Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Michail Chazin: „Na to, aby zatkli všetkých oligarchov, treba zaviesť veľmi prísnu diktatúru“ - chelemendik.sk

 

Michail Chazin: „Na to, aby zatkli všetkých oligarchov, treba zaviesť veľmi prísnu diktatúru“

2020-02-28  (22:49)

 - Michail Chazin: „Na to, aby zatkli všetkých oligarchov, treba zaviesť veľmi prísnu diktatúru“

22.9.2014

 
Michail Chazin, prezident spoločnosti ekonomického konzultovania Neokon

Už dva dni sa ma toľko na to pýtali, že mám chuť odpovedať raz a navždy. Celkovo je to zvláštne, že sa to deje až teraz –  o tejto kauze som sa dozvedel už dosť dávno, prinajmenšom pred mesiacom a pol.


A keďže nie som žiadny superinsider, to znamená, že o nej vedeli prakticky všetci, kto to potreboval.  Ale mlčali. A teraz zrazu, akoby sa spustila lavína. No hej, jasné, zatkli oligarcha z prvej vlny.

Ale rozsah rozruchu zjavne poukazuje na to, že je to kampaň. Za ktorú ktosi zaplatil. No a načo by som sa mal na nej podieľať zadarmo? Preto svoju mienku vyjadrím a viac sa na túto tému posnažím nehovoriť.

Pre začiatok  pár slov o mojom vzťahu k oligarchom. Všetci získali svoj majetok prostredníctvom privatizácie, ktorá bola – ako celok aj v rámci každého svojho konkrétneho elementu – zločineckým skutkom.

Aj z hľadiska záujmov spoločnosti,  aj z hľadiska formálneho zákonu. Viac ako to, bola zločinecká dokonca z hľadiska privatizačných pravidiel (ktoré protirečili občianskym zákonom), keďže naši a americkí privatizátori sa príliš nestarali o dodržanie inštrukcií, ktoré sami napísali.

Záver z toho vyplýva jednoduchý: všetci  aktéri a všetci organizátori privatizácie sú zločinci. Konkrétne, všetci oligarchovia prvej generácie, ku ktorým patrí aj Jevtušenkov. Toľko ku kampani o „neviniatku“, ktorá už začala v  tlači.

Pozrime sa pravde  do očí – nie je to žiadne „neviniatko“. Je taký istý ako Chodorkovskij, Gusinskij, Berezovskij a všetci ostatní oligarchovia  90-tých rokov. Bohužiaľ súčasná ruská elita bola vytvorená privatizáciou.

A títo ľudia nikdy nepristanú nielen na jej prehodnotenie (to už je aj prakticky  nemožné), ale dokonca ani na jej podrobné preskúmanie. Pretože majú dosť zložité postavenie – ide o to, že ruská spoločnosť legitimitu privatizácie neuznala. A v dôsledku toho existuje hlboký rozkol medzi elitou  a spoločnosťou.
Dá sa povedať,  že elita spí a vidí, ako legitimizovať výsledky privatizácie a spoločnosť to robiť kategoricky nechce. Práve preto mimochodom dochádza k takému kolosálnemu vývozu kapitálu  - všetci účastníci privatizácie veľmi dobre chápu, že vo vnútri Ruska sa to spraviť nepodarí.

Pravda,  v poslednom čase pochopili, že sa to nepodarí ani vonku – ale to už je ich problém. Mimochodom, práve z tohto dôvodu Západ svojimi pokusmi dostať aspoň niečo z Jukosu iba podkopáva svoju vlastnú autoritu v Rusku. Ide o to, že sa snaží čisto právnickými metódami riešiť otázky, predpokladajúc, že všetci akcionári  Jukosu boli čestní vlastníci.

Ale samotný Jukos prostredníctvom aukcií bol cynicky ukradnutý štátu, s mimoriadne hrubými porušeniami zákona. A z hľadiska ruskej spoločnosti všetci jeho akcionári boli jednoducho priekupníkmi kradnutého. A tým pádom žiadne práva nemajú  a nemôžu mať.
А tí, ktorí sa tieto práva pokúšajú hájiť, tým pádom sú tiež zločinci. Nebudem teraz pokračovať v tejto téme, jednoducho poukážem na jeden z hlavných záverov z mojich úvah: Jevtušenkova nesporne je za čo zavrieť do väzenia. Pritom vzniká iná otázka: prečo teda ho nezavreli skôr a prečo nie sú vo väzení ďalší oligarchovia?

A tu  vzniká otázka, čo je dôležitejšie, záujmy spoločnosti alebo zákon. Je jasné, že ak dnes začneme zatvárať všetkých oligarchov, museli by  sme na to zaviesť tvrdú diktatúru (keďže budú klásť odpor, ako aj ich patróni na Západe), v dôsledku ktorej utrpí veľké množstvo nevinných občanov.

Taktiež prudko stúpne aj úroveň destabilizácie. A čo z toho všetkého v konečnom dôsledku vzíde -  to je veľká otázka. Z toho dôvodu Putin, ktorý si nesporne na Rusko myslí, na takéto niečo v každom prípade nemôže pristúpiť. Ale dodržiavať isté pravidlá oligarchov núti.
Pozrime sa na „kauzu Chodorkovského“ z hľadiska záujmov krajiny. Jej výsledok je iba jeden: oligarchovia začali platiť dane. Mimochodom, všimnite si Ukrajinu: tam nebola „kauza Chodorkovského“  a oligarchovia dane neplatia.

Výsledky vidíme. Inak povedané, z hľadiska štátu  a spoločnosti „Kauza Chodorkovského“ bola nesporne mimoriadne užitočná a pozitívna, keďže bol dosiahnutý dobrý výsledok. Mimochodom, na Západe boli tiež analogické prípady, len dosť dávno. Napríklad to môžeme porovnať s rozdelením Standard oil company  pred sto rokmi.


Teraz sa pozrime, aké aktuálne úlohy stoja dnes pred našou krajinou. To je náhrada importu. Nebudeme hovoriť o makroekonomike a rozpočte – to je úloha pre Putina osobne  a on ju musí riešiť. Existujú však ešte investície –  a tu oligarchovia musia kráčať v prvých radoch.

Zatiaľ však nekráčajú, pritom so zvláštnymi argumentmi – vraj je to „nevýhodné“. Dá sa pravdaže im povedať,  že keď im darovali miliardový majetok, pre štát to tiež bolo „nevýhodné“, ale tento argument v súčasnosti neprijmú.  Zatiaľ čo pripomenutie toho, že všetci sú z hľadiska zákona zločinci môže zafungovať.

Prirodzene, je to háklivá otázka: ako to tak môže byť, že náš zákon ma selektívny charakter? Viete si predstaviť ako bude kričať Západ? Presnejšie už teraz kričí. Tu však môžeme len odpovedať, že aj u nich zástupcov elity nie je zvykom súdiť podľa zákona. To ju práve robí elitou, že je zbavená zodpovednosti pred spoločnosťou.

Ale ak zástupca elity začína porušovať vnútroelitné pravidlá... Spomeňme si napríklad na kauzu Watergate, kauza Strauss-Kahna alebo kauza  Madoffa. O čo je Madoff horší ako Jevtušenkov alebo Chodorkovskij? Prečo ho nezavreli cca 20 rokov a potom zatkli?
Veď o ňom všetko vedeli celých tých 20 rokov! A takých otázok môžeme položiť na Západe stovky. Skrátka, z hľadiska spoločnosti a štátu „Jevtuševkova kauza“, najpravdepodobnejšie sa stane tým bodom zlomu, po ktorom oligarchovia začnú vkladať peniaze do reálneho sektoru v Rusku. Prinajmenšom v to chcem dúfať.

Zostáva len otázka, prečo práve Jevtušenkov. A tu mám jednu verziu. Svoju súkromnú. Ide  o to, že už dosť dávno sa zaviazal založiť výrobnú bázu mikroelektroniky v Rusku. A tento záväzok nesplnil.

Dnes je to obzvlášť nebezpečné pre krajinu, pretože sa nás pokúsia odseknúť od zahraničných zdrojov. A tu už otázka nie je v peniazoch, ale v bezpečnosti celého štátu. Niekto sa za to musí zodpovedať v každom prípade.

Takže sa pozerám na celú „kauzu Jevtušenka“  ako na pokus ruskej vlády zmeniť vzťah „privatizačnej elity“ krajiny k svojmu štátu  a svojmu národu. Druhá vec je čo dostaneme v konečnom dôsledku. Ale to sa ešte uvidí. A debatovať o tom, kto  bude v pluse z celej tejto schémy, ako to robia rôzni oligarchovia a im blízki ľudia  nebudem.

A keďže informáciami nedisponujem  a to, čo mi vešajú na uši zlodeji ma nezaujíma aj preto, že z hľadiska záujmov krajiny  to nie je veľmi aktuálne. Niekto aj tak musí byť v pluse, nezávisle od formy majetku.

Zaujíma nás iba jedno –  aby celková ekonomická situácia sa v konečnom dôsledku zlepšovala. Taká šanca tu je – a to znamená, že ďalej nie je o čom debatovať.

Zdroj: Worldcrisis.ru 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |