Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Michail Leontiev: Obrovská inflačná vlna je nevyhnutná - Potrebná je teda minimálne vojna - OPEN TEXT - odnako.org - chelemendik.sk

 

Michail Leontiev: Obrovská inflačná vlna je nevyhnutná - Potrebná je teda minimálne vojna - OPEN TEXT - odnako.org

2020-08-04  (08:40)

 - Michail Leontiev: Obrovská inflačná vlna je nevyhnutná - Potrebná je teda minimálne vojna -  OPEN TEXT - odnako.org


20.10.2011

 „To, čo teraz potrebujeme je ekonomický ekvivalent vojny. Veľkú hospodársku krízu v skutočnosti odstránil až program početných spoločenských výdavkov, známejší pod názvom druhá svetová vojna“ – toto povedal Paul Krugman, mimochodom, laureát Nobelovej ceny. Všimnite si, že pod „programom“ múdry Krugman nemá na mysli Rooseveltov New Deal, ale práve vojnu, ktorá odpísala všetky výdavky a dlhy (vrátane samotného programu New Deal). Krugman sa sťažuje, že iracko-afgánsky program   očividne nestačí na riešenie takej veľkej úlohy. Potrebná je teda minimálne vojna.

Vôbec nejde o to, či Krugman je sadista alebo šialenec. Ide o to, že Amerika vtedy  po prvé, vojnu vyhrala. Po druhé, stala sa veriteľom pre celý svet vo finančnej a čo je ešte dôležitejšie, v materiálnej podobe. V dôsledku tohto víťazstva jej celý svet začal dlhovať a dlhy vracal v zlate, vrátane Sovietskeho zväzu. V dôsledku tohto víťazstva Amerika sústredila 70% svetových zlatých rezerv a dolár sa stal jedinou menou, ktorá bola zabezpečená zlatom. Všetky ostatné sa zabezpečovali dolárom – Bretton-woodska dohoda. A kde je teraz táto dohoda? Ako sa hovorí v Odesse – dva veľké rozdiely.

Myšlienka šírenia otvorenej inflácie, znehodnocovania dlhov, ktoré sa za žiadnych okolností nielenže nedajú splatiť, ale ani obsluhovať, je veľmi populárna v ľavicovom krídle súčasného liberálneho mainstreamu. V Rusku ju napríklad „ozvučuje“ Vladislav Inozemcev, ktorý nedostal nijakú Nobelovu cenu, čo je nespravodlivé. Mimochodom, súčasní laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu Sargent a Sims dostali cenu práve za skúmanie toho, k akým dôsledkom vedie to, po čom volajú Krugman a Inozemcev. Tento fakt naozaj svedčí o schizofrénii nielen vo výbore pre udeľovanie Nobelovej ceny, ale aj v mainstreamovej ekonomickej vede.

V skutočnosti je myšlienka jednoduchá ako facka. Ak   teda už vyšlo to, že štáty prevzali na seba všetky  povinnosti a riziká korporatívnych bankrotov a   majú možnosť tlačiť peniaze – treba jednoducho natlačiť peniaze a znehodnocovať dlhy. „A pokojne ísť ďalej,“ ako postrehol Viačeslav Inozemcev. Pokojne sa nebude dať.  Páni si neuvedomujú, že inflácia, teda taká inflácia, aby sa odpísali takéto dlhy, vždy znamená – aby sme zbytočne nezabŕdali do detailov – zmenu moci. Čo potom bude s Amerikou obdobia „prvého programu Krugmana“ teda druhej svetovej vojny? Ani inflácia, ani výmena moci? Problém spočíva v tom, že vojnu nezačala Amerika, Amerika ju len využila. Vojnu začalo Nemecko. A tam to bolo všetko naplno rozvinuté. Ide o to, že dnes Amerika a   celý pridružený globálny systém sa nenachádza v tej fáze vývoja, v akom sa nachádzal v 30. rokoch 20. storočia. Netreba si mýliť systémovú krízu s cyklickou. Vlastne odtiaľ pramení aj samotná schizofrénia systémovej ekonomickej myšlienky: zvnútra systému systémová kríza sa nedá vidieť. Jednoducho sa nachádza nad rámcom všetkých predpokladov.

Obrovská inflačná vlna je nevyhnutná, pretože nič viac sa s tým nedá urobiť. Vidieť to na súčasnej ekonomickej politike. Bude to zrejme znamenať  aj formu prechodu z ekonomickej krízy do sociálno-politickej. To, že Krugman spomenul svetovú vojnu, je veľmi dôležité počuť. Pretože Krugman nie je ani tak vedec, ako publicista a cíti to, čo nemôže dokázať. Takže sami sa môžete dovtípiť, ako sa bude nazývať šiesty  (či ôsmy) program monetárneho zmiernenia?


Autor článku Michail Leonťjev je šéfredaktor týždenníka Odnako. Narodil sa v roku 1958 v Moskve. Pracoval v rôznych denníkoch a týždenníkoch ako Kommersant, Nezavisimaja gazeta, Business MN, Profil. Od roku 1999 vedie svoj autorský program Odnako  v ruskej štátnej televízii.


Zdroj: odnako.org


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |