Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Mäso po záruke ugrilovali a predali - chelemendik.sk

 

Mäso po záruke ugrilovali a predali

2020-05-28  (23:05)

 - Mäso po záruke ugrilovali a predali

Kuracinu po záruke nasolili, ugrilovali a predali

Staré mäso osolené, okorenené a ugrilované a ponúkané v lahôdkovej časti predajne. Aj takéto zistenia odhalili v slovenských reťazcoch kontrolóri.

BRATISLAVA. Kúpili ste si v Bille mleté mäso. Mohlo už byť po záruke. Podľa Milana Matúša hovorcu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy majú kontrolóri podozrenie, že v seneckej prevádzke rakúskeho potravinového reťazca sa rozbaľovalo mäso po záruke, zomlelo a opätovne balilo na predaj.

Hriechy voči spotrebiteľom

  • Predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti
  • Spoločné skladovanie potravín, krmív, časti drogérie
  • V chladiacom boxe spoločne s potravinami skladované vyradené neoznačené výrobky
  • V boxe mliečnych výrobkov skladovanie zabaleného syra bez akéhokoľvek označenia.
  • Predaj výrobkov s poškodeným a znečisteným obalom
  • Nebalené mäsové výrobky pri predaji nedostatočne označené, chýbalo obchodné meno výrobcu a sídlo výrobcu.
Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa

Billa mala tiež soliť a koreniť hydinové mäso po záruke a následne grilovať. Billa nie je jediný hriešnik, u ktorého Štátna veterinárna a potravinová správa našla nedostatky. Za týmto reťazcom, ktorý  mal 47 nedostatkov, idú v závese reťazce Tesco s 36 nedostatkami, Hypernova mala 35 pochybení, Coop Jednota 29 a Kaufland 26. V reťazcoch ako Metro a Balla našli kontrolóri desať pochybení, v Lidli dve  a Carrefoure jedno.

V jednom z reťazcov kontrolóri  zase našli sedem mesiacov starú slaninu, ktorá mohla byť použitá aj v pekárenskej výrobe.

O ktorý reťazec išlo, nevedeli na potravinovej správe spresniť.

Reťazce sa bránia

Reťazce sa buď dôrazne ohradili proti tvrdeniam kontroly, alebo konštatovali, že nemajú žiadne informácie.

„Uvedené informácie sú nielen zavádzajúce, nezakladajú sa na pravde, ale výrazným spôsobom poškodzujú dobré meno spoločnosti BILLA, ktorá si ako jednu z priorít kladie najmä dôraz na čerstvosť a kvalitu," tvrdí operatívny riaditeľ Billa Jiří Králíček.

Aj Diana Chovancová Stanková z Ahold, ktorý vlastní Hypernovu tvrdí, že „z vyhodnotenia záznamov inšpektorov vyplýva, že v našich prevádzkach neboli zistené žiadne systémové nedostatky, ktoré by ohrozovali bezpečnosť alebo kvalitu nami predávaných potravín".

Hovorkyňa Tesco Oľga Hrnčiarová povedala, že nedisponuje žiadnymi zisteniami kontrolného orgánu.

Déja vu

Pokusy reťazcov zužitkovať pokazené mäso nie sú nové, siahajú totiž hlbšie do histórie. V roku 2005 inšpektori v reťazci Tesco objavili v chladiacom boxe hydinu po dátume spotreby neoddelenú od čerstvej a takisto vybalenú hydinu určenú na gril po dátume spotreby.

Pôvodné obaly z vyše 90 kilogramov mäsa našli inšpektori v odpadkových košoch. V žilinskom Tescu zase prišli na prebaľovanie bravčového mäsa, ktoré už bolo po dátume spotreby, ale malo etiketu s novým dátumom.

Vtedajší minister pôdohospodárstva Zsolt Simon chcel zaviesť do zákona o potravinárstve zásadu „trikrát a dosť". Neprešlo mu to. Zákon podľa neho zablokovali vtedajší opoziční lídri Robert Fico a Vladimír Mečiar.

Simon chcel zrušiť prevádzky, v ktorých zistí inšpekcia podobné porušenia trikrát. Nepodarilo sa mu to presadiť ani ako opozičnému poslancovi. Vláda totiž pripravila protinávrh. „Namiesto trikrát a dosť sa uzákonilo jedenkrát a možno," povedal Simon. To znamená, že  kontrolór môže dať návrh na zrušenie prevádzky. Ale nemusí.

Pokuty budú podľa šéfa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jána Pliešovského „enormné". Nespresnil, čo pod tým myslí. Podľa zákona môžu byť do 332-tisíc eur. Ak inšpektori zistia rovnaké nedostatky po roku od udelenia pokuty, môže sa sankcia vyšplhať až na 1,6 milióna eur. „Pokuty sa budú udeľovať individuálne, podľa miery zavinenia," dodal Matúš.

Okrem pokazeného mäsa totiž kontrola zistila aj nedostatky pri skladovaní. V skladoch napríklad zmiešavali potraviny s drogériovým tovarom. „V jednej prevádzkarni Tesco bol zistený výskyt vtáctva," priblížil situáciu  hovorca kontrolórov Matúš.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |