Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Marek Maďarič - O nás bez nás, ale našou vinou - OPEN TEXT - chelemendik.sk

 

Marek Maďarič - O nás bez nás, ale našou vinou - OPEN TEXT

2020-02-23  (04:53)

 - Marek Maďarič  - O nás bez nás, ale našou vinou - OPEN TEXT

 
Stabilita vlády a zhoda koalície v dôležitých otázkach je predpokladom funkčného vládnutia vždy, aj v časoch politického pokoja a ekonomickej konjunktúry.

V čase krízy (a tá sa po oživení koncom roku 2010 opäť blíži) sú však pre štát a jeho občanov takéto vlastnosti vládnej moci nevyhnutné. Žiaľ, na Slovensku dnes drží moc veľmi krehká a nesúrodá parlamentná väčšina a vládnu nám politici, ktorí sa názorovo rozchádzajú v kľúčových otázkach (Euroval je len jedna z viacerých).

Rozpory v tejto aktuálnej koalícii dozreli do takého stavu, že už od júna nie je koaličná väčšina schopná schvaľovať zákony v parlamente. Na júnovej schôdzi boli prvýkrát kvôli hádkam v koalícii odsunuté desiatky návrhov zákonov na jeseň. Mohlo sa zdať, že leto poslúži koalícii na zladenie názorov. Priebeh septembrovej schôdze bol však šokujúci. Po zlyhaní koaličného rokovania v Častej-Papierničke, bez akéhokoľvek zdôvodnenia, bolo aj z tejto schôdze vyradených vyše štyridsať návrhov zákonov, ako aj niektoré personálne voľby (predseda NBÚ). Mohol by som sa teraz rozpisovať o nedemokratičnosti takéhoto postupu, pretože vyradené boli aj návrhy opozičných poslancov, čím bolo podľa mojej mienky opakovane porušené ich právo na prerokovanie riadne predložených návrhov. Podstatnejšie je však niečo iné – výsledkom je už štvrťroka paralyzovaný, či azda presnejšie povedané nečinný parlament. Koalícia sa dostala do stavu, kedy stratila schopnosť nielen schvaľovať svoje návrhy zákonov, ale už aj odmietať opozičné. 

Je mimoriadne pozoruhodné, že tento jav si nikto ani veľmi nevšíma. Akoby nám aj naše mienkotvorné média chceli svojim nekomentovaním povedať, že to je úplne normálne – vládnuť a hádať sa a nemať schopnosť schvaľovať zákony a tváriť sa ako bojovník za demokraciu a vylučovať z programu bez diskusie opozičné návrhy. Pritom, takýto jav nie je možné prehliadať a nekritizovať ani v časoch pokoja. No tolerovať ho v čase napätej sociálno-ekonomickej situácie a blížiacej sa krízy je trestuhodné. Napriek tomu sa nefunkčnosť vládnej koalície toleruje a dokonca sa ju niektorí jej apologéti pokúšajú vysvetliť ako vyššiu formu demokracie v zmysle „diskutovania“ v koalícii. 

A tak namiesto vážnych analýz a debát o tom, čo potrebuje Slovensko, namiesto zmysluplnej kritiky toho, ako sa dnes neriadi štát, ale iba drží moc, sa na stránkach novín iba počítajú poslanecké hlasy, prípadne sa rozširujú a komentujú klebety, kto s kým by chcel a mohol vládnuť a kto chce koho vymeniť. K tejto politicko-žurnalistickej pene nemienim pridávať nič. A všetky predchádzajúce vety tohto článku som napísal v podstate kvôli uvedeniu nasledujúceho záveru: V ťažkých časoch, ktoré nás čakajú, si nemôžeme dovoliť luxus nestabilnej koalície, ktorej strany sa navzájom vydierajú a každý druhý deň medzi sebou vykopávajú vojnové sekery. Nemôžeme si dovoliť luxus slabej premiérky, ktorú nerešpektujú a ponižujú predstavitelia jej vlastnej strany a ona nie je schopná riadiť štát. Nemôžeme si dovoliť luxus zbabelého vyčkávania, že niekto iný v Európe rozhodne za nás. Pretože oni v takom prípade nerozhodnú len za nás, ale aj o nás. A bez nás. A potom môžeme len sebe dávať za vinu, že bez nás sa bude skladať aj nejaké nové európske zoskupenie na západ od našich hraníc.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |