Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„Mier pre našu generáciu“ - Seriál Pravda o Mníchovskej "zrade" v roku 1938 - chelemendik.sk

 

„Mier pre našu generáciu“ - Seriál Pravda o Mníchovskej "zrade" v roku 1938

2022-01-20  (00:37)

 - „Mier pre našu generáciu“ - Seriál Pravda o Mníchovskej "zrade" v roku 1938

Medzitým sa Chamberlain a Daladier vrátili späť domov.  Namiesto rozhorčených demonštrácií, ktoré očakávali, ich  oslavovali akoby, podľa jedného z úradníkov z  Foreign Office „oslavovali veľké víťazstvo nad nepriateľom a nie zradu spojenca“. Skľúčený Daladier ukázal svojmu štátnemu tajomníkovi na rozradostený dav a zašepkal: „Idioti!“, kým Chamberlain, naivnejší a optimistickejší než Francúz, mávajúc po pristátí v Londýne listom papiera, oznámil, že priviezol „mier pre našu generáciu“.

Teraz retrospektívne sa iba ťažko dá pochopiť spontánny pocit úľavy, ktorý ešte raz zjednotil Európu, a s úctou sa postaviť k jej ilúziám. V Londýne dav pred Downing Street 10 spustil veselú pesničku Och, aký je to chlapík, kým francúzske noviny Paris soir ponúkli Chamberlainovi pozemok vo Francúzsku určený na rybačku a skonštatovali, že „presvedčivejší obraz sveta sa nedá ani predstaviť“. Keď Winston Churchill počas debaty v Parlamente začal svoj prejav slovami „Utrpeli sme úplnú, všestrannú porážku“, zdvihla sa búrka protestov.

Keď nemecké vojská v súlade s dohodou vstúpili do Sudetskej oblasti a Hitler 3. októbra na terénnom Mercedese prekročil hranice, líder sudetonemeckých sociálnych demokratov Wenzel Jaksch odletel do Londýna. Ako to zodpovedalo praktikám dobývania v ďalších rokoch, za oddielmi Wehrmachtu nasledovali kolóny  Služby bezpečnosti a gestapa, aby sa okamžite začali čistky oslobodených oblastí od marxistických zradcov národa a iných nepriateľov štátu. Jaksch žiadal víza a inú pomoc pre svojich priateľov, nachádzajúcich sa v ohrození. Lord Rensimen ho ubezpečil, že starosta Londýna zorganizuje charitatívnu zbierku v prospech prenasledovaných a on sám prispeje určitou sumou. Londýnske Times uverejnili fotografie vstupujúcich nemeckých vojenských oddielov, ktoré boli radostne vítané  s kyticami; no uverejniť fotografie tých, ktorí bežali pred nimi, šéfredaktor novín Jeffrey Dawson odmietol. Wenzel Jaksch nedostal nijaké víza. Z oklieštenej krajiny, vydanej napospas osudu, si ukoristili  nemalé kúsky aj Poliaci a Maďari. Dejiny tejto jesene boli plné  aktov slepoty, egoizmu, slabosti a zrady. Jakschových priateľov, ktorým sa podarilo utiecť dovnútra krajiny,   pražská vláda onedlho vydala Nemecku.

Nespokojnosť Hitlera so záverom Mníchovskej konferencie prirodzeným spôsobom zosilňovala jeho netrpezlivosť. Už pred desiatimi dňami odovzdal Keitelovi prísne tajný súpis otázok, týkajúci sa vojenských možností ríše, na základe ktorých mali byť pripravené informácie. Dňa 21. októbra vydal rozkaz o vojenských akciách s cieľom „likvidácie zvyšnej časti Čiech“, „ovládnutia Memelskej oblasti“  (malá Litva) a okrem toho sa vydal doplňujúci  rozkaz pripraviť 24. novembra operáciu Gdansk.  Súčasne nútil slovenských nacionalistov, aby v novom štáte hrali úlohu sudetských Nemcov a urýchľovali vnútorný rozpad Československa.

Sklamaním posledných dní boli aj diktované opatrenia, ktoré prijal na zosilnenie psychologickej mobilizácie verejnosti. Hoci nadšenie v Nemecku bolo veľké a Hitlerova autorita dosahovala závratných výšok, on sám cítil, že radosť obsahovala úľavu v súvislosti s tým, že vojne sa podarilo vyhnúť. Preto začiatkom novembra využil možnosť rozohrať rozsiahlu propagandistickú akciu, keď židovský emigrant zastrelil poradcu nemeckého veľvyslanectva v Paríži  Ernsta von Ratha. Atentát, ktorého príčinou boli hlavne osobné motívy, Hitler bez dlhého rozmýšľania vyhlásil za „jeden z tých útokov svetového židovstva“, ktoré podľa neho napomáha najvyššiemu stupňu zomknutosti. Veľa hodín trvajúca kampaň, ktorá zahŕňala smútočnú ceremóniu, Beethovenovu hudbu a demagogické náreky za zavraždeným, bola organizovaná až na úroveň škôl a podnikov.

Večer 9. novembra v Nemecku na všetkých miestach vzbĺkli synagógy, boli zdemolované byty Židov, rozkradnuté ich obchody, bolo zabitých takmer sto ľudí a približne 20-tisíc ich bolo zatknutých. Esesácke noviny Das Schwarze Korps (týždenník oddielov NSDAP) uvažovali o nevyhnutnosti vyhubiť „ohňom a mečom“ a „fakticky nezvratne skoncovať so židovstvom v Nemecku“. Ale hlboko zakorenený buržoázny inštinkt obyvateľov sa mohol dať iba vystrašiť, a nie mobilizovať výtržnosti, ktoré iba oživovali vyblednuté spomienky na roky chaosu a nezákonnosti. Hitlerova viera v to, že jeho vlastné afekty musia mať silný psychologický vplyv na verejnosť, bola ďalším symptómom straty zmyslu pre realitu. Zjavné protirečenie, ktoré vždy existovalo medzi jeho zúrivým judofóbstvom a neduživým nemeckým antisemitizmom bolo ešte očividnejšie. Je príznačné, že celá spomínaná akcia úspešne prebehla iba vo Viedni.

Ľahostajnosť más iba čo vyprovokovala jeho úsilie. Obdobie po Mníchovskej konferencii sa nieslo pod znakom zosilnených propagandistických akcií, do ktorých sa onedlho s rastúcou agresivitou zapojil aj sám Hitler. Jeho podráždené vystúpenie 9. októbra v Saarbrucku bolo ich súčasťou, podobne ako prejav vo Weimare 6. novembra, prejav v Mníchove 8. novembra a veľká správa za rok 1938, ktorá bola zmesou hrdosti, nenávisti, nervozity a sebavedomia. Prisahal na „zjednotenosť národa“ a opäť útočil na židovstvo, ktorému predpovedal zničenie v Európe.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Stanislav Furda JUDr   |   2010-09-20  (00:27)
50%  
mínus plus
  Dávam do pozornosti zaujímavú stránku ( kliknúť na "Pokračuj", je tam video s titulkami ):

http://mustwatch.hztz.cz/

Zdravím a prajem veľa zdaru. St. Furda

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |