Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Michail Leonťjev: Ak dosiahneme úspech v Sýrii, zlepšíme svoju situáciu hoci aj na Ukrajine, hoci aj na Zanzibare - chelemendik.sk

 

Michail Leonťjev: Ak dosiahneme úspech v Sýrii, zlepšíme svoju situáciu hoci aj na Ukrajine, hoci aj na Zanzibare

2020-08-11  (02:59)

 - Michail Leonťjev: Ak dosiahneme úspech v Sýrii, zlepšíme svoju situáciu hoci aj na Ukrajine, hoci aj na Zanzibare

12.10.2015

S komentátorom Michailom Leonťjevom sa v rozhlasovom vysielaní zhováral Alexander Gamov

- Miša, si známy aj tým, že si robil seriál Veľká hra... O tom, že po rozpade ZSSR sme odišli z Afganistanu, aj z arabských krajín. Prakticky sme sa vzdali, ukončili Veľkú hru o Blízky východ, ktorá sa viedla od čias Kiplinga... Je to  tak?

M.L. : Jednoducho sme boli teraz nútení obnoviť túto hru  v horších podmienkach, na horších hraniciach. To je všetko. Putin vlastne oživil výrok, ktorý  svojho času povedal Julij Voroncov, námestník ministra zahraničných vecí ZSSR na adresu Afganistanu. Povedal vtedy, že radšej bojovať s islamistami pri Džalalabáde než pri Ašchabade. Kde je ale teraz Ašchabad, to je iná otázka.

A keď Putin povedal, že lepšie je zápasiť s teroristami v Sýrii než v Rusku, mal na mysli presne toto. Akurát sme museli tento úsek života  a dejín medzi Sovietskym zväzom a dnešným Ruskom  prečkať, aby sme sa vrátili späť do hry. Čo narobíš?

- Vrátili sme sa teda k tej istej Veľkej hre, ktorá trvala dvesto rokov...

- V skutočnosti sme z nej nevyšli. Kiplingov epigraf, ktorý bol k môjmu filmu a knihe Veľká hra, znel: „Iba keď všetci zomrú, skončí sa veľká hra“. Zatiaľ sme nezomreli. Nezomreli ani naši oponenti v hre. Preto sa nemôže skončiť.

- Čiže vtedy boli Angličania a teraz sú USA?

- Veď je to jedno a to isté. Najskôr bolo ruské impérium, potom boľševici a teraz sme my. Mení sa iba výveska, ale nijako sa nemení obsah geopolitiky.

- Pomôže nám táto hra na iných šachových poliach?

- Samozrejme.

- Napríklad na Ukrajine?

- Aj na Ukrajine, aj hoci kde. Keď celkom prehráte na jednom mieste, prehrávate všade. Prepáč, ak si dostal mat, znamená to mat na všetkých poliach. Ak sme si niekde zlepšili svoju pozíciu, zlepšili sme si ju v celej hre.

- Niečo o Ukrajine, Miša...

- No, aj na Ukrajine, aj v Bielorusku, aj v Kazachstane. Dokonca aj v Zanzibare, kdekoľvek. Ukrajina nemôže byť výnimkou.

- Povedz Miša, bolo naozaj  nutné zapliesť sa do tejto Veľkej hry, ak sami máme – raz krízu, raz polokrízu...

- To je logika pacifistu. Ako sa môžeš nezapliesť do boja, ak na teba zaútočili? Navrhuješ vzdať sa.

- Nie, v žiadnom prípade!

- Ale ak ti vnútili boj, ako sa môžeš nezapliesť? Nepýtali sa ťa, či treba, alebo nie. Otázka, či treba vstúpiť alebo nie, nestála ani na Ukrajine, ani v Sýrii. Je to zóna, kde máme reálne záujmy. Nie nadarmo Asad povedal, že nepotrebuje od Ruska, aby podporovalo Asada  a Sýriu. Potrebuje, aby Rusko chránilo svoje záujmy v tomto regióne. To  úplne stačí.

- Čo chudák Obama podnikne, aby nás vyhodil z Veľkej hry?

- Nuž nie je až taký chudák. Obama nemá nič proti ruskému zásahu v Sýrii. Je nútený súhlasiť. Prirodzene, veľa  vecí mu nie je po chuti.

- Prečo je teraz taký bledý?

- Bledý je preto, lebo má takú farbu, prepáčte. Netreba byť rasistom.

- Kto nemá byť?

- Ty nemáš byť.

- Nie som rasista.

-  Tak prečo mu potom vyčítaš farbu jeho pleti?

- Hovorím o jeho vnútornom rozpoložení. Oni sa predsa rozhodli, že sme dávno vyhodení zo šachovnice.

- O ničom nerozhodli. Dokonca nás zaťahovali do tejto veci. Podľa výlučne ich pravidiel. A my sme sa zatiahli podľa svojich. Preto tie vážne trenice. Obama už sám zmenil americkú politiku na Blízkom východe. Nie od dobroty, ale na základe predchádzajúcich neúspechov. Zmenil nielen politiku, ale aj jej hlavných autorov. Odstránil ľudí, ktorí hrali s IS, rozohrávali túto kartu a imitovali boj s IS, aby využili túto organizáciu v svojich záujmoch.

- Celkovo mi bolo Obamu trochu ľúto. Neviem ako ty, ale pozeral som vystúpenie v OSN...

- Netreba ho ľutovať. Má to ťažké, lebo zle sa mu vykrúca z toho, aby nerobil to, čo verejne hlása. Lebo objektívne robiť to nemusí. A on si to uvedomuje. Veľmi sa ale bojí, že ho pritom prichytia. Obama má ako človek sklon k realizmu, je však veľmi slabý, napriek tomu sa snaží preskočiť rámce, ktoré mu nastavila americká ideológia.

- Kedy presne v Sýrii zvíťazíme?

- Nuž, nepoznám presný dátum, ale som presvedčený, že v Sýrii dosiahneme výsledok. Tento výsledok môže znamenať v skutočnosti kompromis. Jedna vec je kompromis z pozície sily, úspechu a iná z pozície porazeného a slabosti. Lebo pred vstupom Ruska do tejto Veľkej hry neboli žiadne vyhliadky na nejaký mier v Sýrii. Jednoducho neboli.

- Miša, ešte jedna otázka na teba, ako na ekonóma.

- Pýtaj sa.

- Myslíš si, že operácia v Sýrii nepodkope našu ekonomiku?

- Po prvé, míňame oveľa menej na toto všetko než Američania. Sme dvojnásobne lacnejší. Vzhľadom na úlohy máme adekvátnu techniku. Teda nie nadmernú. Všimol si si, akú tam máme leteckú techniku?

- Áno, samozrejme...

- Frontový bombardér Su-24, na rozdiel od SU-34 nie je nová vec. Su-25  jemne povedané nie je nové lietadlo. Ale úplne stačia na to, aby riešili bojové úlohy. A potom, každá bojová technika a armáda si vyžadujú bojové používanie, to je veľmi dôležité.

A koľko míňame na cvičenia? A čo, máme ich ukončiť? Myslím, že operácia v Sýrii nie je oveľa drahšia v porovnaní s dobrými manévrami. Nie veľmi.

- Chápem.

- Netreba zveličovať. Keď máme cvičenia u nás, často premršťujeme sily na oveľa väčšiu vzdialenosť. Vezmi si opísanie všetkých posledných cvičení, ktorých máme u nás veľa.

- Dobre, vezmem.

- Armáda musí byť jednoducho pripravená na takéto operácie. Ak nie je pripravená, potom to už nie je armáda. Potom sú všetky náklady na ňu zbytočné.

- A naši spojenci, okrem armády a flotily, sú kto? Miša, Amerika má v koalícii 60 štátov a ešte je tu NATO...

- Práveže, Saša, máme spojencov.

- Napríklad?

- Po prvé, máme reálne fungujúcu koalíciu – Irán, Irak a Sýria.

- Určite?

- Reálne. Sú to reálne bojujúce štruktúry, ktoré sú efektívne. No a čiastočne sú to Kurdi a Hizballáh, ktoré nie sú štátnou inštitúciou. Sú veľmi serióznou bázou odporu. Máme aj polovičných spojencov v regióne, ktorí sa môžu stať spojencami v prípade úspechu.

- A to?

- Egypt. Je pre nás veľmi dôležité, ak sa dokážeme dohodnúť na podpore zo strany Egypta. Lebo Egypt je veľká sunnitská krajina. Tým  odstraňujeme veľmi vážny moment našej zraniteľnosti, nebude sa nám už môcť pripísať účasť v šiitsko-sunnitskom konflikte. Toto vôbec nepotrebujeme. Rovnako ako ani Sýrčania. Lebo opozícia šiiti-sunniti v Sýrii je veľmi zveličená.

- Pomaly, zapisujem...

- Lebo určite, všetci nie sunniti sú Asadovými stúpencami. Lebo chcú žiť. Majú veľmi prosté kritérium. Pád Asada znamená ich fyzickú smrť. V lepšom prípade útek.

- Chápem.

- No nie všetci sunniti sú Asadovými protivníkmi. Lebo medzi sunnitmi, najmä sýrskymi, mestskými je veľmi veľká časť ľudí, ktorí majú záujem o to, aby Sýria bola svetský štát. Nie šariatský. Aj oni sú Asadovými stúpencami, pretože jeho pád znamená zničenie Sýrie. Nijaká Sýria už vtedy nebude.

- Miša, prepáč, že ťa prerušujem. Čo keď nám z Kremľa nehovoria všetko  o Sýrii?

- A kto ti sľúbil, že z Kremľa musia všetko hovoriť? Si taká osoba, že ti všetci musia všetko hovoriť?

- Som Gamov.

- Všetko hovorí iba hlupák. Ten, čo mu chýbajú zadržiavacie centrá.

- Tak!

- My však hovoríme pravdu. No občas je táto pravda prikrytá diplomatickými formami. Ale v závere je všetko pravda. Na rozdiel od našich západných partnerov, ktorí ustavične klamú. Klamú pokiaľ ide o dianie na Blízkom východe a pokiaľ ide o Ukrajinu klamú stále. Najstrašnejšie na tom je, že klamú sami sebe. A sami tomu aj veria. To je na tom najhoršie.

Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26444.7/3314547/

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |