Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Merkelová a Ukrajina - chelemendik.sk

 

Merkelová a Ukrajina

2020-01-14  (02:51)

 - Merkelová a Ukrajina

12.3.2015

Keď sa Angela Merkelová rozhodla zapojiť do regulovania ukrajinskej krízy, zrejme netušila, ako narastie jej osobná zodpovednosť za osud rusko-nemeckých vzťahov. Zodpovednosť je aj nutnosť  vedieť odpovedať na otázky parlamanentej opozícii a všeobecne celej nemeckej spoločnosti. V spoločnosti už dávno dozrela otázka o tom, akú podivnú koalíciu vytvorila nemecká kancelárka s Porošenkovým režimom? Pre Nemcov nie je podstata tohto režimu nijakým tajomstvom. Lídri parlamentnej opozície Gregor Gysi, Sahra Wagenknechtová a iní  už neraz verejne hovorili o fašistickej podstate ukrajinského vedenia.

Reakcia Angely Mereklovej na podobné vystúpenia  bola  vždy zarážajúca. Nikdy na ne nereagovala, nesnažila sa presvedčiť oponentov o tom, že sa mýlia. Kancelárka si buď demonštratívne otvorila notebook a tvárila sa, že sa jej kritika nijako netýka, alebo, celkom v rozpore s logikou vecí,  začala hovoriť o pozícii Putina, hoci jej nikto takúto otázku nekládol.

Vo veľkej politike sa však takéto čisto ženské správanie neodpúšťa.

Kyjev už nie prvý deň sabotuje minské dohody z 12. februára a doslova sa vysmieva logike procesu regulovania. Z jeho strany nevidieť nijaké náznaky zrušenia blokády a obnovy sociálno-ekonomických podmienok života pre obyvateľov LNR a DNR. Naopak, ešte viac sa obmedzuje sloboda pohybu, zo slobody slova nič nezostalo a stíhajú sa akékoľvek prejavy kritiky na adresu režimu.

Ťaké zbrane ukrajinskej armády z dotykovej línie neboli úplne stiahnuté.

Pokiaľ ide o najdôležitejší bod dohody – vypracovanie novej ústavy, ktorá by  zohľadňovala práva novovyhlásených republík, Porošenko sa tvári, akoby to táto dohoda nepredpisovala. Vydáva nariadenie o vzniku Ústavnej komisie, ktorej sa nariaďuje vypracovať Hlavný zákon štátu. Ak ale  minské dohody berú do úvahy stále konzultácie s LNR a DNR, v časti,  týkajúcej sa vypracovania ich statusu, tu Porošenko vyhlasuje, že Ukrajina zostáva jednotná a nedeliteľná a o rokovaniach s opolčencami mlčí ako hrob.

Líniu Porošenka, ktorý podpísal minské dohody pod hrozbou vojenskej porážky a pod medzinárodným tlakom, sa dá pochopiť. Urobil to proti svojej vôli. Nepochopiteľné je ale mlčanie Angely Merkelovej, ktorá navonok viedla veci k tomu a teraz akoby ustúpila nabok. Kyjev si dovoľuje vysmievať sa dohodám s tichým  súhlasom Berlína. Ak sa teda má ďalej pokračovať v začatej veci, potom by práve Angela Merkelová mala tlačiť na Kyjev, aby dosiahla v minských dohodách aký-taký pokrok. Ak bude Kyjev torpédovať rokovania o statuse LNR a DNR, potom čím sa líši dohoda Minsk-2 od dohody Minsk-1?

Neznamená to všetko,  že dlhodobé regulovanie situácie na Ukrajine sa do plánov Berlína nezahŕňa? Pripomeňme si náhlu cestu Merkelovej do Washingtonu pred stretnutím v Minsku a nejasnú  pozícia americkej administratívy, ktorá naďalej hovorí o ruskej agresii, akoby neexistovali nijké minské dohody.

Naozaj bola táto akcia Merkelovej a Hollanda, ktorý sa k nej pripojil, iba divadlom odsúhlaseným vo Washingtone a odohraným iba preto, aby sa zachránil ukrajinský režim pred vojenskou katastrofou a poskytla  sa mu pauza na oddych? Ťažko sa  tomu verí – veď Európania nepotrebujú vojnu blízko seba. Hoci, kto vie. Možnože Francúzsko a Nemecko nie sú až takými odporcami vojenských dobrodružstiev a ide len o to, aby sa záležitosti rýchlo „zvrtli“, pokým sa iní nespamätajú. Už majú skúsenosti z účasti   v zločinnom vojenskom dobrodružstve – útoku na Juhosláviu v roku 1999 a vymklo sa im to z rúk.

Nemecko sa z mnohých dôvodov nezúčastnilo na vojne v Iraku, zato sa neváhalo zapojiť do agresie proti Líbyi, čo mu prinieslo dosť veľkú potupu. Vždy sa treba snažiť pochopiť reálne ciele politiky Berlína. A reálne ciele, pokiaľ ide o Ukrajinu, sa ukazujú v jasnejšom svetle podľa toho, ako plynú dni od uzavretia minských dohôd. Ak napriek hlasitým vyhláseniam o potrebe plnenia týchto dohôd  Berlín ďalej nahráva Kyjevu pri sabotáži  dosiahnutých dohôd, potom potom heroické úsilie Merkelovej v rámci „normandskej štvorky“ vyznieva v inom svetle.

Ako je už teraz jasné, Berlín nebude namietať proti tomu, ak bude Ukrajina zaplavená americkými zbraňami a vojenským špecialistami. Tento proces sa už rozbehol a Nemecko ho bez náznaku vzrušenia pozoruje. Zvláštny boj za mier, však?

Neskrývala sa za temeramentným tlakom Merkelovej v Minsku snaha posunúť vojnu na Ukrajine na novú kvalitu? Berlín zabezpečil  prehrávajúcej ukrajinskej armáde oddych a umožnil jej doplniť si zásoby zbraní a cudzích žoldnierov. Teraz sa za niekoľko mesiacov dajú vytvoriť podmienky pre bleskovú vojnu proti DNR a LNR. Podľa výpočtov Berlína má byť blesková vojna taká silná, aby Rusko nestilo nič podniknúť.

Nebol práve o tomto rozhovor  Merkelovej s Obamom pred príchodom nemeckej kancelárky do Minska?

Či je to tak, ukáže blízka budúcnosť. Ak áno, potom dôsledky vývoja udalostí podľa plánu bleskovej vojny budú pre Merkelovú a Obamu  podstatne iné. USA nie sú s Ruskom tak úzko ekonomicky prepojené. V Amerike nie je proruská lobby v priemysle, nie je tam antivojenská opozícia, schopná vyvolať spoločenské otrasy. Iba trochu klesne  Obamov rating a to je všetko.

Pre Merkelovú sú stávky oveľa vyššie.Vstupuje do hry s posledným esom v rukáve – pripraveným obvinením Ruska z obnovenia agresie. Táto karta však nemusí zafungovať -  je už príliš „umastená“.

Tým, že Merkelová spolu s Američanmi a Porošenkovým režimom začala hrať dvojitú hru, kancelárka riskuje priviesť  rusko-nemecké  vzťahy do tak úbohého stavu, aký jej budúce generácie Nemcov neodpustia. V scenári bleskovej vojny, ktorý  je už v Washingtone napísaný, existuje jedno slabé miesto – iniciátori novej „bleskovej vojny“ nepočítajú  s bojeschopnosťou obrancov Novoruska a robia stávku na vojenskú techniku. Táto chyba ich vyjde draho. Po neúspechu aj tohto dobrodružstva  ako prvá padne za obeť Merkelová. Celkovo budú poškodené rusko-nemecké vzťahy.

V Nemecku už dávno existuje  známy výraz  „hamburský účet“. Málokto vie, že sa zrodil v prístavných krčmách Hamburgu, kde popíjali námorníci z celého sveta. Keď im priniesli účet, nastúpilo veľmi bolestné vytriezvenie. 

Zdá sa, že podobný osud môže postihnúť aj súčasnú nemeckú kancelárku.


Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |