Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Merkelová vyhrala, sociálnych demokratov už nepotrebuje - chelemendik.sk

 

Merkelová vyhrala, sociálnych demokratov už nepotrebuje

2020-05-26  (12:28)

 - Merkelová vyhrala, sociálnych demokratov už nepotrebuje
Konečné oficiálne výsledky nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku potvrdili výhru kresťanských demokratov kancelárky Angely Merkelovej a debakel pre sociálnych demokratov. Merkelovej konzervatívny blok CDU / CSU 33,8 percenta hlasov, čo je podľa agentúry AFP jeho najhorší výsledok od roku 1949.

Liberáli z FDP získali 14,6 percenta, čo je naopak najviac z ich doterajšej existencie.
Sociálnodemokratická SPD utŕžila bezprecedentnú porážku od druhej svetovej vojny a z vládnej koalície odíde do opozície. Volilo ju len 23 percent Nemcov, kým pred štyrmi rokmi to bolo 34,2 percenta.

Výsledky podľa komentárov umožňujú Merkelovej, aby sa zbavila sociálnych demokratov a vytvorila pravicovú koaličnú vládu CDU/CSU a FDP. Tento zámer vyjadrila už v predvolebnej kampani.

"Veľká koalícia bola porazená nie preto, že zle pracovala, ale preto, že voliči nechceli nové obdobie vratkých kompromisov," napísal denník Bild.

Komentátori miestnych novín Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung a Spiegel zdôraňujú, že víťazstvo Merkelovej nie je vzhľadom na neuspokojivý výsledok svojej strany žiadnym triumfom a že úspech FDP dá liberálom v koalícii väčší vplyv, ako by si kresťanskí demokrati priali.

Merkelová: Môžeme oslavovať, ale nesmieme zabúdať na problémy krajiny

"V ťažkej situácii sa podarilo dospieť k tejto zmene vlády," tešila sa Merkelová vítaná aplausom spolustraníkov. "Môžeme oslavovať ... ale nemožno zabudnúť, že naša krajina musí vyriešiť niekoľko problémov," pripomenula s  tým, že Nemecko čelí svetovej ekonomickej kríze a mnohým hospodárskym problémom.

Sociálni demokrati porážku uznali. "Je to trpký deň pre SPD ... je to horká porážka," priznal ich kancelárky kandidát a odchádzajúci minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.

SPD doteraz vládla s kresťanskými demokratmi v koalícii. Teraz by ju vo vláde mohla nahradiť liberálna FDP. Liberáli dosiahli najlepší výsledok v histórii.

CDU / CSU napriek výhre zaznamenala svoj druhý najhorší doterajší výsledok. Sklamala predovšetkým bavorská súčasť bloku, Kresťanskosociálna únia (CSU) zvyknutá na podporu väčšiny Bavorov. Teraz za ňu hlasovalo 41 percent obyvateľov najväčšej spolkovej krajiny - historické minimum. O katastrofálnej porážke sa pritom v CSU hovorilo už po krajinských voľbách vlani v septembri, kedy CSU volilo 43,4 percenta ľudí.

 

"CDU / CSU a FDP majú väčšinu v spolkovom sneme a môžu vytvoriť vládu. Výsledok (volieb pre SPD) je určite taký, že ho nemôžeme ignorovať, ale sľubujem, že ... budeme opozícia, ktorá bude dbať na to, ako nová vláda koná, "povedal sociálny demokrat Steinmeier a sľúbil, že sa nebude vyhýbať zodpovednosti za zlý volebný výsledok.

Do Spolkového snemu by sa mala dostať ešte postkomunistická Ľavica, pre ktorú podľa odhadov hlasovalo 12 percent Nemcov, a Zelení s 10,6 percentami. Prvé oficiálne predbežné výsledky sa očakávajú až neskoro v noci.

V spolkových voľbách v roku 2005 získali CDU a sesterská CSU dohromady 35,2 percenta hlasov, SPD 34,2 percenta, FDP 9,8 percenta, Levice 8,7 percenta a Zelení 8,1 percenta.

Merkelovú zdržala dôchodkyňa

Angela Merkelová odvolila na Humboldtovej univerzite v centre Berlína. Do volebnej miestnosti dorazila v spoločnosti manžela Joachima Sauera. Usmievavá čelila smršti bleskov fotoaparátov, ktoré zaznamenávali každý jej krok a gesto. Za paravánom sa dlho nezdržala, prístup k volebnej urne jej ale na prvý pokus zatarasila dôchodkyňa opierajúca sa o pojazdné chodítko, ktorá prišla tiež plniť svoje občianske povinnosti.

Nemeckú kancelárku zdržala pri volebnej urne dôchodkyňa.
Autor: SITA/AP

Keď sa tak stalo, prišiel rad na šéfku CDU. "Pomalšie, pani Merkelová!" kričali na kancelárku fotografi, keď pre nich vzácny okamih chcela rýchlo odbiť. Najmocnejšia žena planéty teda lístok vytiahla, poslušne s ním zapózovala na otvore urny a po niekoľkých sekundách ho do šedej schránky vhodila. Potom sa opäť obklopená fotografmi a kameramanmi vydala k limuzíne, do ktorej bez slova nastúpila.

Zdroj


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |