Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Merkelová poukázala na neúspech Cameronovej politiky - chelemendik.sk

 

Merkelová poukázala na neúspech Cameronovej politiky

2020-06-04  (13:36)

 - Merkelová poukázala na neúspech Cameronovej politiky

6.11.2014

 

Na oficiálnej aj neoficiálnej úrovni, na všetkých stupňoch politickej a ekonomickej hierarchie bola politická pozícia Nemecka vždy veľmi presná: Berlín chce, aby Spojené kráľovstvo zostalo v EÚ a urobí všetko preto, aby zabránilo jeho vystúpeniu z tohto združenia. Dnes sa však zrejme situácia zmenila. Podľa vplyvného nemeckého denníka Der Spiegel, Angela Merkelová sa obáva skutočnosti, že nemecko-britské vzťahy  sa približujú k „bodu nezvratnosti“.

 

Problémom, ktorý spôsobil, takéto silné nezhody  medzi Nemeckom a Britániou, že Berlín je pripravený prestať podporovať členstvo Veľkej Británie v EÚ, sa stala migrácia. Merkelová neraz vyhlasovala, že Nemecko nepristúpi na kompromis v otázke voľného pohybu vnútri združenia, ktorý považuje za jeden z hlavných princípov EÚ. Nemecká kancelárka zjavne nie je ochotná pristúpiť ku kompromisu v tejto otázke, a postupne sa už začala pripravovať na nepríjemné dôsledky tohto konfliktu záujmov – na vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ, v prípade, ak Cameron obmedzí slobodu pohybu. 


Ako to často býva v prípadoch, keď dochádza k vážnym zmenám, politického kurzu, na rad prichádzajú rôzne prerieknutia. Der Spiegel odcitoval slová istých „zdrojov vo vláde“, a nie samotnej Merkelovej. Nachádzame sa na začiatku nového politického cyklu EÚ, ak berieme do úvahy zmenu zostavy Eurokomisie. V takýchto podmienkach chcú všetci za sebou zanechať stopu.


Na druhej strane, pravdepodobnosť zámerného varovného signálu, ktorý vyslala nemecká kancelárka smerom k britskému premiérovi, tiež netreba ponechávať bokom. To, čo sa teraz berie ako nové nebezpečné triky v rámci starej témy vzťahov medzi Britániou a Európou, testuje trpezlivosť mnohých európskych štátov a konkrétne Nemecka.


Čiastočne sa to vysvetľuje relatívne chabým – podľa britských mier – rastom antiimigrantských nálad v Spojenom kráľovstve, ktoré Merkelovú prinútili urobiť hrubú čiaru   pod slobodou pohybu. Alebo sa to možno deje preto, že Merkelová a ostatní sú už unavení počúvať Cameronove vyhlásenia o výnimočnosti Spojeného kráľovstva  a chcú otestovať nové metódy zápasu s nimi. Dobre, hovoria teraz, zaobchádzajúc s Britániou ako s  dieťaťom, keď je trucovité, robte si čo chcete, prerušte s nami vzťahy, ak je to pre vás výhodné – nebudeme vás prosiť, aby ste sa vrátili naspäť.

 Práve tejto interpretácie udalostí sa držia v Londýne. Okrem toho, britská vláda - George Osborne a iní nástoja na tom, že Británia bude konať vo výlučne národných záujmoch, pri riešení takých zložitých otázkach ako je napríklad migrácia. Inými slovami, máme do činenia so spojením nezáujmu a dosť úctivého „nechajte nás na pokoji“. 


Takýto prístup však nesie dva problémy. Prvý spočíva v tom, že dátum britských volieb necháva Cameronovi dosť obmedzený čas na manévre. Konzervatívci možno pomyslene dali svoj hlas v Rochestri Stane nezávislosti Spojeného kráľovstva. Možno ich utešuje myšlienka na to, že v parlamentných voľbách  ľudia často hlasujú inak než v doplňujúcich voľbách. 


Ale tak, ako sa Strane nezávislosti  Spojeného kráľovstva darí v svojich sľuboch spájať nespokojnosť s migrantmi a nepriateľský postoj k EÚ, vedie k takým dôsledkom, ktoré Cameronovi a jeho ministrom bude zaťažko zmeniť (ak to vôbec chcú urobiť, čo tiež vyvoláva určité pochybnosti).


Jeden projekt zákona – návrh obmedziť počet nových čísel sociálneho poistenia, ktoré sa vydávajú nezávislým migrantom z EÚ,  Brusel evidentne vyhodnotil ako porušenie práva na slobodný pohyb. Cameron bude musieť demonštrovať väčšiu vynaliezavosť – možno by sa oplatilo venovať väčšiu pozornosť sociálnym dávkam ako číslam - ak chce znížiť úroveň migrácie v rámci existujúcich noriem. V skutočnosti však sotva bude mať možnosť ukázať nejakú  výraznú pružnosť do mája budúceho roku. 


Druhý problém súvisiaci s opovržlivým prístupom vlády k výraznej zmene postoja Merkelovej spočíva v tom, že vláda sa už neraz dopúšťala chýb v interpretácii zámerov Nemecka. Cameron sa neraz spoliehal na to, že jeho kroky budú podporované nemeckou kancelárkou a neskôr prichádzal na to, že v stretoch medzi Londýnom a Bruselom je Nemecko vždy na strane EÚ. 


Ak sa Cameron ako politiky vyznačuje nejakým nedostatkom, potom je to jeho neschopnosť vedieť „čítať“ cudzincov, Málo cestuje, vrátane ciest do  USA. V tomto smere mal veľké šťastie pokiaľ ide o jeho koaličného partnera. Nick Clegg je absolútny kozmopolita, ktorý mohol na seba prevziať veľkú časť týchto funkcií. Clegg však nemôže zameniť premiéra v Európe a nemôže Cameronovi pomôcť tesne pred voľbami, v ktorých strana eurskeptikov bude stúpať na päty thoryovcom a výsledky ktorých môžu byť nepredvídateľné.


Perspektívy rozvoja vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou v nasledujúcom polroku vyzerajú dosť pochmúrne. Cameron nepochybne nebude môcť podniknúť nijaké kroky, ktoré by  Brusel prijal ako ústupok, do mája 2015, alebo zjemniť svoju rétoriku. Navyše, existuje celkom reálne riziko toho, že ak sa aj Merkelová pokúsi Camerona prinútiť vylepšiť  vzťahy, s narážkami na možnosť vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ, výsledne môže byť takáto perspektíva bude prijatá ako reálny scenár rozvoja udalostí.


To znamená, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môžu byť všeobecne uznaným faktom ešte pred uskutočnením referenda na túto otázku. Preto všetci, ktorí si želajú, aby Británia zostala v EÚ, sa musia zásobiť pádnymi argumentmi už teraz.


Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |