami tohto násilia.

Reč nie je ani tak o dlhodobých dôsledkoch, ktoré nastanú o päť až desať rokov – sociálnych, demografických a iných, ale o najbližších politických. Nielen samotný fakt prijatia nových migrantov, ale aj rôzne vyhlásenia vlád európskych krajín o nutnosti prijímania utečencov sa určite odrazia na tom, ako budú voliči hlasovať v najbližších voľbách.

V roku 2017 sa uskutočnia v niekoľkých krajinách, vrátane Nemecka a Francúzska. 

Vo Francúzsku je Marine Le Penová už  teraz najpopulárnejšou političkou a v prípade, že sa situácia s utečencami bude postupne zhoršovať počas najbližšieho roku, je ťažké predpokladať, koľko doplňujúcich miliónov hlasov získa.

V Nemecku, kde,   zdalo by sa, že systémové politické strany sa v otázke utečencov, pridržiavajú viac-menej podobnej   pozície je celkom možný prudký vzostup popularity PEGIDY (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu).

Okrem toho, povesť samotných európskych štruktúr je už dosť naštrbená pre neschopnosť riešiť problém, ktorý tak  znepokojuje obyvateľov Európy, ako aj v dôsledku iných aktuálnych problémov – grécka kríza a finančná  slabosť niektorých iných krajín,   odlišné  názory v otázke sankcií proti Rusku. Problém migrantov, nelegálov a celkovo islamizácie Európy je jedným z najostrejších v EÚ a jeho nevyhnutné vyostrenie vyvolá rast euroskepticizmu a prehĺbenie nedôvery k  politickým silám, ktoré sú orientované  na eurointegráciu. 


Zdroj: http://vz.ru/politics/2015/9/3/764730.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |