Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Máme nízky index kvality smrti - chelemendik.sk

 

Máme nízky index kvality smrti

2020-05-30  (01:14)

 - Máme nízky index kvality smrti

Slovensko je na 27. mieste v Indexe kvality smrti

SINGAPUR. Úroveň starostlivosti o umierajúcich je nedostatočná aj v mnohých vyspelých krajinách, napriek všeobecnému trendu zvyšovania priemerného veku a starnutia populácie. Uvádza sa to v správe, ktorú dnes zverejnila filantropická nadácia so sídlom v Singapure a citovala z nej nemecká agentúra DPA.

Správa vychádza s prieskumu spoločnosti Economist Intelligence Unit (EIU), monitorujúceho situáciu v 30 industrializovaných a desiatich rozvojových štátov sveta vrátane Slovenska.

Najvyšší "index kvality smrti" (Quality of Death Index) dosiahla Británia, ktorá od 60. rokov stojí na čele hospicového hnutia. Za ňou postupne nasledujú Austrália, Nový Zéland, Írsko a Belgicko a ďalšie vyspelé krajiny Európy a Ázie.

Niektoré bohaté štáty vrátane Dánska (22. miesto), Japonska (23.), Talianska (24.), Fínska (28.) či Južnej Kórey (32.) však figurujú až na nižších priečkach rebríčka. Najnižšie miesta patria zástupcom rozvojového sveta vrátane Číny, Brazílie, Indie a Ugandy.

Slovensko sa umiestnilo na 27. mieste, pričom zaostalo za svojimi postkomunistickými susedmi: Poľskom (15.), Maďarskom (11.) a Českou republikou (21.).

"Žijeme v spoločnosti popierajúcej smrť, v ktorej mnohí umierajú v zbytočných bolestiach, v strachu a s neusporiadanými záležitosťami," uviedol Lee Poh Wah, šéf nadácie Lien Foundation so sídlom v Singapure, ktorá výskum iniciovala.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v mnohých oblastiach sveta hospicová paliatívna starostlivosť buď neexistuje, alebo sa len začala rozvíjať. Približne päť miliárd obyvateľov Zeme žije v krajinách s nedostatočným alebo úplne chýbajúcim prístupom k liekom proti bolesti.

Vo vyspelom svete sa zdravotníctvo veľmi často sústreďuje skôr na zamedzenie smrti, než na pomoc zomierajúcim ľuďom pri zmiernení ich bolestí a vnútorného nepokoja.


Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |