Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Mäso zajtrajška bude zo skúmaviek - chelemendik.sk

 

Mäso zajtrajška bude zo skúmaviek

2021-01-14  (10:00)

 - Mäso zajtrajška bude  zo skúmaviek

16.2.2011

 

V budúcnosti zrejme nebude produkcia mäsa závisieť na chove dobytka ale skôr na skúmavkách. Tak to aspoň podľa agentúry AFP vidí biológ Vladimir Mironov, ktorý by chcel pomôcť riešiť potravinovú krízu vo svete zo svojho laboratória v Južnej Karolíne.


Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK

Päťdesiatšesťročný bádateľ a jeho tridsaťdvaročný spolupracovník Nicholas Genovese dúfajú, že umelým mäsom budú nielen bojovať proti hladu vo svete, ale tiež umožnia uskutočniť šesťmesačnú misiu na Mars. Sotva sa totiž dá predstaviť, že by sa do kozmických lodí nakladali aj kravy. "Predstavte si napríklad obsadenie inej planéty alebo proste nárast počtu obyvateľov," hovorí Mironov a zdôrazňuje, že už teraz nie je v New Yorku alebo Singapure dosť priestoru pre chov dobytka.

Vedec pracuje na lekárskej fakulte univerzity v Južnej Karolíne v laboratóriu skromných rozmerov, ktoré je ale vybavené avantgardnými prístrojmi. Dúfa, že umelé steaky už bude možné vytvoriť čoskoro, aj keď pestovanie mäsa v laboratóriu je zatiaľ stále ešte dlhý a zložitý proces. "Je to otázka času a peňazí," tvrdí.

Pred desiatimi rokmi získal štipendium od Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), aby sa pokúsil konkretizovať svoj sen "vypestovať mäso". Dnes už ale nie sú tieto práce financované americkou vesmírnou agentúrou, ktorá sa podľa neho vrhla skôr na transgenetické rastliny ako alternatívny zdroj proteínov.
Mironov a Genovese môžu pokračovať vo výskume vďaka finančnej pomoci organizácie na ochranu zvierat PETA.

Pri svojom výskume pracujú s kmeňovými embryonálnymi bunkami zodpovednými za tvorbu svalov, zvanými myoblasty, ktoré pochádzajú z moriek a sú impregnované sérom z hovädzieho, čo podporuje rast svalového tkaniva. "Pracujeme vo veľmi malom množstve s bioreaktorom Synthecon od NASA," povedal. "Ak takto vypestované mäso príde do supermarketov, bude porovnateľné s tým, ktoré nachádzame dnes na pultoch mäsiarstiev," tvrdí. Modifikované mäso je už bežnou praxou a je neškodné.

Mironov a Genovese boli vlani v auguste medzi 30 vyvolenými, ktorých pozval Európsky sociálny fond (ESF) vo švédskom Göteborgu do závodu, kde sa laboratórne vyrába mäso. Mohli si spolu s ďalšími vedcami pohovoriť o problémoch, na ktoré narážajú. Znechutenie spotrebiteľov je stále značné, aj keď umelá kultivácia sa vykonáva už roky u iných potravín, ako sú napríklad jogurty.

Ďalším veľkým úskalím sú financie. Americký Národný inštitút pre potraviny a poľnohospodárstvo napríklad na rozdiel od Holandska nebude chcieť siahnuť do peňaženky. "Zdá sa, že Európania majú náskok v pestovaní mäsa v skúmavkách," povedal Mironov.

Napriek všetkému zostáva optimistom. Neprezradil, koľko umelého mäsa doteraz vyrobil, v lete plánuje urobiť degustáciu vo Švédsku. "My sme pripravení, ale sektor rizikového kapitálu a federálne agentúry zatiaľ ešte nie," povedal, ale zároveň ubezpečil, že raz to príde.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |